1) Introductory unit - base of palaeobiology: a) Fossils - how they look, how they are originated, what they document and testify b) Determination of geological time - methods for determination of relative and absolute ages, their accuracy and reliability; survey of main stratigraphic units and stratigraphic chart c) Geological and geographical in the past of the Earth - forming of the Earth, plate tectonics; survey of palaeogeography, climates and temperatures, glaciations, sea level changes; palaeobiogeographical aspects 2) Evolution of global ecosystem: a) Origin of life and evolution during the Precambrian b) General spects - mass extinctions, concept of evolutionary faunas, tiering, evolution of some ecosystems such as reefs, terrestrialization, evolution of invertebrates, vertebrates and plants. c) Overview on periods of the Earth history - with emphasis on evolutionary faunas and floras, principal evolutionary inovations, extinctions and main changes in ecosystems, including their causes, effects and evolutionary roles. Examples and fossils for each period are focused on material found in the Czech Republic and central Europe.
Practice is organized in the field. Due to suitable conditions, it takes place during the summer semester! Its main target is to demonstrate an information value of fossils.
Last update: Kraft Petr, doc. RNDr., CSc. (25.12.2024)
1) Úvodní blok - východiska paleobiologie: a) Zkameněliny - jak vypadají, jak vznikají, co ukazují a o čem vypovídají. b) Určování geologického času - metody určování relativního a absolutního geologického času (přesnost, spolehlivost), přehled hlavních stratigrafických jednotek a stratigrafická tabulka. c) Geologická a geografická situace v minulosti - vznik Země, desková tektonika; přehled paleogeografie, vývoj teplot, klimatu, úrovně hladiny oceánů, zalednění, dopady na paleobiogeografii. 2) Vývoj globálního ekosystému: a) Vznik života a vývoj v prekambriu. b) Obecné aspekty - hromadná vymírání, evoluční fauny, tiering, vývoj specifických ekosystémů na příkladu útesů, terestrializace, vývoj bezobratlých, obratlovců a rostlin. c) Přehled v jednotlivých geologických obdobích - s důrazem na evoluční fauny a flóry, hlavní evoluční novinky, vymírání a velké změny v ekosystémech, včetně jejich příčin, následků a evoluční úlohy. Příklady a fosilní doklady pro jednotlivá období jsou zaměřeny především na výskyty v ČR a střední Evropě. Cvičení je blokové a probíhá v terénu. Z důvodů vhodných podmínek probíhá během letního semestru! Jeho hlavním cílem je prakticky demonstrovat výpovědní hodnotu fosílií. Prerekvizity: Podmínkou k pochopení problematiky jsou znalosti na úrovni základních kurzů systematické zoologie a botaniky. Výhodou je absolvování základního kurzu paleontologie, protože na četné doplňky "neontologických" systémů je v přednášce pouze omezený prostor.
Last update: Kraft Petr, doc. RNDr., CSc. (25.12.2024)
|