SubjectsSubjects(version: 945)
Course, academic year 2023/2024
   Login via CAS
Archaeometry - APA555044
Title: Archeometrie
Guaranteed by: Institute of Archaeology (21-UPRAV)
Faculty: Faculty of Arts
Actual: from 2023
Semester: winter
Points: 0
E-Credits: 3
Examination process: winter s.:
Hours per week, examination: winter s.:2/0, C [HT]
Capacity: unknown / unknown (30)
Min. number of students: unlimited
4EU+: no
Virtual mobility / capacity: no
Key competences:  
State of the course: not taught
Language: Czech
Teaching methods: full-time
Teaching methods: full-time
Level:  
Note: course can be enrolled in outside the study plan
enabled for web enrollment
can be fulfilled in the future
Guarantor: PhDr. Kateřina Tomková, Ph.D.
Schedule   Noticeboard   
Annotation - Czech
Last update: Ing. Renata Šmidtová (12.06.2020)
Kurs je zaměřen na seznámení studentů s nejnovějšími metodami průzkumu anorganických materiálů (keramika, sklo,
kovy, kámen, stavební materiály) a antropologického materiálu a na přípravu studentů na interdisciplinární spolupráci
s odborníky přírodovědných oborů. Jeho prostřednictvím se seznámí s významem a základními trendy archeometrického
výzkumu jako integrální součásti studia materiální kultury. Výuka bude probíhat formou přednášek odborníků vysokých
škol a ústavů Akademie věd věnovaných jednotlivým materiálům. Teoretická výuka bude doplněna exkurzemi na
pracoviště zajišťující materiálové průzkumy archeologických nálezů.
Literature - Czech
Last update: Ing. Renata Šmidtová (12.06.2020)

Povinná literatura

Hložek, Martin 2008: Encyklopedie moderních metod v archeologii. Archeometrie. Praha.

Kopecká, Ivana – Nejedlý, Vratislav 2005: Průzkum historických materiálů. Analytické metody pro restaurování a památkovou péči. Grada.

Pernicka, Ernst 2014: Provenance Determination of Archaeological Metal Objects. In: Roberts, Benjamin W. – Thornton, Christopher (eds.), Archaeometallurgy in Global Perspective: Methods and Syntheses. New York, 239– 268.

Pleiner, Radomír 2006: Iron in Archaeology: Early European Blacksmiths. Praha.

Doporučená literatura

Hanykýř, Vladimír – Kutzendörfer, Jaroslav 2008: Technologie keramiky. Praha.

Hradil, David – Hradilová, Janka – Fogaš Igor – Hrdličková Kučková, Štěpánka 2013: Přínos materiálových analýz pro interpretaci techniky malby a umělecko-historická bádání obecně. Praha.

Hunt, Alice M. W. 2017: The Oxford Handbook of Archaelogical ceramic analysis. Oxford University press.

Janssens, Koen H. A. (ed.) 2013: Modern Methods for Analysing Archaeological and Historical Glass. Wiley.

Katzenberg, M. Anne 2008: Stable Isotope Analysis: A Tool for Studying Past Diet, Demography, and Life History. In: Katzenberg M. Anne – Saunders Shelley R. (eds.), Biological Anthropology of the Human Skeleton, Second Edition, Wiley & Sons, 411–441.

Kloužková, Alexandra: Keramika – výroba, vlastnosti, degradace, restaurování a konzervace. Elektronický text pro předmět Materiály památkových objektů VŠCHT (interní materiál, který bude studentům poskytnut).

Kolářová, Kateřina – Děd, Jiří – Ottenwelter, Estelle 2014: Metallographic examination of silver jewellery from Lumbe´s garden necropolis, In: Frolík, Jan (ed.), Pohřebiště v Lumbeho zahradě na Pražkém hradě, díl II. Castrum Pragense 12. Praha, 289–310.

Pleiner, Radomír 2000: Iron in Archeology: The European Bloomery Smelters. Praha.

Popelka, M. 1999: K problematice štípané industrie v neolitu Čech, Praehistorica XXIV, 7-122.

Popelka, M. – Šmidtová, R. 2014: Neolitizace aneb setkání generací. Praha. 

Tomková Kateřina – Zlámalová-Cílová, Zuzana – Vaculovič, Tomáš 2014: Sklo z pohřebiště v Lumbeho zahradě z pohledu archeometrie. In: Frolík, Jan (ed.), Pohřebiště v Lumbeho zahradě na Pražském hradě, díl II. Castrum Pragense 12. Praha, 129–162.

Válek, Jan 2015: Vápenné technologie historických staveb. ÚTAM AV ČR, Praha.

Zlámalová Cílová, Zuzana 2015: Chemické složení skel. In: Středověké sklo z Prahy, Národní památkový ústav, územní odborné pracoviště v hlavním městě Praze. Praha.

Teaching methods - Czech
Last update: Ing. Renata Šmidtová (12.06.2020)

Všechny přednášky budou zahrnovat informace o tom, jak zacházet s artefakty z různých materiálů a antropologickým materiálem, tak aby nebyla zničena či omezena jejich vypovídací hodnota pro archeometrický výzkum; dále budou obsahovat praktické příklady použití uváděných metod na konkrétních nálezech; seznámí studenty s různými formami výstupů a teoretického využití výsledků. Akcent bude kladen na volbu vhodné metody (destruktivní, nedestruktivní, invazivní a mikroinvazivní) ve vztahu k artefaktu a k řešenému odbornému problému. Studenti budou seznámeni se základní odbornou literaturou a dalšími zdroji informací.

Syllabus - Czech
Last update: Ing. Renata Šmidtová (12.06.2020)

1. Úvod do studia archeometrie (PhDr. Kateřina Tomková, Ph. D.) – místo archeometrie v rámci archeologického terénního a teoretického výzkumu a role archeologa v jednotlivých fázích spolupráce s odborníky od výběru vzorků k analýze, jejich předání, komunikace s odbornými pracovišti, až po fázi výstupů analýz. Zmíněny budou též otázky ekonomiky a etiky archeometrického výzkumu.

2. Kovy I (Ing. Marek Fikrle, PhD.). Základy vybraných analytických metod (XRF, NAA, PIXE, ICP-MS) a jejich praktická aplikace při materiálovém průzkumu kovů. Úskalí a nejčastější chyby v materiálovém průzkumu kovových artefaktů.

3. Kovy II (Mgr. E. Ottenwelter). Archeometrie neželezných kovů – analýzy SEM-EDS a metalografie jako integrální součást materiálových průzkumů při konzervaci artefaktů a postavení tČchto metod ve studiu technologií výroby a v archeologickém experimentu.

4. Kovy III (Ing. Jiří Hošek, PhD.). Metody výzkumu železných artefaktů – základní pojmy; využití metalografie, rtg., neutronografie, chemické prvkové analýzy a isotopové analýzy při průzkumu železných výkovků.

5. Sklo (Ing. Zuzana Zlámalová Cílová, Ph.D.) Aplikace různých metod (SEM-EDS, SEM-WDS, XRF, LA ICP-MS, Ramanova spektroskopie) při výzkumu chemického složení skel a dokladů sklářské produkce s důrazem na různé formy přípravy vzorků pro tyto analýzy. Seznámení s dosud definovanými chemickými typy skel, problematikou kaliv a barvení skla.

6. Keramika (Ing. Alexandra Kloužková, CSc.). Základní typy keramických materiálů a archeometrické metody využívané při studiu keramiky a technologie její výroby. Seznámení s problematikou studia glazur, s mechanismy a příčinami degradace keramických nálezů, prezentace základů preventivní péče o archeologické keramické nálezy.

7. Kamenná industrie (doc. PhDr. Miroslav Popelka, CSc). Uvedení základních forem kamenné štípané industrie, přehled hlavních druhů používaných surovin s využitím litotéky Ústavu pro archeologii, způsoby získávání surovin v Evropě, jejich výskyt a distribuce. Ukázka analýzy souborů industrie a její interpretace. Jak zacházet s artefakty od nálezu na výzkumu až po vlastní zpracování. Traseologická analýza jako metoda k určení funkce štípaných artefaktů

8. Stavební materiály (Ing. Jan Válek, Ph.D.). Studium stavebních materiálů a konstrukcí, výrobních a stavebních technologií, datování, původ surovin, degradace a poruch staveb. Analýza materiálů románských podlahových konstrukcí, současné praktické možnosti určování provenience mramorů, replikace technologie výroby a zpracování vápna.

9. Archeometrie malovaných objektů, archeologických předmětů a uměleckých děl (RNDr. Janka Hradilová). Neinvazivní metody a přenosné analytické přístroje pro výzkum in situ (v nálezové oblasti, v místě umístění díla), meze jejich detekce. Detailní výzkum komponent barevné vrstvy dle jejího zachování, degradace, změn, interakcí s okolím. Význam materiálových analýz pro studium pigmentů, jejich provenience a pro interpretaci techniky malby.

10. Archeometrie v antropologii (Mgr. Sylva Kaupová, Ph. D., Mgr. Jana Nováčková, Ph.D.). Izotopová analýza výživy a izotopová analýza migrace, možnosti využití studia archaické DNA (aDNA) při stanovení molekulárního pohlaví, určení příbuznosti/nepříbuznosti jedinců, stejně jako při studiu intrapopulačních a interpopulačních vztahů. Limity biochemických analýz v archeologickém kontextu.

11. Exkurze do laboratoře Archeologického ústavu AV ČR, Praha, v.v.i. Praktická prezentace metod a přístupů realizovaných v oblasti materiálového průzkumu kovů.

12. – 13. Exkurze do vybrané laboratoře dle aktuálních možností (Ústav jaderné fyziky v Řeži, Geologický ústav AV ČR, laboratoře VŠCHT). Praktická prezentace metod a přístupů realizovaných v oblasti materiálového průzkumu kovů, skla, keramiky.

 
Charles University | Information system of Charles University | http://www.cuni.cz/UKEN-329.html