SubjectsSubjects(version: 964)
Course, academic year 2024/2025
   Login via CAS
Legal History of Churches - HOPV0073
Title: Právní dějiny církví
Guaranteed by: Department of Legal History (22-KPD)
Faculty: Faculty of Law
Actual: from 2022
Semester: summer
Points: 0
E-Credits: 3
Examination process: summer s.:oral
Hours per week, examination: summer s.:2/0, Ex [HT]
4EU+: no
Virtual mobility / capacity: no
Key competences:  
State of the course: taught
Language: Czech
Teaching methods: full-time
Level: basic
Note: course can be enrolled in outside the study plan
enabled for web enrollment
Guarantor: doc. JUDr. ICLic. Záboj Horák, LL.M., Ph.D.
Teacher(s): doc. JUDr. ICLic. Záboj Horák, LL.M., Ph.D.
prof. JUDr. Jiří Rajmund Tretera
Incompatibility : HP0681
In complex pre-requisite: HMOD0014, HMOD0014
Annotation - Czech
Ve své první části pojednávají Právní dějiny církví o mojžíšském právu, jeho vzniku a rozvoji. Zabývají se Tórou a Talmudem. Podrobněji se zabývají sociálním zákonodárstvím starého Izraele, ochranou osobnosti a dalšími právními odvětvími.
V druhé části se zabývají křesťanstvím a jeho vztahem ke světské moci. Probírají vznik Nového zákona, právního řádu prvotní církve a právních částí děl apoštolských otců, církevních spisovatelů a církevních otců.
V části věnované období středověku popisují rozvoj církevní organizace na západě i na východě, dějiny papežství a koncilů a vznik mnišství, jednotlivé typy cézaropapismu, instituci vlastnických kostelů a jejich transformaci do patronátního práva. Objasňují pozadí církevního reformního hnutí, Boží mír, exempci klášterů, boj o investituru, konkordáty, reformy papežské volby a vznik nových řeholních řádů. Zabývají se rozvojem kanonického procesního práva a popisují všechny významnější zdroje a sbírky církevního práva, zejména systematiku Graciánova dekretu a dalších částí souboru Corpus Iuris Canonici. Pojednávají o inkvizici, papežském schizmatu a konciliarismu.
V části věnované reformaci se věnují jednotlivým proudům reformace na evropském kontinentu, na britských ostrovech i v Americe. Současně se zabývají reformou církevní kázně na Tridentském koncilu a bojem o lidská práva v Latinské Americe (de Vitoria, de las Casas, redukce).
Následují kapitoly o moderním období vyznačující se systémy odlukovými a koordinačními. Po výkladu problematiky potridentského papežského centralismu a juridismu se probírají postupné změny vedoucí k hluboké reformě kanonického práva a k jeho kodifikacím ve 20. století a podstatným změnám a novelizacím v letech 1998–2022. Zabývají se poměrem církve a státu v totalitních režimech a v demokratických státech.
Významná část je věnována právním důsledkům ekumenického hnutí od jeho počátků a proměnám konkordátního práva od Druhého vatikánského koncilu.
Studenti získávají hlubší vhled do obecných i právních dějin, rozšiřuje se jim významným způsobem obzor jejich všeobecného vzdělání a lépe mohou reagovat na současnou legislativu v oblasti lidských práv a konfesního práva. Předmět je uschopňuje hlouběji pochopit všechny další čtyři předměty modulu Církevní právo a právní instituty v nich probírané.
Last update: Šicnerová Barbora, Mgr. (30.07.2024)
Teaching methods - Czech

Výuka bude kontaktní, přednášky budou současně nahrávány. Příslušné odkazy budou v systému Moodle.

Last update: HORAKZ/PRF.CUNI.CZ (04.02.2022)
Requirements to the exam - Czech

1.     Při zkoušce si student vytáhne 2 otázky a má 10–15 minut na přípravu ústní odpovědi. Může si připravit písemně poznámky.

2.     U zkoušky není možné používat právní předpisy ani jiné materiály.

3.     Seznam zkušebních otázek (Za číslicí následuje úplný název otázky, dále jsou připojeny pokyny, které mají studentovi napomáhat při odpovědi a upozornit ho, na co se má především zaměřit. Examinátor může klást otázky i nad rámec těchto pokynů, aby zkoušený vysvětlil souvislosti v rámci oboru.):

1.     Počátky právních dějin Izraele.

Biblická tradice o dějích Izraele od doby praotců do vzniku království. Rozlište různé významy slova Izrael. Rozlište mezi významem slov hebrejský, izraelský a židovský. Právo v období kočujících pastevců a usedlých rolníků. Charakterizujte dobu soudců (Gedeon, Samson).

2.     Izrael od 11. stol. př. Kr. do r. 586 př. Kr. Hebrejská Bible, Tóra psaná a ústní.

Doba královská (Saul, David, Šalomoun), doba rozdělených království (izraelské, judské) a jejich zánik. Hebrejská Bible (Tanach). Tóra psaná: kodifikační celky. Desatero. Tóra ústní (Mišna, Talmud).

3.     Tóra: sociální zákonodárství. Úloha proroků, kněží a králů v Izraeli.

Sedmý den, desátky, sedmý rok, nezcizitelnost půdy, druhý sběr obilí, oliv a vína ve prospěch vdov, sirotků a příchozích. Prorok: kritik vlády a kazatel. Kněz: obětník. Král: služebník.

4.     Izrael od návratu ze zajetí do počátku křesťanství.

Návrat židů za perské vlády. Diaspora (synagogy) a obnovený chrám. Ptolemaiovci a Septuaginta. Seleukovci a makabejské povstání. Židovský stát Hasmoneovců. Římané a Herodovci. Saduceové, farizeové, zákoníci, herodiáni, zélóti, eséni.

5.     Život a dílo Ježíše z Nazareta.

Ježíšovo narození. Navázání na působení Jana Křtitele. Ustanovení apoštolů. Kázání, podobenství, uzdravování a jiné mocné činy. Soud nad Ježíšem a jeho ukřižování. Zvěst o jeho Zmrtvýchvstání a Nanebevstoupení.

6.     Založení církve a její rozšíření. Apoštolové a jejich listy (epištoly).

Křest a založení církve o letnicích. Přechodné společenství majetku v Jeruzalémě. Ustanovení jáhnů. Štěpán a Pavel. Pavlovy misijní cesty. Křesťanství v Antiochii. Přijímání židů a pohanů do církve. Jeruzalémský sněm. Listy Pavlovy a ostatních apoštolů.

7.     Právní řád prvotní církve.

Křest a shromažďování k modlitbě, četbě Písma a eucharistii. Zákaz simonie. Cesty apoštolů, ustanovení presbyterů a biskupů do čela obcí. Putující kazatelé. Vypovězení židů a křesťanů z Říma za Claudia. Neronské pronásledování křesťanů. Smrt apoštolů Petra a Pavla.

8.     Nový zákon.

Epištoly, čtyři evangelia, Skutky apoštolů, Apokalypsa. Markionova hereze a kanonizace Nového zákona ve 2. a 3. století.

9.     Díla apoštolských otců. Traiánův reskript.

Didaché, list Klementa Římského do Korintu, listy Ignáce z Antiochie. Polykarp. Pravidla shromažďování církve v neděli. Použití pojmu laici. Tripartice kléru na biskupy, kněze a jáhny. Traianova odpověď místodržiteli Pliniovi.

10.   Hereze, apologeté, církevní spisovatelé a otcové do roku 313. Nejstarší sbírky církevního práva.

Gnostici, montanisté a manichejci. Tertuliánova Apologie. Tacián, Klement Alexandrijský, Origenes, Cyprián. Didascalia, Hippolytova tradice, Egyptské kánony.

11.   Církev od poloviny 3. stol. do roku 313.

Pronásledování Deciovo a Valeriánovo. Jáhen Vavřinec. Gallienova restituce a malý mír. Aurelián a vítězné slunce. Diokleciánovo pronásledování. Poustevníci v Egyptě. Křesťanské státy v Osrhoëne a v Arménii. Elvírský synod. Edikt milánský (313).

12.   Církev a stát od Konstantina po Theodosia.

Ariáni a Nikajský koncil (325). Patriarcháty v Antiochii a Alexandrii. Athanasius. Počátky mnišství: Pachomios a kapadocký trojlístek. Konstantinovi synové. Gót Wulfila a přijetí ariánství Germány. Julián Apostata. Proklamace papežského primátu v Serdice. Resignace císařů na titul pohanského velekněze. Konstantinopolský koncil (381) a Krédo. Patriarcháty v Konstantinopoli a Jeruzalémě. Theodosiův obrat (391).

13.   Ambrož, Augustin, Jeroným.

Ambrož trestá císaře Valentiniána za krutost. Augustinovo obrácení a jeho působení v Africe. Proti záslužnictví mnicha Pelagia. Nauka o dvojí obci. Augustinova řehole. Jeroným a Vulgáta. Kláštery na Azurovém pobřeží.

14.   Nestoriáni a monofyzité v 5. století. Vzestup významu papežství v 5. století.

Efezský koncil. Chalkedonský koncil. Lev Veliký a dvojí záchrana Říma. Gelasius a konec úpadku Říma. Dionysiovy sbírky.

15.   Církev v 6. století.

Frankové a Burgundi. Benedikt a Montecassino. Cassiodorus a Vivarium. Justinián a athénská akademie. Byzantský cézaropapismus a symfonie obojí moci. Byzantský zábor západní Afriky a Itálie. Iroskotové. Řehoř Veliký, služebník služebníků Božích. Založení Canterbury.

16.   Církev v 7. a 8. století.

Přechod Vizigótů ke katolictví. Islám a postavení křesťanů v chalifské říši. Maurská okupace Španělska. Byzantské obrazoborectví. Bonifácova misie v germánských zemích. Frankové a papežství za Pipina a Karla Velikého.

17.   Církev v 9. století.

Vlastnické kostely. Spor o Filioque. Franský cézaropapismus a lžiizidorské falzifikace. Christianizace českých zemí.

18.   Církev v 10. století.

Temné století papežství. Cluny: řádová reforma a exempce. Otonský cézaropapismus. Silvestr II., Polsko a Uhry.

19.   Církev v 11. století.

Treuga Dei. Patarie. Mikuláš II. a volba papeže. Řehoř VII. a boj o investituru. Velké schisma roku 1054. Autokefalita pravoslavných církví.

20.   Církev ve 12. století.

Wormský konkordát. Cisterciáci. Premonstráti. Graciánův dekret, jeho význam, principy a uspořádání. Pograciánské kompilace a rozdělení kanonickoprávních sbírek do pěti knih.

21.   Církev ve 13. století.

Inocenc III. a Čtvrtý lateránský koncil. Nahrazení vlastnických kostelů patronátem. Právotvorná činnost Řehoře IX. Liber Extra. Zákaz ordálů. Církevní inkvizice.

22.   Církev ve 14. a 15. století.

Bonifác VIII. Liber Sextus a 88 právních pravidel. Bula Unam sanctam. Avignonské papežství 1309–1377. Papežské schisma a konciliarismus. Koncily v Kostnici a Basileji. Počátky galikanismu. Pád Cařihradu. Regalismus na Iberském poloostrově, královská inkvizice.

23.   Církev v 16. století.

Sláva a stíny renesančního papežství. Wittenberská, curyšská, štrasburská a ženevská církevní reformace v přehledu. Čtvero církevních služeb v Ženevě a presbyterní zřízení. Hugenoti a synodalismus. Tridentský koncil. Založení moskevského patriarchátu a doktrína Třetího Říma. Boj o lidská práva: Francisco de Vitoria a Bartoloměj de las Casas.

24.   Anglická a skotská reformace. Otcové poutníci a americké osady. Galikanismus.

Anglikáni, skotští presbyteriáni, angličtí puritáni a angličtí presbyteriáni, kongregacionalisté, baptisté a kvakeři. Otcové poutníci a Mayflower Compact. Galikánská Deklarace francouzského kléru z roku 1682. Staroobřadníci v Rusku.

25.   Církev v 18. století.

Potlačení moskevského patriarchátu. Obrodná hnutí v protestantství: pietismus, metodismus, americký revivalismus. Redukce v Paraguayi a Bolívii. Zrušení jezuitského řádu. Febronianismus. Americká revoluce a první dodatek k Ústavě USA. Stát a církev za francouzské revoluce.

26.   Církev v 1. polovině 19. století.

Napoleonský konkordát (1801). Sekularizace německých duchovních knížectví (1803). Pohlcení církevního státu Francií. Konkordáty po Vídeňském kongresu. Unionované církve v Prusku (1817). Mormoni a adventisté v USA.

27.   Církev v 2. polovině 19. století.

Emancipace po roce 1848 a defenzionismus katolické církve v 19. stol. Církevní stát a Itálie v 19. stol. Katolická církev v Itálii po roce 1870. Dogma o infalibilitě papeže. Německé císařství a „kulturní“ boj po r. 1871. Papežské sociální encykliky.

28.   Církev v letech 1901–1918.

Pokus Rakouska o exkluzivní veto (1903). Právnická činnost Pia X. Francouzská odluka státu a církve (1905). Kodex kanonického práva (1917).

29.   Církev v letech 1919–1945.

Modifikace francouzské odluky po 1. světové válce. Konkordáty 1922–1933. Založení a obsah činnosti Katolické akce (1922). Lateránské smlouvy (1929) a encyklika Non abbiamo bisogno (1931). Německo 1918–1945. Encyklika Mit brennender Sorge (1937). Církev a stát v Rusku od počátku 20. století a v SSSR. Církev ve Španělsku. Encyklika Divini Redemptoris (1937). Ekumenické organizace.

30.   Církev v letech 1946–2022.

Světová rada církví. Druhý vatikánský koncil. Kodexy kanonického práva 1983 a 1990. Novelizace v 21. století.

Last update: Šicnerová Barbora, Mgr. (30.07.2024)
Syllabus - Czech

Předmět zahrnuje tato témata:

-       právní dějiny starého Izraele,

-       vznik křesťanství a právní řád prvotní církve,

-       dějiny koncilů, papežství, východních patriarchátů, mnišství,

-       vlastnické kostely a jejich transformace do patronátního práva,

-       vývoj církevního soudnictví,

-       zdroje a sbírky středověkého církevního práva od Graciána po uzavření souboru Corpus Iuris Canonici,

-       právo reformačních církví a právo tridentské,

-       vliv kanonického práva na formování lidských práv, zejména po objevení Ameriky,

-       systém odlukový a koordinační ve vztahu státu a církve,

-       kodifikované kanonické právo 20. století a novelizace v 21. století,

-       ekumenické hnutí a Světová rada církví.

Last update: Šicnerová Barbora, Mgr. (30.07.2024)
Learning resources - Czech

Základní literatura:

1.     TRETERA, Jiří Rajmund a HORÁK, Záboj. Právní dějiny církví. Synagoga a církve v průběhu dějin. Praha: Leges. 2019, 288 s.

Ostatní literatura:

1.     HRDINA, Antonín Ignác. Texty ke studiu konfesního práva I. - III. Praha: Karolinum. 2006, 2007.

Last update: Šicnerová Barbora, Mgr. (30.07.2024)
Schedule by date
Day Date Description Teacher Files Note
Monday17.02.2025Židovství a prvotní křesťanství (doc. JUDr. ICLic. Záboj Horák, LL.M., Ph.D., prof. JUDr. Jiří Rajmund Tretera) 
Monday24.02.2025Právní dějiny církví 2.–4. století (doc. JUDr. ICLic. Záboj Horák, LL.M., Ph.D., prof. JUDr. Jiří Rajmund Tretera) 
Monday03.03.2025Právní dějiny církví 5.–8. století (doc. JUDr. ICLic. Záboj Horák, LL.M., Ph.D., prof. JUDr. Jiří Rajmund Tretera) 
Monday10.03.2025Právní dějiny církví 9.–14. století (doc. JUDr. ICLic. Záboj Horák, LL.M., Ph.D., prof. JUDr. Jiří Rajmund Tretera) 
Monday24.03.2025Právní dějiny církví 15.–16. století (doc. JUDr. ICLic. Záboj Horák, LL.M., Ph.D., prof. JUDr. Jiří Rajmund Tretera) 
Monday31.03.2025Právní dějiny církví 1601–1775 (doc. JUDr. ICLic. Záboj Horák, LL.M., Ph.D., prof. JUDr. Jiří Rajmund Tretera) 
Monday07.04.2025Právní dějiny církví 1776–1900 (doc. JUDr. ICLic. Záboj Horák, LL.M., Ph.D., prof. JUDr. Jiří Rajmund Tretera) 
Monday14.04.2025Právní dějiny církví 1901–1962 (doc. JUDr. ICLic. Záboj Horák, LL.M., Ph.D., prof. JUDr. Jiří Rajmund Tretera) 
Monday28.04.2025Právní dějiny církví 1963–1996 (doc. JUDr. ICLic. Záboj Horák, LL.M., Ph.D., prof. JUDr. Jiří Rajmund Tretera) 
Monday05.05.2025Právní dějiny církví 1997–2025 (doc. JUDr. ICLic. Záboj Horák, LL.M., Ph.D., prof. JUDr. Jiří Rajmund Tretera) 
 
Charles University | Information system of Charles University | http://www.cuni.cz/UKEN-329.html