Activities of a Social State - L0099
Title: Aktivity sociálního státu
Guaranteed by: HTF - Katedra psychosociálních věd a etiky (28-07)
Faculty: Hussite Theological Faculty
Actual: from 2023 to 2023
Semester: winter
E-Credits: 5
Examination process: winter s.:
Hours per week, examination: winter s.:1/1, Ex [HT]
Extent per academic year: 28 [hours]
Capacity: unlimited / unlimited (unknown)
Min. number of students: unlimited
4EU+: no
Virtual mobility / capacity: no
Key competences:  
State of the course: taught
Language: Czech
Level:  
Note: course can be enrolled in outside the study plan
enabled for web enrollment
priority enrollment if the course is part of the study plan
Guarantor: Mgr. Kristýna Mlejnková, Ph.D.
Teacher(s): Mgr. Kristýna Mlejnková, Ph.D.
Examination dates   WS schedule   Noticeboard   
Annotation - Czech
Last update: ThDr. Marketa Langer, Ph.D. (10.12.2022)
Cílem předmětu je poskytnout studentům poznatky o historickém vývoji sociálního státu, podmínkách jeho vzniku a určujících faktorech ovlivňující jeho vznik a vývoj v jednotlivých etapách jeho existence. Zabývá se cíli sociálního státu, principy a typologií. Velká pozornost je věnována současnému stavu sociálního státu, příčinám, které k němu vedly, ohrožením a výzvám pro budoucnost. Dále studenty seznámí s vybranými oblastmi své působnosti – úsilí o zdraví, rodinu, vzdělání, výdělečnou práci a obživu, systém sociálního zabezpečení. Student po absolvování předmětu disponuje znalostmi o historickém vývoji sociálně jednající společnosti Evropy, rozumí úředním postupům, na základní úrovni rozumí mnohdy diametrálně odlišným potřebám různých cílových skupin sociální práce a dovede je odůvodnit. Disponuje dovedností zajistit informace a je kompetentní připravit odborné podklady pro sociální práci.
Syllabus - Czech
Last update: ThDr. Marketa Langer, Ph.D. (10.12.2022)

Přednášky obsáhnou moderní sociální politiku sociálního státu (welfare state), jak na národním, tak mezinárodním poli. Zaměří se na nástroje sociální politiky zaměřené na občany nebo vybrané skupiny, např. na rodinu, seniory, osoby se zdravotním postižením, osoby nemocné, nezaměstnané, sociálně vyloučené či osoby s rizikovým chováním. Budou představena řešení sociálních problémů jako chudoba, nemocnost, práce neschopnost, nezaměstnanost, nevzdělanost, bezdomovectví, aj. z pohledu strategicko-politického, koncepčního, legislativního a veřejně správního. Cvičení k těmto tématům uvedou příklady mezinárodních úmluv a institucí, národních resortních koncepcí a opatření, právních předpisů a aktivit sociální správy. Okruhy témat předmětu aktivity sociálního státu: 1. Stát v sociální politice; 2. Welfare state – hodnotovy, typologie, evropská sociální politika; 3. Politika zdraví a řešení nemoci; 4. Sociální politika a zabezpečení pro osoby se zdravotním postižením; 5. Sociálně-politická strategie stárnutí obyvatelstva a zabezpečení seniorů; 6. Rodinná politika a zaopatření a ochrana dětí; 7. Politika sociálního začleňování – osoby a lokality sociálně vyloučené; 8. Bydlení - formy a podpora bydlení, sociální bydlení; 9. Sociální prevence a osoby s rizikovým chováním, 10. Vzdělávací politika, vzdělávání dětí a dospělých; 11. Politika zaměstnanosti a zajištění nezaměstnaných; 12. Migrační a azylová politika států.

Course completion requirements - Czech
Last update: Mgr. Kristýna Mlejnková, Ph.D. (23.09.2023)

VÝUKA:
• Prezenční výuka dle rozvrhu fakulty.
• Distanční výuka v případě, že nebude možná prezenční: Třída ASS MS Teams v čase prezenční výuky. - Kód týmu bude zaslán učitelem zapsaným studentům v SISu.
• V obou případech výuky bude využíván Kurz ASS Moodle: https://dl2.cuni.cz. ID kurzu s heslem bude zasláno učitelem zapsaným studentům v SISu.

PODMÍNKY ZAKONČENÍ PŘEDMĚTU:
Obecně:

Aktivní účast ve výuce, prezence minimálně 80 %. Znalost základní studijní literatury a odpřednášené látky.

Podrobně pro ZS AR 2023/24: (Výuka začíná od 9. 10. 2023.)

1.       Prezenční výuka minimálně 80% - prezenčně či online, s výjimkami individuálních studijních plánů.

Student může chybět 3 výukové hodiny. Pokud student chybí 4 a více hodin, zpracuje z nenavštívených hodin písemné odpovědi ze cvičení uvedených v prezentaci a zašle je před termínem testu mailem vyučujícímu. Studenti s ISP neplní docházku na výuku, ale zpracují odpovědi na všechny cvičení z prezentací a zašlou je před zkouškou vyučujícímu na mail. V případě distanční výuky bude předmět vyučován formou přímé online výuky pomocí nástroje MS Teams v čase určené rozvrhem fakulty.

2.       Aktivní účast na výuce - při prezenční i distanční formě výuky studenti dobrovolně odevzdají a přednesou zadaný počet "aktualit" k tématům přednášek.

Dvojce studentů mohou písemně zpracovat a na hodině prezentovat až dvě aktuality. Téma aktualit si každý sám zadá v Moodle kurzu a každý odevzdá před termínem přednášky, ke které se vztahuje. Na hodině prezentuje minimálně jeden z dvojce studentů. Za aktuality je možné získat až 4 bodovou výhodu při závěrečném hodnocení studenta. (Zadání a hodnocení viz Moodle).   

3.       Znalost základní studijní literatury a odpřednášené látky - prověřeno písemnou zkouškou, v případě distanční výuky online testem.

ZKOUŠKA:

Proběhne písemnou formou v podobě závěrečného testu v Moodlu kurzu. V případě neúspěchu bude mít student druhý pokus a následně bude přezkoušen ústně. (Podmínky a hodnocení testu viz Moodle).

Literature - Czech
Last update: ThDr. Marketa Langer, Ph.D. (10.12.2022)

Povinná:

(navazuje na literaturu předmětu sociální politika)

FRANCOVÁ Hana, NOVOTNÝ Aleš. Sociální politika v základech. Vyd. 1. Praha: Triton, 2008. 185 s. ISBN 978-80-7387-125-3.

KREBS, Vojtěch a kol. Sociální politika. Vyd. 3. Praha: ASPI, 2005. 504 s. ISBN 80-7357-050-5.

TOMEŠ, Igor. Obory sociální politiky. Vyd. 1. Praha: Portál, 2011. 366 s. ISBN 978-80-7367-868-5.

VEČEŘA, Miloš. Sociální stát. Východiska a přístupy. Vyd. 2. Praha: Slon, 1996. 106 s. ISBN 80-858550-16-8.

Doporučená:

MUSIL, Libor, ed. Vývoj sociálního státu v Evropě: čítanka z historie moderní evropské sociální politiky. Překlad Jana Ogrocká. Vyd. 1. Brno: Doplněk, 1996. 256 s. Studijní texty; sv. 4. ISBN 80-85765-62-4.

POTŮČEK, Martin. Křižovatky české sociální reformy. Vyd. 1. Praha: Sociologické nakladatelství, 1999. 317 s. Studie; sv. 19. ISBN 80-85850-70-2.

SIROVÁTKA, Tomáš, ed. Česká sociální politika na prahu 21. století: efektivnost, selhávání, legitimita. Vyd. 1. Brno: Masarykova univerzita, 2000. 236 s. Spisy Fakulty sociálních studií Brněnské univerzity; sv. 3. ISBN 80-210-2307-4.