Course on Fungal Ecology is focused on a comprehensive understanding of the ecological and biochemical interactions of fungi in various ecosystems. Students will learn about chemical and trophic interactions, secondary metabolites, and the roles of fungi in the decomposition of organic material. Furthermore, the course will explore specific interactions of fungi with microorganisms, plants, invertebrates, and vertebrates, including their impact on microbiomes and biotechnological applications. The course will also cover pathogenic aspects of fungi, diversity and biogeography, as well as the adaptations of fungi to extreme habitats.
Last update: Kolařík Miroslav, doc. Mgr., Ph.D. (27.08.2024)
Kurz Ekologie hub je zaměřen na komplexní pochopení ekologických a biochemických interakcí hub v různých ekosystémech. Studenti se seznámí s chemickými a trofickými interakcemi, sekundárními metabolity, a rolemi hub v dekompozici organického materiálu. Dále bude kurz zkoumat specifické interakce hub s mikroorganismy, rostlinami, bezobratlými a obratlovci, včetně jejich vlivu na mikrobiomy a biotechnologické aplikace. Kurz také pokryje patogenní aspekty hub, diverzitu a biogeografii, stejně jako adaptace hub na extrémní stanoviště.
Last update: Kolařík Miroslav, doc. Mgr., Ph.D. (27.08.2024)
Carlile M.J., Watkinson S.C. & Gooday G.W. (2004): The Fungi, 2nd Edition. Elsevier. 588 pp. Dix N. J. & Webster J. (1995): Fungal Ecology. Chapman & Hall. 549 pp. Gadd G.M. (2006): Fungi in Biogeochemical cycles. BMS. 469 pp. Boddy L. & Coleman M. (eds) (2010): From another kingdom. Kew. 176 pp. Hrouda P.: Ekologie hub (http://www.sci.muni.cz/botany/mycology/ekolhub.htm)
… a mnoho dalších časopiseckých článků, review, popularizačních článků, apod. prezentovaných během přednášek.
Last update: Kolařík Miroslav, doc. Mgr., Ph.D. (27.08.2024)
Requirements to the exam - Czech
Zkouška je písemná. Student si předem vybere ze zveřejněného seznamu jednu otázku a připraví si ji před příchodem na vlastní zkouškou (tedy doma a ne až na "potítku"). Druhou otázku určí pedagog, vychází přitom z jiného tématického okruhu.
Ke zkoušce jsou požadovány ucelené a logicky řazené odpovědi na otázky, orientace v odborné terminologii a odborných názvech hub a syntéza problematiky probírané v rámci odlišných lekcí. Rozsah odpovídá přednášené látce, doplňující informace z literatury jsou ale vítány.
Na zpracování otázek je cca 45 - 60 min.
Last update: Kolařík Miroslav, doc. Mgr., Ph.D. (27.08.2024)
Syllabus -
Chemical Interactions and Secondary Metabolites of Fungi: Study of chemical processes and natural compounds produced by fungi that play a key role in their interactions with the environment and other organisms (Adéla Čmoková).
Trophic Interactions and Waste Decomposition: Analysis of the role of fungi as decomposers and their significance in trophic networks (Karel Švec).
Interactions of Fungi with Microorganisms: Examination of symbiotic and antagonistic relationships between fungi and microorganisms, with an emphasis on lichens as an example of holobionts. Diversity of forest lichens in relation to other forest organisms (Jiří Malíček, Ivana Černajová).
Interactions of Fungi with Plants – Mycorrhiza: Study of mycorrhizal relationships and their impact on plant growth and ecosystem processes (Petr Kohout).
Interactions of Fungi with Invertebrates: Relationships between fungi and invertebrates, including mutualistic and parasitic interactions (Miroslav Kolařík).
Interactions with Vertebrates – Gut and Skin Mycobiome: Research on the role of fungi in the microbiomes of vertebrates, their impact on health, and potential biotechnological applications (Alena Čejková, VŠCHT).
Fungal Pathogens and Dermatophytes: Overview of major fungal pathogens (mainly of vertebrates), their virulence factors influencing their spread (Lenka Machová).
Fungal Diversity and Metabarcoding: Methods and techniques for studying fungal diversity using metabarcoding (Petr Kohout).
Diversity and Biogeography of Fungi: Study of fungal diversity and their biogeographical distribution, including the spread of pathogens (Michaela Švarcová).
Fungi of Extreme Habitats: Examination of fungal adaptations to extreme conditions, such as osmotolerant and osmophilic fungi (František Sklenář).
Last update: Kolařík Miroslav, doc. Mgr., Ph.D. (27.08.2024)
1Chemické interakce a sekundární metabolity hub: Studium chemických procesů a látek produkovaných houbami, které hrají klíčovou roli v jejich interakcích s prostředím a dalšími organismy (Adéla Čmoková).
2Trofické interakce a dekompozice odpadů: Analýza role hub jako dekompozitorů a jejich význam v trofických sítích (Karel Švec).
3Interakce hub s mikroorganismy: Zkoumání symbiotických a antagonických vztahů mezi houbami a mikroorganismy, s důrazem na lišejníky jako příklad holobiontu. Diverzita lesních lišejníků ve vztahu k dalším lesním organismům (Jiří Malíček, Ivana Černajová)
4Interakce hub s rostlinami – mykorhiza: Studium mykorhizních vztahů a jejich vlivu na růst rostlin a ekosystémové procesy (Petr Kohout).
5Interakce hub s bezobratlými: Vztahy mezi houbami a bezobratlými, včetně mutualistických a parazitických interakcí (Miroslav Kolařík).
6Interakce s obratlovci – mykobiom střeva a kůže: Výzkum role hub v mikrobiomech obratlovců, jejich vliv na zdraví a potenciál biotechnologického využití (Alena Čejková, VŠCHT).
7Houbové patogeny a dermatofyty: Přehled hlavních houbových patogenů (především obratlovců), jejich faktory virulence ovlivňující jejich šíření (Lenka Machová).
8Diverzita hub a metabarcoding: Metody a techniky pro studium diverzity hub pomocí metabarcodingu (Petr Kohout).
9Diverzita a biogeografie hub: Studium rozmanitosti hub a jejich biogeografického rozšíření, včetně šíření patogenů (Michaela Švarcová).
10Houby extrémních stanovišť: Zkoumání adaptací hub na extrémní podmínky, jako jsou osmotolerantní a osmofilní houby (František Sklenář).
Last update: Kolařík Miroslav, doc. Mgr., Ph.D. (27.08.2024)