|
|
|
||
Předmět se zaměří na význam interaktivních online platforem v soudobé komunikaci, a to zejména s důrazem na koncepty online deliberace či online politické participace. Vysvětlí přístup komunikačních studií k politické participaci prostřednictvím komunikačních aktivit a objasní pojetí tak zvané "e-expression" jako určité formy politické participace na základě online diskusí, sdílení a dalších komunikačních aktivit. Soustředí se i na méně známé koncepty jako "třetí prostředí" (z anglického "third spaces"), tedy online prostředí, která nejsou primárně určena k politické komunikaci (např. rodičovská fóra, zájmová diskusní fóra, online bazary aj.), ale v nichž podle výzkumů nalezneme významný podíl debat o politických tématech ("political talk"). Kurz neopomene ani hlubší pohled na online diskusní platformy (diskuse na sociálních sítích, diskusní sekce online zpravodajských médií aj.) jako potenciální digitální veřejnou sféru v habermasovském pojetí. Soustředí se tedy na aplikaci termínů jako deliberace nebo komunikační zdvořilost (civility) na prostředí online diskusí a zmapuje výzkumy týkající se nezdvořilých/neslušných komunikačních aktivit online (vulgarity, osobní útoky, nálepkování aj.). Součástí předmětu bude také pohled na tzv. digital divide, tedy na rozdíly v přístupu k online komunikaci a v online komunikativním jednání s ohledem na různé sociodemografické charakteristiky, především věk a gender. Kurz se bude věnovat i otázkám z perspektivy kritické teorie, především komodifikaci online komunikace a soukromí a dohledu. Last update: Vochocová Lenka, PhDr., Ph.D. (10.09.2024)
|
|
||
Kurz bude klasifikován (klasifikovaný zápočet) na základě ústní rozpravy vyučující a studujících (formou kolokvia - vždy dva studující a zkoušející). Rozprava bude tematicky vycházet z probírané látky a povinné literatury. Hodnocena bude faktická znalost konceptů a teorií i schopnost jejich aplikace na praktické otázky z oblasti komunikace a médií. Last update: Vochocová Lenka, PhDr., Ph.D. (02.10.2024)
|
|
||
Povinná literatura:
ALMER, T. Kritická teorie a sociální média. Mezi emancipací a komodifikací. Praha: Filosofia, 2019.
DAVIS, A. „New Media and Fat Democracy: The Paradox of Online Participation". New Media & Society 12 (5): 745–61, 2010.
GOLDSMITH, J. WU, T. Kdo řídí internet? Iluze o světě bez hranic. 1. vyd. Praha: Nakladatelství Dokořán a Argo, 2008.
MOSCO, V. - HERMAN, A. Critical Theory and Electronic Media. Theory and Society, 1981, Vol. 10, No. 6, Netherlands: Elsevier Scientific Publishing Company.
ŠVELCH, J. - VOCHOCOVÁ, L. Sociální média jako nová výzva pro výzkum politické participace. Sociologický časopis / Czech Sociological Review, 51 (1): 65-88, 2015
VOCHOCOVÁ, L. - MAZÁK, J. - ŠTĚTKA, V. Nic pro holky? Genderové nerovnosti v politické participaci na sociálních sítích. Gender, rovné příležitosti, výzkum 17 (2): 64-75, 2016, http://dx.doi.org/10.13060/12130028.2016.17.2.283
Povinnou literaturou k absolvování kurzu budou dále nejaktuálnější studie (odborné články) týkající se sledovaných fenoménů, které bude distribuovat vyučující. Last update: Štoll Martin, prof. MgA., Ph.D. (14.01.2020)
|
|
||
Obsah lekcí: 1. 2.10. Úvodní lekce, přehled obsahu kurzu, jeho cílů, způsobů hodnocení studujících 2. 9.10. Participační média: Vznik a představy o jejich významu a vlivu na společnost a jednotlivce. Klíčové teoretické a výzumné otázky týkající se online participačních aktivit. 3. 16.10. Participační média a online politická participace: Online expresivní aktivity jako politická participace - specifické pojetí komunikačních studií. 4. 23.10. Online participace, online expresivita - koncepty. Kdo participuje, jak a proč? Pohled na digitální propasti v soudobém světě a jejich možné příčiny. 5. 30.10. Domácí příprava studujících - četba literatury 6. 6.11. Emotivní aspekty online expresivity (hostující přednáška dr. Jana Zápotockého) 7. 13.11. Genderové digitální propasti - specifický pohled na význam genderových aspektů v online komunikaci. 8. 20.11. Habermasovské pojetí online veřejné sféry - normativní pohled na formální aspekty online komunikace o veřejných otázkách. Třetí prostředí (third spaces) jako prostor pro výměnu politických postojů v primárně nepolitickém prostředí. Politika a každodennost, politické debaty (political talk). 9. 27.11. Nedzvořilé formy online komunikace (online incivility), její rozsah, podoby a možné dopady na společnost. 10. 4.12. Profesionální mediální komunikace (online žurnalistické výstupy/články) a uživatelské diskuse pod nimi - vztahy, vliv, důsledky pro mediální komunikaci. 11. 11.12. Kritická teorie a online komunikace - komodifikace, soukromí, dohled (Thomas Allmer aj.). 12. 18.12. Zápočtový předtermín Last update: Vochocová Lenka, PhDr., Ph.D. (26.11.2024)
|