SubjectsSubjects(version: 964)
Course, academic year 2024/2025
   Login via CAS
Criminology II: Criminological aspects of selected types of criminality and selected criminological topics - HOPV0111
Title: Kriminologie II: Kriminologické aspekty vybraných druhů kriminality a vybrané kriminologické otázky
Guaranteed by: Department of Criminal Law (22-KTP)
Faculty: Faculty of Law
Actual: from 2024
Semester: summer
Points: 0
E-Credits: 3
Examination process: summer s.:written
Hours per week, examination: summer s.:2/0, Ex [HT]
4EU+: no
Virtual mobility / capacity: no
Key competences:  
State of the course: taught
Language: Czech
Teaching methods: full-time
Level: basic
Note: deregister from the exam date if a requisite was not fulfilled
course can be enrolled in outside the study plan
enabled for web enrollment
Guarantor: JUDr. Jakub Drápal, M.Phil., Ph.D.
Teacher(s): doc. JUDr. Lukáš Bohuslav, Ph.D.
JUDr. Jakub Drápal, M.Phil., Ph.D.
JUDr. Jaromír Hořák, Ph.D.
doc. JUDr. Bc. Vladimír Pelc, Ph.D.
JUDr. Bc. Jiří Říha, Ph.D.
PhDr. Miroslav Scheinost
JUDr. Petr Zeman, Ph.D.
Co-requisite : HOPV0110
Incompatibility : HP0681
In complex pre-requisite: HMOD0018
Annotation - Czech
Předmět Kriminologické aspekty vybraných druhů kriminality navazuje na předmět Úvod do kriminologie a trestní politiky. Zatímco předmět Úvod do kriminologie a trestní politiky poskytuje obecný přehled o kriminalitě, jejích příčinách, pachatelích, obětech a reakcích na kriminalitu, předmět Kriminologické aspekty vybraných druhů kriminality a vybrané kriminologické otázky tyto oblasti rozebírá vzhledem k jednotlivým druhům kriminality a skupinám pachatelů této trestné činnosti. Zatímco předmět Úvod do kriminologie a trestní politiky se zaměřuje na obecnou část kriminologie, předmět Kriminologické aspekty vybraných druhů kriminality a vybrané kriminologické otázky je orientován na zvláštní část kriminologie.
Pozornost je věnována jednotlivým tradičním druhům kriminality (mravnostní, drogová, kybernetická, kriminalita mládeže aj.), jakož i aktuálním společensky škodlivým jevům jako je kriminalita vyloučených lokalit, trestná činnost spojená s migrací, domácí násilí, recidiva apod. Výuka bohatě čerpá ze zahraniční literatury, seznamuje studenty s výsledky vybraných domácích a zahraničních kriminologických výzkumů, ale současně ukazuje i na slabiny dosavadního kriminologického poznání a provokuje ke kritickému myšlení.
Předmět je vhodný zejména pro ty, kteří zvažují práci jako trestní soudci, státní zástupci, obhájci či policisté, tedy ty, kteří se budou setkávat s pachateli a rozhodovat o nich či kteří budou stanovovat podmínky pro práci s těmito pachateli. Předmět je pak vhodný i pro ty, kteří si chtějí rozšířit obzory v oblasti kriminologie, přestože neplánují pracovat v systému trestní justice.
Last update: Šicnerová Barbora, Mgr. (03.02.2025)
Teaching methods - Czech

Přednášky budou konány ve dnech a časech podle rozvrhu za přítomnosti studentů. 

Veškeré přednášky budou současně živě streamovány prostřednictvím fakultního kanálu YouTube a do konce akademického roku zpětně přístupné pod následujícím odkazem: 

https://www.youtube.com/playlist?list=PLmFzCahphdOjOv50-IiwadvHyQz6q3FUX

Last update: Bárová Martina (10.02.2025)
Requirements to the exam - Czech

1.         Řádné studium předmětu vyžaduje průběžnou přípravu, a to minimálně v rozsahu základní povinné literatury (příslušné pasáže podle aktuálně probírané látky) a dalších pramenů podle zadání vyučujících.

2.         Pro úspěšné absolvování předmětu musí být student přítomen na většině přednášek, tolerovány jsou tři absence.

3.         Předmět lze absolvovat i v případě vyšší absence (nepřítomnost na čtyřech přednáškách), ovšem pouze za předpokladu, že student jako náhradní plnění odevzdá shrnutí dvou přednášek, na kterých chyběl, a to nejpozději do dvou týdnů od poslední (čtvrté) absence. Student k vypracování shrnutí může využít nahraných přednášek, dostupných v SIS. Náhradní plnění je třeba zaslat na e-mail alena.mcclure@prf.cuni.cz a do kopie vložit garanta předmětu.

4.         V případě absence na více než čtyřech přednáškách není úspěšné absolvování předmětu možné a je třeba jej opakovat.

2.      Písemná zkouška spočívá ve vypracování eseje na některé z vypsaných témat, které budou studentům zaslány v průběhu semestru. Volba vlastního tématu není možná.

3.      Cílem eseje není správně zodpovědět na určitou otázku, ale kriticky se zamyslet nad konkrétním tématem.

4.      Minimální náležitosti eseje jsou následující: Esej musí obsahovat úvod a závěr, měla by mít 8-10 normostran (ani kratší, ale ani delší) a musí v ní být citovány alespoň tři zahraniční odborné zdroje. Esej student zpracuje v návaznosti na studium odborné literatury a odevzdá ve stanoveném termínu. Termín odevzdání bude stanoven přibližně na konec července, přesné datum odevzdání obdrží studenti začátkem semestru. Student kromě hodnocení známkou (výborně – velmi dobře – dobře – neprospěl) obdrží též podrobné odůvodnění hodnocení jako individuální zpětnou vazbu ke své eseji.

5.      Při vypracování eseje je možné používat veškeré právní předpisy a jiné materiály.

Last update: Šicnerová Barbora, Mgr. (03.02.2025)
Syllabus - Czech

Předmět zahrnuje tato témata:

-          Kriminalita mládeže a proti mládeži

-          Mravnostní kriminalita a sexualizované násilí

-          Ženy v systému trestní spravedlnosti

-          Oběti a pachatelé domácího násilí

-          Drogová trestná činnost

-          Ghetta, chudoba a kriminalita

-          Cizinci jako pachatelé a oběti kriminality

-          Kybernetická kriminalita

-          Trestní právo a kriminalita v mezinárodním kontextu

-          Recidiva a recidivisté

-          Sexuální trestná činnost v církvi

Last update: Šicnerová Barbora, Mgr. (03.02.2025)
Learning resources - Czech

Základní literatura:

Gřivna, T., Zoubková, I., Scheinost a kol. Kriminologie. 5. vydání. Praha: Wolters Kluwer. 2019.

Ostatní literatura:

1.     Válková, H., Kuchta, J. a kol. Základy kriminologie a trestní politiky. 3. vydání. Praha: C. H. Beck, 2019.

2.     Liebling, A., Maruna, S., McAra, L. a kol. The Oxford Handbook of Criminology. 7. vydání. Oxford: Oxford University Press, 2017.

3.     Body-Gendrot, S., Hough, M., Kereszi, K., Lévy, R., Snacken, S. a kol. The Routledge Handbook of European Criminology. London: Routledge, 2013.

4.     Weisburd, D., Farrington, D., Gill, C. a kol. What Works in Crime Prevention and Rehabilitation. New York: Springer, 2016.

5.     Polák, P. Kriminologické možnosti riešenia domáceho násilia. Praha: Wolters Kluwer, 2018.

6.     Cejp, M. et al. Variantní scénáře vybraných druhů kriminality. Praha: Institut pro kriminologii a sociální prevenci, 2008.

7.     Smejkal, V. Kybernetická kriminalita. 2. vydání. Plzeň: Aleš Čeněk, 2018.

Last update: Šicnerová Barbora, Mgr. (02.08.2024)
Schedule by date
Day Date Description Teacher Files Note
Monday17.02.2025Cizinci jako pachatelé a oběti kriminality - Jana Hulmáková 
Monday24.02.2025Mravnostní a sexuální kriminalita - Petr Zeman 
Monday03.03.2025Kybernetická kriminalita - Kateřina Kudrlová 
Monday10.03.2025Státní zastupitelství v systému trestní justice - Alena McClure 
Monday17.03.2025Ženy ve výkonu trestu odnětí svobody - Jiří Mertl 
Monday24.03.2025Oběti a pachatelé domácího násilí - Martina Novopacká 
Monday31.03.2025Drogová trestná činnost - Hana Fidesová 
Monday07.04.2025Kriminalita mládeže a proti mládeži - Jana Hulmáková 
Monday14.04.2025Sexuální trestná činnost v církvi - Daniel Bartoň 
Monday21.04.2025Velikonoce - výuka se nekoná 
Monday28.04.2025Ghetta, chudoba a kriminalita - Petr Kupka, Václav Walach  
Monday05.05.2025Recidiva a recidivisté - Jakub Drápal 
 
Charles University | Information system of Charles University | http://www.cuni.cz/UKEN-329.html