SubjectsSubjects(version: 873)
Course, academic year 2020/2021
  
Database systems - workshop - JSB041
Title: Databazové systémy - workshop
Guaranteed by: Department of Sociology (23-KS)
Faculty: Faculty of Social Sciences
Actual: from 2018
Semester: winter
Points: 0
E-Credits: 0
Examination process: winter s.:
Hours per week, examination: winter s.:0/0 other [hours/week]
Capacity: unknown / unknown (40)
Min. number of students: unlimited
State of the course: taught
Language: Czech
Teaching methods: full-time
Note: course can be enrolled in outside the study plan
enabled for web enrollment
Guarantor: Mgr. Jakub Růžička
Examination dates   Schedule   Noticeboard   
Annotation - Czech
Last update: Mgr. Jakub Růžička (03.10.2018)
Název: Databázové systémy - workshop s KPMG
Termín: 19.10.2018 (09:00-12:00, přestávka na oběd, 13:00-16:00)
Místo: Pobřežní 648/1a, 186 00
Kapacita: 40 (náhradníci povoleni)

Absolvent FSV UK je schopen se rychle zorientovat v libovolném oboru lidské činnosti – pochopit, rozebrat a navrhnout řešení problému. Zpravidla mu není cizí ani statistika a analýza dat. Když ale mluvíme i s jinak dobře připravenými uchazeči o pracovní pozici, ryze technické dovednosti, jako například základní znalost SQL, je něco, v čem by se kandidáti mohli nejvíce zlepšit.

Rozhodli jsme se, že s tím něco uděláme! Ve spolupráci s Jakubem, který na Karlovce vyučuje kurz zaměřený na vytěžování dat ze sociálních médií pomocí programovacího jazyka Python, pro Vás 19.10.2018 od 09:00 pořádáme praktický workshop, kde se naučíte základy databázových systémů. Zároveň vás k dalšímu vzdělávání v této oblasti namotivujeme představením našich projektů, kde je jejich znalost nezbytná.
Aim of the course - Czech
Last update: Mgr. Jakub Růžička (03.10.2018)

Cíle workshopu

  • Doplnit profil studenta FSV o žádané dovednosti na trhu práce.
  • Seznámit posluchače nejen s teorií, ale zejména nabídnout praktická cvičení. Absolvent workshopu odejde se všeobecným přehledem, ale zároveň se bude cítit sebevědomě v základních operacích relačních databází, konkrétně dotazovacího jazyka SQL.
  • Ukázat studentům sociálně-vědního či statistického zaměření, že doplnění základů informatiky a programování k jejich specializaci není žádný 'strašák' (je to snadné).
Syllabus - Czech
Last update: Mgr. Jakub Růžička (03.10.2018)


Program workshopu

1. Motivace, jak databázové systémy zapadají do profilu kvalifikace studenta FSV UK
2. Základní teorie databázových systémů, případové studie
3. Relační databáze, SQL
4. NoSQL a distribuované databáze
5. Projekty KPMG
6. Kudy dál – statistické zpracování dat, programovací jazyky pro data science
7. Na co se připravit, pokud se ucházíme o práci v KPMG

 

Lektoři

Anatoliy má pokročilé znalosti SQL a zpracování dat. Byl zapojen do několika rozsáhlých projektů, zaměřených na analýzu dat pro renomované klienty v rámci energetiky, pojišťovnictví a bankovnictví. Během vysokoškolského studia se Anatoliy zaměřoval na implementaci informačních systémů a návrh databází (vč. Datových skladů). V průběhu své kariéry získal zkušenosti s programováním (C #, .NET, PHP, HTML, CSS a jQuery). Anatoliy má též znalost Oracle technologií a to konkrétně produktu Oracle Data Integrator, Oracle Database a Oracle Business Intelligence.

Kateřina v KPMG působí na pozici data scientistky v Insight týmu a věnuje se analýze dat, prediktivnímu modelování a dalším aplikovaným statistickým metodám. Kateřina se podílela na několika Big Data projektech v pojišťovnictví, bankovnictví, energetice, maloobchodu a HR. Kateřina má zkušenosti s nástroji využívanými v Data Analytics, například s SQL, R, C# a Pascalem. Dále umí pracovat s prediktivními modely a nástroji na snižování dimenze dat.

Jakub je softwarový vývojař specializovaný na data mining a informační bezpečnost. Pracoval jako datový vývojař, bezpečnostní analytik a etický hacker. Dnes se věnuje startupům a inovacím, aktuálně nejvíce roli CTO za CreativeDock na projektu VETRI. Přednáší etické hackování na FIT ČVUT, kde je součástí Katedry informační bezpečnosti, a data mining a machine learning na Karlově Univerzitě.

Entry requirements - Czech
Last update: Mgr. Jakub Růžička (03.10.2018)


Cílová skupina

  • Workshop je otevřen všem zájemcům z řad studentů UK. Jedinou prerekvizitou je znalost tabulkových procesorů typu MS Excel.
  • Pokročilejší studenti si teoreticky i prakticky rozšíří znalosti nad rámec SQL databází (viz osnova workshopu). Úkoly budou připraveny ve dvou obtížnostech - pro úplné začátečníky a pro pokročilé.

 

DŮLEŽITÉ – Požadavky

  • Na workshop si s sebou prosím přineste vlastní notebook.
 
Charles University | Information system of Charles University | http://www.cuni.cz/UKEN-329.html