Last update: Šulc Miroslav, doc. RNDr., Ph.D. (04.10.2022)
Přednáška navazuje na předchozí kurzy biochemie a je zaměřena na zopakování základních znalostí na jejich osvojení a získání nadhledu a souvislostí o biochemických procesech v prokaryotických a eukaryotických buňkách. Tento kurz je určen pro studenty navazujícího magisterského studia chemických oborů a především biochemikům, s doporučeným zápisem ve 2. ročníku NMgr. studia nejen jako příprava před SZZk. Tematicky jsou eukaryotické buňky presentovány v jejich heterogenitě, jejich kompartmentaci z hlediska struktury a funkce. Detailně jsou studenti seznámeni se stavbou a funkcí biologické membrány buněk, buněčných organel a metabolických či jinak funkčních/strukturních celků, např. cytoskeletu či cytosolu, a také se zabývá ději na hranicích mezi těmito funkčními/strukturními celky, např. transport molekul či částic přes membránu, přenos signálu. Separátně jsou probírány buněčné organely s dvojitou membránou (jádro, mitochrondrie a případně chloroplasty) a jejich funkce je vysvětlována z hlediska vztahu struktury a funkce (např. včetně biosynthesy DNA a RNA). Velký důraz bude při přednáškách kladen na seznámení se s mitochondriemi, jejich strukturou a metabolickými procesy, které v této strukturované organele probíhají (dýchací řetězec, synthesa ATP, citrátový cyklus, β-oxidace mastných kyselin). Zvláštní zřetel bude brán na informace o endoplasmatickém retikulu a Golgiho aparátu vzhledem k jejich funkci v proteosynthese na polyribosomech vázaných na endopasmatické retikulum, v postranslační modifikaci proteinů, metabolismu lipidů a hydrofobních látek obecně. Informace o lysosomech a peroxisomech budou podány z hlediska jejich variability ve struktuře a funkcích. Samozřejmostí bude výuka metabolických dějů, které nejsou vázány na buněčné struktury a jsou lokalizovány v cytoplasmě buněk (metabolismus sacharidů, lipidů a aminokyselin). V závěrečné fázi budou probrány základy srovnávací biochemie a biochemie "tkání" či "orgánů".
Studenti během semestru připraví text seminární práce jako detailní studijní materiál pro ostatní frekventanty kurzu na vybrané téma po odsouhlasení garantem předmětu (tema by nemělo mít souvislost s diplomovým projektem).
Last update: Šulc Miroslav, doc. RNDr., Ph.D. (26.09.2024)
Literature - Czech
Literatura
Předpokládaná znalost:
- skripta Biochemie - Základní kurz, D. Sofrová a kolektiv autorů, 2009, Nakladatelství Karolinum
- znalosti základního kurzu Biochemie I (MC250P03)
Učebnice a příručky v českém jazyce
Kodíček M. a kol.: Biochemie: chemický pohled na biologický svět, VŠCHT, 2015.
Voet D., J. Voetová: Biochemie, Victoria Publishing, 1995.
Alberts B. a kol.: Základy buněčné biologie, Espero Publishing, 1998.
Učebnice v anglickém jazyce
Koolman J, K. H. Roehm: Color Atlas of Biochemistry, 3. vydání, Thieme, Stuttgart, New York 2013. (či pozdější vydání)
Nelson D.L., M. M. Cox: Lehninger Principles of Biochemistry, 5. vydání, W. H. Freeman and Company, New York 2008. (či pozdější vydání)
Alberts B. et al.: Molecular Biology of THE CELL, , 4. vydání, Garland Science, New York 2002. (či pozdější vydání)
Berg, Timoczko, Stryer – Biochemistry, 7. vydání, W.H.Freeman and Company, New York 2011 (či pozdější vydání)
Last update: Šulc Miroslav, doc. RNDr., Ph.D. (05.10.2022)
Requirements to the exam - Czech
Ústní nebo kombinovaná zkouška v rozsahu přednášené látky (dle výsledku hlasování na zažátku kurzu). V případě ústní zkoušky budou položeny dvě otázky s písemnou přípravou, přičemž jedna otázka je "souhrnná" - přibližně pokrývající jeden probíraný okruh, druhá otázka detailnější - pokrývající jednen konkrétní proces.
Dle výsledku hlasování na první přednášce, dne 2.10.2024, bude zvolena forma zkoušky (v minulých letech byla zvolena ústní forma).
Last update: Šulc Miroslav, doc. RNDr., Ph.D. (26.09.2024)
Syllabus -
please see Czech sylabus. Lectures - in Czech -
Last update: Šulc Miroslav, doc. RNDr., Ph.D. (04.10.2020)
Výuka začíná v 1. týdnu semestru, 4.10.2023
Absolventi kurzu budou buď presentovat krátkou přednášku (10 minut "short talk") na poslední hodině nebo do na poslední hodiny připraví a zašlou text (esej na tema minimálně 5-6 stránek A4 plného prostého textu v řádkování 1.5, předpokládá se použití a uvedení literárních zdrojů většinově z odborných časopisů a ne učebnic). Vybrané téma na základě upřesnění s garantem předmětu by nemělo korespondovat s tématem řešeného diplomového projektu. Termín pro výběr temat a formy je do 16.11.2023 ("first come first serve").
Dle výsledku hlasování na první přednášce, dne 4.10.2023 nebudou probíhat presentace studentů a všichni studenti si zpracují vybrané tema formou eseje. Vybrané téma na základě upřesnění s garantem předmětu by nemělo korespondovat s tématem řešeného diplomového projektu. Termín pro výběr a upřesnění temat je od 16.11. do 29.11. 2023 zasláním emailem ("first come first serve").
1. Úvod, intermediální metabolismus, srovnání prokaryotické a eukaryotické buňky (komplexní stavba eukaryotických buněk). Signalizace a regulace. Metodiky a techniky výzkumu.
2. Buněčný cytoskelet - struktura a funkce (např. buněčný cyklus)
3. Organelové a buněčné membrány, charakterizace, složení, funkce (např. transport přes membránu), lipidy a jejich role v buňce.
- Organely s dvojitou membránou - jádro, mitochondrie, chloroplasty
4. Jádro - stavba a funkce. Biosynthesa DNA a RNA
5. Mitochondrie - složení a vlastnosti vnitřní a vnější mitochondriální membrány, matrix, metabolické procesy v mitochondiálních kompartmentech (dýchací řetězec, synthesa ATP, citrátový cyklus, β-oxidace mastných kyselin)
6. Endoplasmatické retikulum, stavba a funkce. Membránově vázané ribosomy, proteosynthesa, posttranslační modifikace proteinů v lumen endoplasmatického retikula, metabolismus lipidů a hydrofobních látek
7. Golgiho aparát - stavba a funkce, lysosomy - jejich tvorba, složení a funkce, peroxisom - jejich heterogenita a diferencované funkce
8. Metabolické procesy v cytoplasmě (metabolismus sacharidů - glykolýza, pentosový cyklus, proteosynthesa na volných ribosomech, metabolismus lipidů a aminokyselin)
9.Ostatní organely (peroxisomy, lysosomy, ....)
10. Energetický metabolismus v kostce (shrnutí, souvislosti a regulace)
11. Tkáně a orgány (specifika, propojení, regulace dějů, ...)
12. Srovnávací Biochemie
Last update: Šulc Miroslav, doc. RNDr., Ph.D. (09.10.2023)