V rámci předmětu je úvodem představen studijní program, forma a nároky kladené na státní závěrečné zkoušky a diplomovou práci. Předmět má též za úkol představení moderních výzkumných a aplikačních směrů na poli geoinformatiky a kartografie. Studenti se seznámí s moderními kartografickými a geoinformačními přístupy, s významnými literárními a datovými zdroji.
Last update: Štych Přemysl, doc. RNDr., Ph.D. (04.10.2023)
Literature - Czech
- FISCHER, M. M., GETIS, A., eds. (2010): Handbook of Applied Spatial Analysis: Software Tools, Methods and Applications. Springer, Heidelberg, 811 str. - FISCHER, M. M., WANG, J. (2011): Spatial Data Analysis. Models, Methods and Techniques. Springer, Heidelberg, 82 str. - Kolář, J. (2003): Geografické informační systémy 10. Vysokoškolské skriptum, Praha:ČVUT Praha, 1997. 150 s. - LONGLEY, P. A., GOODCHILD, M. F., MAGUIRE, D. J., RHIND, D. W. (2005): Geographic Information Systems and Science (2. vydání). Wiley, Chichester, 517 str.
Last update: Štych Přemysl, doc. RNDr., Ph.D. (06.10.2021)
Requirements to the exam - Czech
Docházka: 3 absence možné bez omluvy
Splnění úkolu:
- Semestrální práce, která má charakter zprávy ze světa geinformatiky, kartografie či DPZ. Publikovat lze na katederních webových stránkách, FaceBook či Copernicus Academy stránkách. - Semestrální práci lze nahradit osobní prezentací z tématu geoinformatiky, kartograffie či DPZ ve zvolené škole či během organizovaných workshopů či konferencí.
Úkol nutno vypracovat, prezentovat a odevzdat během výuky zimního semestru.
Last update: Štych Přemysl, doc. RNDr., Ph.D. (04.10.2023)
Syllabus - Czech
Sylabus: - Představení katedry, projektová a pedagogická činnost na katedře, - Představení magisterského a doktorského studijního programu. - Diplomová práce: cíle, struktura DP, nároky kladené na DP, systém zadávání, zpracování a hodnocení DP, ukázky úspěšných DP. - Představení výzkumných týmů/učitů a jejich nabídka diplomních prací a spolupráce - Geoinformatika v moderním pojetí: vymezení a definice geoinformatiky, oblasti zájmu geoinformatiky, výzkumný a aplikační potenciál geoinformatiky, nejvýznamnější iniciativy a programy na poli geoinformatiky domácí i zahraniční. - Vědecká literatura v kartografii, pokročilé psaní a publikování, výzkumná agenda v kartografii, pokročilé koncepty a teorie, výzkumný a aplikační potenciál kartografie, nejvýznamnější iniciativy a programy na poli kartografie domácí i zahraniční. - Hlavní informační/publikační zdroje v geoinformatice a kartografii: hlavní databáze publikací v geoinformatice, relevantní časopisy a knihy, hlavní zdroje prostorových dat, návštěva knihovny a mapové sbírky. - Hlavní datové zdroje v geoinformatice a kartografii: relevance prostorové informace/prostorových dat, hlavní zdroje prostorových dat, komerční x otevřená data, geografická data a jejich správa, geografická data a jejich dostupnost v územním členěním. - SW a technika u nás na katedře, pravidla a možnosti využití techniky. - Datové sklady a distribuce dat na PřF UK. ArcGIS Server a jeho využití na geografické sekci, - Přednášky externích expertů a exkurze do kartografického či geoinformačního podniku .
Last update: Štych Přemysl, doc. RNDr., Ph.D. (12.10.2022)