SubjectsSubjects(version: 945)
Course, academic year 2023/2024
   Login via CAS
Biblical Exegesis in Ancient Times I - LBIB78
Title: Biblická exegeze ve starověku I.
Guaranteed by: HTF - Katedra biblistiky a judaistiky (28-15)
Faculty: Hussite Theological Faculty
Actual: from 2019
Semester: summer
E-Credits: 4
Examination process: summer s.:
Hours per week, examination: summer s.:1/1, Ex [HT]
Extent per academic year: 26 [hours]
Capacity: unknown / unknown (unknown)
Min. number of students: unlimited
4EU+: no
Virtual mobility / capacity: no
Key competences:  
State of the course: not taught
Language: Czech
Level:  
Note: course can be enrolled in outside the study plan
enabled for web enrollment
priority enrollment if the course is part of the study plan
Guarantor: doc. PhDr. Jiří Pavlík, Ph.D.
Interchangeability : L0197
Examination dates   Schedule   Noticeboard   
Annotation - Czech
Last update: doc. PhDr. Jiří Pavlík, Ph.D. (29.01.2018)
Přednáška seznamuje studenty s hlavními exegetickými trendy v křesťanském starověku v kontextu dobové literární kritiky a filozofie a představuje teoretická východiska a exegetická řešení některých exegetů zejména řecké tradice. Student bude umět vysvětlit důvody řecké kritiky básníků a principy stoické alegorické exegeze, bude znát hlavní exegetické žánry rabínského judaismu a alegorický přístup hellénistického judaismu v Alexandrii. Bude umět vysvětlit hlavní trendy křesťanské interpretace Písma v 1.-2. stol. na pozadí moderního bádání o formaci křesťanské identity v rané církvi (zejména jejich ovlivnění postupným vymezováním se proti judaismu, dokétismu a gnosticismu). Bude umět charakterizovat vztah filozofie a Písma (či proroctví) u Justina a Klementa Alexandrijského, platónské pozadí Órigenova exegetického systému a jeho teologie a bude registrovat analogickou úlohu chaldejských věšteb u pozdějších novoplatoniků. Bude umět vyjmenovat některé teologické důvody pozdějšího odklonu od Órigenova řešení a bude umět charakterizovat zásady antiochijské exegetické tradice a důvody jejich judaizujícího přístupu. Bude umět popsat podstatu a meze tradičního rozlišení na literní, typologický a alegorický smysl. Témata (sylabus): 1) Předkřesťanská exegeze u Řeků a u Židů. 2) Interpretace židovských Písem ve spisech Nového zákona. 3) Protichůdné tendence vztahu k židovské literatuře u tzv. apoštolských otců. 4) Kontinuita a diskontinuita ve vztahu k židovské tradici (Justin, Markión a Tatianos). 5) Gnostická exegeze a heresiologická polemika. 6) Alexandrie v Egyptě a velcí exegeti místní katechetické školy. 7) Órigenés a Caesarea Maritima, opatrný dědic órigenovské tradice Eusebios z Kaisareie. 8) Antiochie na Orontu - Eustathios, Diodóros z Tarsu a Theodóros z Mopsuestie. 9) Další exegeté antiochijské tradice. 10 Další exegeté alexandrijské tradice.
Course completion requirements - Czech
Last update: doc. PhDr. Jiří Pavlík, Ph.D. (29.01.2018)

Předmět je zakončen ústní zkouškou spočívající v pohovoru na témata přednesená při přednášce a prostudovanou literaturu.

Literature - Czech
Last update: doc. PhDr. Jiří Pavlík, Ph.D. (22.09.2017)

KARFÍKOVÁ, L. Órigenés a Augustin. In: Pokorný, P. Hermeneutika jako teorie porozumění. Praha: Vyšehrad, 2005, s. 244–267.

NAVRÁTIL, M. Úvodní studie (část). In: Órigenés. O svobodě volby. Úvod, překl. kom. Navrátil, M. Olomouc: CMTF UPOL, 2007, s. 7–56.

NECHUTOVÁ, J. Vzdělanost a křesťanské učení. In: Aurelius Augustinus. Křesťanská vzdělanost. De doctrina christiana. Úvod, překl. a kom. Nechutová, J. Praha: Vyšehrad, 2004, s. 11–29.

PAVLÍK, J. Jan Chrýsostomos: Homilie na Skutky apoštolů (hom. 1). Salve, revue pro teologii a duchovní život 26, 3 (2016), s. 105–120.

PAVLÍK, J. Kniha Skutků v pojetí Jana Chrýsostoma. Salve, revue pro teologii a duchovní život 26, 3 (2016), s. 95–103.

PAVLÍK, J. Starozákonní kánon ve starověké církvi. Salve, revue pro teologii a duchovní život 23, 2 (2013), s. 79–90.

PAVLÍK, J. Vznik Septuaginty a takzvaný "alexandrijský kánon". Salve, revue pro teologii a duchovní život 23, 2 (2013), s. 39–52.

SHERIDAN, M. Language for God in Patristic Tradition. Wrestling with Biblical Anthropomorphism. InterVarsity Press, 2015, s. 217–236

SIMONETTI, M. Biblical Interpretation in the Early Church. An Historical Introduction to Patristic Exegesis. Edinburg – New York: T&T Clark, 1994, s. 1–85

VENTURA, V. Svatý Bernard: Kázání na Píseň písní. In: Bernard z Clairvaux. Kázání na Píseň písní I. Praha: Krystal OP, 2009, s. 14–3

Entry requirements - Czech
Last update: doc. PhDr. Jiří Pavlík, Ph.D. (29.01.2016)

Vstupní požadavky nejsou definovány, je však velmi vhodné absolvovat nejprve jakýkoli úvod do teologie a biblistiky, případně i dějiny starověké církve. K absolvování přednášky není nutná znalost řečtiny ani latiny.

 
Charles University | Information system of Charles University | http://www.cuni.cz/UKEN-329.html