SubjectsSubjects(version: 945)
Course, academic year 2023/2024
   Login via CAS
Contemporary Czech Society - ASG500105
Title: Současná česká společnost
Guaranteed by: Department of Sociology (21-KSOC)
Faculty: Faculty of Arts
Actual: from 2023
Semester: winter
Points: 0
E-Credits: 4
Examination process: winter s.:
Hours per week, examination: winter s.:2/0, Ex [HT]
Capacity: unlimited / unknown (unknown)
Min. number of students: unlimited
4EU+: no
Virtual mobility / capacity: no
Key competences:  
State of the course: taught
Language: Czech
Teaching methods: full-time
Teaching methods: full-time
Level:  
Note: course can be enrolled in outside the study plan
enabled for web enrollment
Guarantor: doc. PhDr. Jiří Šubrt, CSc.
doc. PhDr. Marek Skovajsa, M.A., Ph.D.
Teacher(s): doc. PhDr. Marek Skovajsa, M.A., Ph.D.
PhDr. Jiří Šafr, Ph.D.
doc. PhDr. Jiří Šubrt, CSc.
Annotation -
Last update: doc. PhDr. Marek Skovajsa, M.A., Ph.D. (22.09.2021)
The aim of this course is to make the students familiar with the results of recent sociological research on Czech society. The general idea underlying especially the first part of the course is that current forms of social reality are the result of long-term and short-term processes of social change. Account will be taken of the fact that the actors living in contemporary Czech society reflect these processes of social change themselves, whereby different ways of interpreting the past also affect the present and future of this society. The course will take the form of lectures and discussions about chosen recent publications that will introduce current social developments and problems researched in Czech sociology. Some space will also be devoted to the introduction of main sociological institutions in CZ and selected researchers who work on relevant topics.
Course completion requirements - Czech
Last update: doc. PhDr. Marek Skovajsa, M.A., Ph.D. (20.09.2023)

Podmínky zakončení předmětu:        zkouška formou písemné práce

Atestace (Zk) bude udělena na základě zhodnocení včasně odevzdané písemné práce v rozsahu 8–12 NS, tj. 14 400 – 21 600 znaků včetně mezer od úvodu do závěru (úvodní stránka a seznam literatury se do počtu znaků nezapočítávají); počet znaků uveďte na úvodní stranu práce. Práce musí obsahovat jméno autora a stránkování.

Písemná práce se týká některého z probíraných témat, studenti se obrátí na toho z vyučujících, který k danému tématu měl přednášku. Do 6. 12. 2023 je nutné odevzdat specifikaci problému, kterému se práce věnuje, a anotaci do 300 slov; do deseti dnů obdržíte informaci o (ne)schválení anotace a komentář.

 

Předtermín odevzdání písemné práce je 2. 1. 2024 - bude opraveno nejpozději do 15. 1. 2024.

Řádný termín odevzdání práce je 15. 1. 2024 - bude opraveno nejpozději do 9. 2. 2024.

 

Pokud nebude písemná práce odevzdána v žádném z těchto termínů, je možné odevzdat ji ještě při příštím běhu předmětu v následujícím akademickém roce.

V případě, že student/ka obdrží za odevzdanou písemnou práci známku 4 (“neprospěl/a”), může odevzdat práci ještě dvakrát, přičemž termíny budou domluveny individuálně. Nejpozději je však možné kurz splnit do konce akademického roku následujícího po akademickém roce, kdy si student/ka kurz zapsal/a.

V práci se hodnotí zejména schopnost jasně, logicky a strukturovaně vystavět argument, opřít argument o empirická zjištění (případně včetně kritického zhodnocení jejich relevance), stejně jako formální korektnost citování a jazyková správnost.

Literature - Czech
Last update: doc. PhDr. Marek Skovajsa, M.A., Ph.D. (21.09.2023)

Doporučená studijní literatura:

Bernard, Josef (ed.). 2019. Nic se tady neděje… Životní podmínky na periferním venkově. Praha: Sociologické nakladatelství SLON.

Dudová, Radka. 2015. Postarat se ve stáří: Rodina a zajištění péče o seniory. Praha: Sociologické nakladatelství SLON.

Dvořáčková Jana, Petr Pabian, Simon Smith, Tereza Stöckelová, Karel Šima a Tereza Virtová. 2014. Politika a každodennost na českých vysokých školách. Etnografické pohledy na vzdělávání a výzkum. Praha: Sociologické nakladatelství SLON.

Ferenčuhová, Slavomíra. 2016. Sociologie města 20. a 21. století. Praha: Sociologické nakladatelství SLON.

Frič, Pavol (ed.) 2016. Občanský sektor v ohrožení? Praha: Sociologické nakladatelství SLON.

Hamplová, Dana a Tomáš Katrňák (eds.) 2018. Na vzdělání záleží. Jak vzdělanostní rozdíly ovlivňují osudy lidí v české společnosti. Brno: Centrum pro studium demokracie a kultury.

Hasmanová Marhánková, Jaroslava a Martin Kreidl (eds.). 2012. Proměny partnerství: Životní dráhy a partnerství v české společnosti. Praha: Sociologické nakladatelství SLON.

Hasmanová Marhánková, Jaroslava a Martina Štípková. 2018. Prarodičovství v současné české společnosti. Praha: Sociologické nakladatelství SLON.

Chorvát, Ivan a Jiří Šafr (eds.). Volný čas, společnost, kultura: Česko – Slovensko. Praha: Sociologické nakladatelství SLON.

Jarkovská, Lucie, Kateřina Lišková, Iva Šmídová a kol.. 2010. S genderem na trh: Rozhodování o dalším vzdělání patnáctiletých. Praha: Sociologické nakladatelství SLON.

Keller, Jan a Lubor Tvrdý. 2008. Vzdělanostní společnost? Chrám, výtah a pojišťovna. Praha: Sociologické nakladatelství SLON.

Kunštát, Daniel, Jan Červenka, Martin Ďurďovič, Paulína Tabery a Jiří Vinopal. 2014. 25 let české demokracie očima veřejnosti. Praha: Academia.

Librová, Hana a kol. 2017. Věrní a rozumní: kapitoly o ekologické zpozdilosti. Brno: Masarykova univerzita.

Linek, Lukáš. 2013. Kam se ztratili voliči? Vysvětlení vývoje volební účasti v České republice v letech 1990–2010. Brno: Centrum pro studium demokracie a kultury.

Linek, Lukáš, Ondřej Císař, Ivan Petrúšek a Kateřina Vráblíková. 2017. Občanství a politická participace v České republice. Praha: Sociologické nakladatelství SLON.

Lyons, Pat a Rita Kindlerová (eds.). 2015. 47 odstínů české společnosti. Praha: Sociologický ústav AV ČR.

Machonin, Pavel. 2005. Česká společnost a sociologické poznání. Praha: ISV.

Maříková, Hana, Tomáš Kostelecký, Tomáš Lebeda, Markéta Škodová (eds.). 2010. Jaká je naše společnost? Otázky, které si často klademe... Praha: Sociologické nakladatelství SLON.

Matějů, Petr, Jana Straková a Arnošt Veselý (eds.). 2010. Nerovnosti ve vzdělávání. Od měření k řešení. Praha: Sociologické nakladatelství SLON.

Nedbálková, Kateřina. 2021. Tichá dřina: dělnictví a třída v továrně Baťa. Praha: Display.

Pospěch, Pavel. 2021. Neznámá společnost: pohledy na současné Česko. Brno: Host.

Rabušic, Ladislav a Zuzana Kusá (eds.). 2019. Odděleně spolu? Česko a Slovensko optikou vývoje hodnot po roce 1991. Bratislava: Slovart.

Ryšavý, Dan a David Fiedor (eds.) 2023. Fakta a trendy v současné české společnosti: Jak se neztratit v datech. Praha: Karolinum - SLON.

Šanderová, Jadwiga, Olga Šmídová et al. 2009. Sociální konstrukce nerovností pod kvalitativní lupou. Praha: Sociologické nakladatelství SLON.

Šafr, Jiří (ed.) a kol. 2012. Mechanismy mezigenerační reprodukce nerovností. Praha: Sociologický ústav AV ČR, v.v.i.

Šubrt, Jiří, Jiří Vinopal a kol. 2013. Historické vědomí obyvatel České republiky perspektivou sociologického výzkumu. Praha: Karolinum.

Vacková, Barbora, Lucie Galčanová, Michaela Kvapilová Bartošová a Lukáš Kala. 2014. Sami doma: bydlení, práce a vztahy lidí žijících v jednočlenných domácnostech. Červený Kostelec: Pavel Mervart.

Večerník, Jiří (ed.). 2016. Práce, hodnoty, blahobyt. České reálie v evropském kontextu. Praha: Sociologický ústav AV ČR.

Večerník, Jiří. 2009. Czech society in the 2000s. Praha: Academia.

 

Teaching methods - Czech
Last update: doc. PhDr. Marek Skovajsa, M.A., Ph.D. (22.09.2022)

Případné změny v realizaci předmětu v souvislosti s pandemií COVID nebo jinými nenadálými událostmi:

V případě zhoršení pandemické situace nebo jiných závažných událostí během semestru budou zapsaní studenti o přechodu na distanční výuku a dalších změnách včas informováni emailem.

Syllabus - Czech
Last update: doc. PhDr. Marek Skovajsa, M.A., Ph.D. (21.09.2023)

Struktura a časový plán výuky, vč. povinné a další četby:

 

1. blok  (doc. Jiří Šubrt)

 

Seznámení s obsahem kurzu a podmínkami jeho ukončení. // Modernizace a česká společnost  (4. 10. 2023)

 

Četba: Machonin, Pavel. 2005. Česká společnost a sociologické poznání. Praha: ISV, ss. 124-134; 135-155.

 

 

Historické vědomí (11. 10.)

 

Četba: Šubrt, Jiří, Jiří Vinopal a kol. 2013. Historické vědomí obyvatel České republiky perspektivou sociologického výzkumu. Praha: Karolinum, ss. 98-112.

 

 

Veřejné mínění (18. 10.)

 

Četba: Šubrt, Jiří. 2018. „,Vox populi‘ nebo ,opinion publique‘? Veřejné mínění jako sociálně historický fenomén“, „Čeněk Adamec a počátky výzkumu veřejného mínění v Čechách“. In Historicko-sociologické reflexe. Praha: Karolinum, ss. 24-31, 32-47.

 

 

Kultura a umění (25. 10.)

 

Četba: Petrusek, Miloslav. 1990. Sociologie a literatura. Praha: Československý spisovatel, ss. 7-33.

 

2. blok (doc. Marek Skovajsa + dr. Jiří Šafr)

 

Společenská změna po roce 1989: reforma, přechod (tranzice), transformace (M. Skovajsa)  (1. 11. 2023)

 

Četba: Kollmorgen, Raj. 2013. „Theories of postcommunist transformation. Approaches, debates, and problems of theory building in the second decade of research.“ Studies of Transition States and Societies 5 (2): 88-105, minimální četba ss. 88-93.

Dostupné také online: http://publications.tlu.ee/index.php/stss/article/download/165/131

 

 

Sociální stratifikace, sociální struktura, sociální mobilita (J. Šafr) (8. 11. 2023)

 

Četba: Nedbálková, Kateřina. 2021. Kapitola „O dělnictví.“ In Tichá dřina: dělnictví a třída v továrně Baťa. Praha: Display, ss. 230-269, minimální četba ss. 230-250.

nebo

Katrňák, Tomáš a Petr Fučík. 2010. Kapitola „Návrat k sociálnímu původu a intergenerační mobilita po roce 1989.“ In Návrat k sociálnímu původu. Vývoj sociální stratifikace české společnosti v letech 1989 až 2009. Brno: Centrum pro studium demokracie a kultury, ss. 87-112, minimální četba ss. 87-93, 100-102, 111-112.

Pro zájemce:

Prokop, Daniel, Paulína Tabery, Martin Buchtík, Tomáš Dvořák a Matouš Pilnáček. 2019. Rozděleni svobodou. Česká společnost po 30 letech. Praha: Radioservis; četba ss. 6-31.

 

 

Životní styl, spotřeba, volný čas  (J. Šafr) (15. 11. 2023)

 

Četba: Patočková, Věra. 2019. „Volný čas a práce v české a slovenské společnosti.“  In Ivan Chorvát a Jiří Šafr (eds.). Volný čas, společnost, kultura: Česko – Slovensko. Praha: Sociologické nakladatelství SLON, ss. 65-89; minimální četba ss. 65-68 + 74-89.

nebo

Špaček, Ondřej. 2018. „Kulturní kapitál na vysoké škole: strukturace kulturního prostoru studentů Univerzity Karlovy.“ Sociologický časopis / Czech Sociological Review 54 (5): 699–725.

Dostupné také online: https://doi.org/10.13060/00380288.2018.54.5.420

 

 

Sociologie rodiny // Gender a sociologie (M. Skovajsa)  (22. 11. 2023)

 

Četba: Hašková, Hana a Kristýna Pospíšilová. 2020. „Kdo plánuje jedináčka a kdo chce zůstat bezdětný? Faktory ovlivňující nízké reprodukční plány mužů a žen.“ Sociologický časopis / Czech Sociological Review 56 (2): 131-164. Dostupné také online: https://doi.org/10.13060/csr.2020.005

nebo

Hašková, Hana, Alena Křížková a Kristýna Pospíšilová. 2018. „Intersekcionální přístup ke zkoumání nezaměstnanosti.” Sociologický časopis / Czech Sociological Review 54 (2): 171-198.

Dostupné také online: https://doi.org/10.13060/00380288.2018.54.2.398

 

Vzdělávání a školství (J. Šafr) (29. 11. 2023)

 

Doseděl, Tomáš. 2021. Proměna role vzdělání v době čtvrté průmyslové revoluce. Brno: Barrister & Principal / Masarykova univerzita. minimální četba ss. 15-25 + 119-136.

Pro zájemce:

Prokop, Daniel. 2019. „Záleží na bydlení? Vztah nekvalitního bydlení a školních problémů dětí v chudých českých domácnostech.“ Sociologický časopis / Czech Sociological Review 55 (4): 445-472.

Dostupné také online: https://doi.org/10.13060/00380288.2019.55.4.473

nebo

Šafr, Jiří, Gorčíková Magdalena a Natalie Simonová. 2022. „Nerovnosti při přechodu na osmileté gymnázium: panelová studie žáků pražských a středočeských škol.“ Pp. 198–229 in R. Džambazovič, D. Gerbery, J. Sopóci (eds.). Vzdelanostné nerovnosti v optike sociológie. Teoretické východiská a empirické poznatky. Bratislava: STIMUL. Dostupné také online: https://www.researchgate.net/publication/362109526_Vzdelanostne_nerovnosti_v_optike_sociologie_Teoreticke_vychodiska_a_empiricke_poznatky/link/62d6d551593dae2f6a28cf60/download

 

 

Sociální koheze, centrum a periferie, marginalizace, sociální vyloučení    (J. Šafr) (6. 12. 2023)

 

Četba: Bernard, Josef a Martin Šimon. 2017. „Vnitřní periferie v Česku: Multidimenzionalita sociálního vyloučení ve venkovských oblastech.” Sociologický časopis / Czech Sociological Review 53 (1): 3-28.

Dostupné také online: https://doi.org/10.13060/00380288.2017.53.1.299

nebo

Sirovátka, Tomáš a Petr Mareš. 2006. „Chudoba, deprivace, sociální vyloučení: nezaměstnaní a pracující chudí. Sociologický časopis/Czech Sociological Review 42 (4): 627–655.

Dostupné také online: https://doi.org/10.13060/00380288.2006.42.4.02

Pro zájemce:

Banga, Patrik. 2023. Skutečná cesta ven. Brno: Host.

 

 

Environmentální hnutí a environmentální sociologie // Náboženství, spiritualita, sekularismus  (M. Skovajsa) (13. 12. 2023)

 

Četba: Čada, Karel. 2023c. „‚Tady prostě umírají lidi a budou umírat‘: Příběhy sucha, kulturní kódy a environmentální diskursy.“ Sociologický časopis / Czech Sociological Review, online first.

Dostupné také online: https://doi.org/10.13060/csr.2023.016

nebo

Vido, Roman. 2019. „Jak (ne) vysvětlit českou bezbožnost? Analytická sociologie jako inspirace pro sociologii náboženství.“ Sociológia / Slovak Sociological Review 51 (4): 420-443.

Dostupné také online: https://www.sav.sk/journals/uploads/08210931Vido%204-2019.pdf

 

 

20. 12.    výuka se nekoná, hodina vyhrazena pro samostudium a přípravu písemné práce

 

Sociologie a nové technologie // Závěrečná diskuse: Jaká je současná česká společnost? Jaká je současná česká sociologie?  (M. Skovajsa)  (3. 1. 2024)

 

Četba: Pospěch, Pavel. 2021. Kapitoly „Neznámá společnost“, „Privatismus“ a „Sociologie“. In Neznámá společnost: pohledy na současné Česko. Brno: Host, ss. 9-11, 13-27, 169-178.

„Sociologie očima studujících“, ed. Nina Fárová. In Sociologický bulletin ČSS 2021. Praha: ČSS, ss. 69-78.

Pro zájemce:

Slavík, Lukáš a Pavel Pospěch. 2019. „Youtuberství jako konstrukce, destrukce a reparace soukromí.” Sociologický časopis / Czech Sociological Review 55 (2): 135-160; minimální četba ss. 135-150 + 155.  Dostupné také online: https://doi.org/10.13060/00380288.2019.55.2.456

 
Charles University | Information system of Charles University | http://www.cuni.cz/UKEN-329.html