SubjectsSubjects(version: 945)
Course, academic year 2023/2024
   Login via CAS
Research methodology in addictology and epidemiology 2 - B01380 (Adiktologie)
Title: Metodologie výzkumu v adiktologii a epidemiologii 2
Guaranteed by: Department of Addictology First Faculty of Medicine Charles University and General University Hospital in Prague (11-00611)
Faculty: First Faculty of Medicine
Actual: from 2021
Semester: summer
Points: 2
E-Credits: 2
Examination process: summer s.:
Hours per week, examination: summer s.:1/1, C+Ex [HT]
Extent per academic year: 30 [hours]
Capacity: unlimited
Min. number of students: unlimited
4EU+: no
Virtual mobility / capacity: no
State of the course: not taught
Language: Czech
Teaching methods: full-time
Teaching methods: full-time
Explanation: MUDr. Viktor Mravčík, Mgr. Jaroslav Vacek
Additional information: http://www.adiktologie.cz
Note: prefer medical statement
enabled for web enrollment
Guarantor: doc. MUDr. Viktor Mravčík, Ph.D.
Mgr. Jaroslav Vacek, Ph.D.
Attributes: Adiktologie
Teoretický předmět
Is interchangeable with: B03183, B02538
Annotation - Czech
Last update: MIO08485 (14.04.2008)
Metodologie výzkumu v adiktologii a epidemiologii je funkčně rozdělena do dvou segmentů. V prvním segmentu je na podkladě praktických příkladů studentům poskytnut vhled do nejfrekventovaněji používaných designů kvantitativního a kvalitativního výzkumu v adiktologii s důrazem na standardní designy epidemiologických studií a na evaluace intervencí v drogové oblasti (prevenci, léčbě, v represi a v harm reduction). Posluchači se jednak učí aplikovat obecná pravidla na konkrétní situace, jednak zobecňovat specifické poznatky ? chápat a interpretovat vědecké studie v epidemiologii. Před ukončením studia demonstrují schopnost kritické analýzy několika tematicky shodně zaměřených studií a schopnost na jejich podkladě navrhnout oborovou studii se stejným nebo příbuzným tématem se správným designem pro Českou republiku. V druhém segmentu předmět seznamuje studenty s metodologií pěti klíčových indikátorů drogové epidemiologie podle EMCDDA a Pompidou Group a rozšířeného setu ?základních indikátorů? EMCDDA. Posluchači se učí interpretovat klíčové indikátory, analyzovat jejich vztahy a chápat jejich vypovídací hodnotu pro posouzení drogové situace v přesně specifikovaných populacích na definovaném geografickém území. Součástí výuky je také podrobný rozbor epidemiologické situace v drogové oblasti v ČR a její kritická multidisciplinární analýza.
Aim of the course - Czech
Last update: MIO08485 (14.04.2008)

Cíle předmětu:

Posluchač

zná základy epidemiologické metody práce

zná základní typy epidemiologických studií

zná základní typy epidemiologických ukazatelů a jejich výpovědní schopnost

je obeznámen s metodami obecné epidemiologie aplikovanými v drogové epidemiologii

je obeznámen se speciálními metodami studia populace uživatelů drog

je obeznámen s kvalitativními výzkumnými metodami

umí využít a interpretovat epidemiologické ukazatele v praxi

je seznámen se základy kvalitativní a kvantitativní analýzy dat

je orientován v drogovém informačním systému v ČR

je obeznámen s aktuální epidemiologickou situací v oblasti závislostí v ČR

je obeznámen se základy evaluace programů

Literature - Czech
Last update: ZAB08838 (17.04.2014)

Povinná literatura a studijní materiály:

-         Zábranský, T. (2004). Drogová Epidemiologie (1st ed.). Olomouc: Nakladatelství Univerzity Palackého. 80-244-0709-4.

-         Janout, V. (1995). Základy epidemiologie. (1. ed.). Olomouc: Vydavatelství Univerzity Palackého v Olomouci.  80-7067-442-3.

-         Gopfertová, D., Hladíková, M., Šejda, J., & Hroboň, P. (1999). Epidemiologie (1st ed.). Praha: Triton. 80-725-4037-8.

-         Gordis, L. (2000). Epidemiology (2nd ed.). New York: W. B. Saunders Company. 0-7216-8338-X.

-         Sloboda, Z. (2005). Epidemiology of drug abuse. New York: Springer. 03-872-4415-8

-         WHO (2001): WHO, & NIDA. (2000). Guide to Drug Abuse Epidemiology. Vol. WHO/MSD/MSB/00.3, Chap. 1,  (p. 360). Geneve: World Health Organisation. http://www.who.int/substance_abuse/activities/researchtraining/en/index.html

 

Rozšiřující studijní literatura a studijní materiály:

-         Janout, V. (1998). Klinická epidemiologie - nedílná součást klinických rozhodovacích procesů (1 ed.). Praha: Grada Publishing. 80-7169-353-7

 -         Zábranský, T., Mravčík, V., Gajdošíková, H., & Miovský, M. (2001). PAD: projekt analýzy dopadů novelizace drogové legislativy v ČR (Souhrnná závěrečná zpráva) [PAD: Impact Analysis Project of New Drugs Legislation (Summary Final Report)]. Praha: ResAd / Scan. http://www.adiktologie.cz/publications/cz/126/110/PAD-projekt-analyzy-dopadu-novelizace-drogove-legislativy-v-CR-Souhrnna-zaverecna-zprava-.html.

-         Zvárová, J. (1999). Základy statistiky pro biomedicínské obory (1st ed.). Praha: Univerzita Karlova v Praze. 80-718-4786-0. http://new.euromise.org/czech/tajne/ucebnice/html/html/statist.html

-         [Různí autoři]. Ediční řada NMS "Monografie" (na adrese http://www.drogy-info.cz/index.php/publikace/monografie)

-         [Různí autoři]. Výroční zprávy Národního monitorovacího střediska. Elektronické dokumenty na adrese http://www.drogy-info.cz/index.php/publikace/vyrocni_zpravy

-         Evropské monitorovací středisko pro drogy a drogové závislosti. Výroční zprávy EMCDDA. Elektronické dokumenty na adrese http://www.emcdda.europa.eu/publications/searchresults?action=list&type=PUBLICATIONS&SERIES_PUB=w36

Course completion requirements - Czech
Last update: doc. MUDr. Viktor Mravčík, Ph.D. (28.02.2020)

Stručné pokyny pro zpracování klasifikované zápočtové práce předmětu "Metodologie výzkumu v adiktologii 2" (základy drogové epidemiologie a monitorování situace ve věcech drog)

Klasifikovanou zápočtovou prací musí student prokázat znalost a pochopení pojmů drogové epidemiologie. Vypracování klasifikované zápočtové práce (dále jen KZP) a její ohodnocení vyučujícím v rozmezí 1-3 (A-C) jsou spolu s minimálně 80% účastí studenta na seminářích základní podmínkou pro získání zápočtu.

V případě úspěšného složení zkouškového testu se známka, udělená za zápočtovou práci, přičítá ke známce z testu. Aritmetický průměr obou známek je pak jedním z hlavních kritérií (spolu s případným ústním zkušebním pohovorem) pro udělení výsledné známky z předmětu.

Obsah

Obsahem KZP musí být epidemiologická analýza drogové situace, tj. analýza výskytu užívání drog a/nebo jeho následků v populaci a/nebo jejich trendy.

Téma si student volí sám. Typicky může jít např. o

  • analýzu vlastního souboru se zaměřením na některý z indikátorů drogové epidemiologie nebo indikátorů z nich odvozených (vlastní soubor mohou tvořit např. klienti zařízení, ve kterém student/ka pracuje),

  • analýzu dlouhodobých trendů v drogové situaci v EU, ČR či kraji nebo městě atp. se zaměřením na jeden vybraný indikátor nebo aspekt (kde zdrojem dat jsou zejména evropské, národní, krajské atd. Výroční zprávy o stavu ve věcech drog), případně další materiály, jež mohou být doplněné originální studií nebo přehledem relevantní literatury

  • kritický metodický rozbor jednoho z klíčových indikátorů drogové epidemiologie, nebo jiného důležitého a prakticky využívaného indikátoru drogové epidemiologie.

  • apod.

 

V případě nejistoty o vhodnosti zvoleného tématu lze konzultovat jednoho z vyučujících pomocí emailu nebo osobně v konzultačních hodinách.

Forma

KZP je členěna do následujících částí:

Abstrakt

Obsahuje stručný souhrn celé práce, má rozsah mezi 100 a 400 slovy. Člení se na části "cíle výzkumu/předkládané práce - soubor a metody - výsledky - závěr a doporučení;" ve výjimečných a zdůvodněných případech (typicky u metodicky zaměřených prací) může obsahovat výstižný narativní souhrn.

Klíčová slova

Nejméně tři a nejvíce sedm klíčových slov, která charakterizují hlavní tematické zaměření KZP.

Úvod do problematiky

Obsahuje stručný teoretický přehled toho, co je o zpracovávaném problému známo, a zdůvodnění potřebnosti zpracovat specifické téma, jímž se zabývá KZP.

Metody

Popisuje kde, na kom, kdy a jak byla provedena práce (např. studie), o níž KZP referuje, tedy popis materiálů, jež byly použity, a metod jejich výběru (v případě teoreticky zaměřených KZP), nebo vzorku, který se účastnil studie.

Výsledky

Obsahuje přehledně prezentována data. Tato část musí obsahovat nejméně jednu tabulku a/nebo graf, nejvíce však čtyři tabulky a grafy celkem (tedy např. čtyři tabulky, jednu tabulku a tři grafy, 2 tabulky a dva grafy, atd.).

Diskuse

Obsahuje kritický náhled na výsledky a na použité metody a jejich omezení, hodnotí reliabilitu a validitu výsledků, analyzuje je v širším kontextu a interpretuje je, a navrhuje možná zlepšení pro příští podobné studie či práce nebo další práci, která by měla vyjasnit to, co v interpretaci výsledků KZP není jasné nebo jednoznačné.  

Závěr

Ve dvou až pěti větách shrnuje hlavní nález a přínos předkládané práce a doporučení pro praxi (klinickou, nízkoprahovou, rozhodovací apod.)  a/nebo další výzkum, která z ní plynou.

Odkazy

Seznam materiálů, které byly při přípravě KZP použity a je na ně tedy odkazováno v textu (viz kapitola "Původnost, citace a odkazy") níže.

Původnost, citace a odkazy

Při přípravě KZP je nutno se úzkostlivě vyhnout plagiátorství. Odhalené případy plagiátorství budou mít za následek neudělení zápočtu v daném akademickém roce a ve zvlášť závažných případech může odhalené plagiátorství vést až k vyloučení ze studia. Stručný vysvětlující text k problematice plagiátorství a zásady správného citování při přípravě zápočtových prací je např. na serveruInfogram.

V KZP musí být pro odkazování na zdroje (citace v textu a odkazy na konci práce) používán výhradně citační standard APA 5 - vizPravidla pro citace v rámci výuky Centra adiktologie.

Doporučujeme využít automatizovaných citačních manažerů, kterých je k dispozici celá řada - placených i zdarma, v podobě samostatných programů i pluginů integrovaných do textových procesorů, online i jako aplikace pro Windows i Mac OS, případně další operační systémy. Solidní přehled těch nejrozšířenějších podává příslušný článek anglické mutace Wikipedie.

KZP s citacemi v nesprávném formátu, s odkazy na zdroje pod čarou, se seznamem odkazů v neúplné formě (např. bez autorů) a jinak formálně vadné budou vraceny k opravě bez kontroly obsahu.

Rozsah

Minimální rozsah KZP jsou 4 strany A4 (včetně grafů a tabulek) v libovolném textovém editoru  (zásadně ale v otevřeném formátu; upřednostňovány jsou editory MS Word nebo Open Office Writer) a zároveň nejméně 12 000 znaků včetně mezer.

Maximální rozsah KZP je 7 stran A4 (včetně grafů a tabulek) v libovolném textovém editoru a zároveň nejvíce 18 000 znaků včetně mezer.

Odevzdání KZP

KZP je zaslána e-mailem vždy oběma vyučujícím současně, tj. Dr. Zábranskému (twz@adiktologie.cz) i Dr. Mravčíkovi (mravcik.viktor@vlada.cz) , a to nejpozději 5 pracovních dnů před zapsaným termínem zkoušky; později odevzdané práce nebudou do zkouškového termínu vyhodnoceny a zkouškový termín propadne. Na práce, zaslané jen jednomu vyučujícímu, nebude brán zřetel a budou považovány za neodevzdané.


Mail s vypracovanou KZP označte v předmětu (subject) podle vzoru:

KZP - [příjmení, jméno] - [forma studia] - verze č. [x]

tedy například

KZP - Mravčík, Viktor - prezenční - verze č. 4.

 

Pět pracovních dní jsou také obvyklou dobou potřebnou pro  vyhodnocení KZP pedagogem resp. k vrácení práce studentovi / studentce k doplnění či přepracování.

Vzhledem k časté nutnosti takového přepracování je vhodné práce odevzdat nejméně 15 pracovních dní před zapsaným termínem zkoušky. KZP je možno k vyhodnocení zaslat  i v případě, kdy se student ke zkoušce dosud nezapsal.

 

Vzorové práce:

https://drive.google.com/open?id=0B4UcCzcAZ_pLQTJjaS1zR0Juclk

 

Viktor Mravčík, únor 2020

Requirements to the exam - Czech
Last update: MIO08485 (14.04.2008)

Požadavky ke zkoušce/kolokviu/zápočtu:

Požadavky k zápočtu:

Účast na přednáškách alespoň 7 z 10. Účast na 1 semináři ze dvou. Účast na 3 worshopech ze 4. Písemná práce v rozsahu min. 5 stran s aplikací klasické epidemiologické metody práce nebo kvalitativní metodologie.

Požadavky ke zkoušce:

Písemný test

Ústní zkouška dle seznamu témat:

A. Obecná epidemiologie

1. Základní fáze epidemiologické metody práce.

2. Deskriptivní studie.

3. Analytické studie.

4. Experimentální studie.

5. Základní epidemiologické ukazatele.

6. Reprezentativní výběr vzorku.

B. Infekční a neinfekční epidemiologie

7. Původce, zdroj, cesta přenosu nákazy.

8. Epidemiologie virových hepatitid, HIV/AIDS

9. Epidemiologie neinfekčních onemocnění.

10. Socioekonomické, psychosociální faktory, faktory životního stylu.

C. Drogová epidemiologie

11. Indikátor užívání drog v populaci.

12. Problémové užívání drog.

13. Žádosti o léčbu spojenou s užíváním drog.

14. Infekce spojené s užíváním drog.

15. Drogová úmrtí a mortalita uživatelů drog.

16. Data z trestně-právního sektoru.

 
Charles University | Information system of Charles University | http://www.cuni.cz/UKEN-329.html