|
|
|
||
Předmětem kurzu je antropologická deskripce, analýza a interpretace vztahů mezi kulturou, sociálními skupinami,
životním prostředím, zdravím, nemocemi a uzdravením. Zvláštní pozornost bude zaměřena na mezikulturní výzkum a konceptualizaci zdraví a léčení, etnomedicínské a biomedicínské pojetí nemoci a fenomény bolesti a utrpení v konkrétním sociokulturním kontextu. Antropologie věnovala pozornost nemoci a léčení již od svého etablování, v posledních dekádách ale nastal rozvoj antropologie zdraví a medicíny (medicínské antropologie), výzkumné oblasti a autonomní subdisciplíny sociokulturní antropologie. Zájem antropologů vyplývá nejenom z komparace přístupů biomedicíny, etnomedicíny a alternativní medicíny, ale je i reakcí na pojetí těla jako biologického systému, který je kulturně, sociálně, politicky, ekonomicky, ekologicky i historicky determinovaný. V rámci kurzu budou představeny gnoseologické přístupy, jimiž jsou léčebné a medicínské postupy a praktiky historicky a kulturně konstruované. Důraz bude také kladen na problematiku etiologie onemocnění, zkušenosti s utrpením a institucionálním poskytováním zdravotních služeb. Lidské zdraví bude analyzováno jako biologická a kulturní konstrukce, jíž lze zkoumat jako individuální a také sociálně sdílenou produkci a zkušenost. V ohnisku přednášek se proto ocitnou i vazby, které spojují zdraví jednotlivce a komunity s lokální a globální politikou. Jedním z cílů kurzu bude dovést studenty k hlubšímu zamyšlení nad svými vlastními postoji ke zdraví a nemoci. V první části kurzu budou představeny nejdůležitější přístupy a oblasti výzkumného zájmu antropologie zdraví a medicíny. Druhá část kurzu bude věnována prezentaci a analýze problémů, jež se projevují v poskytování zdravotní péče na úrovni lokální i globální společnosti. Last update: Šmidtová Renata, Ing. (14.07.2022)
|
|
||
Způsob zakončení: ústní zkouška Povinná účast na přednáškách: 75% Last update: Šmidtová Renata, Ing. (14.07.2022)
|
|
||
Povinná literatura
Baer, H., Singer, M. and I. Susser. 2003. Medical anthropology and the world system. Westport: Praeger. Brown, P. J., Barrett, R. L. and M. B. Padilla. 1998. Medical anthropology: An introduction to the fields. In P. J. Brown, ed., Understanding and applying medical anthropology. Mountain View, CA: Mayfield Publishing Company, 10-19. Kleinman, A. 1997. What is specific to biomedicine. In A. Kleinman, ed., Writing at the margin: Discourse between anthropology and medicine. Berkeley: University of California Press, 21-40. Lock, M. 2010. Medical pluralism. In Lock, M. and Nguyen, V.-K., eds., Anthropology of biomedicine. New Jerse: Willey-Blackwell Publishing, 61-65. Půtová, B. 2017. Berberská etnomedicína: Léčivé rostliny a jejich využití ve Vysokém Atlasu v Maroku. Anthropologia integra, 8(2), 59−76. Půtová, B. 2019. Aromaterapie v antropologickém diskurzu. Anthropologia integra, 8(1), 1-15. Singer, M. and P. M. Erikson. 2011. A companion to medical anthropology. Malden: Blackwell Publishing. Doporučená literatura Agdal, R. 2005. Diverse and changing perceptions of the body: Communicating illness, health, and risk in an age of medical pluralism. Journal of Alternative and Complementary Medicine, 11, 67-75. Brown, P. and S. Closser. 2016. Understanding and applying medical anthropology. Walnut Creek: Left Coast. Conrad, P. 2007. The Medicalization of society: On the transformation of human conditions into treatable disorders. Baltimore: The John Hopkins University Press. Henry, B. 2020. Soap and water and common sense: The definitive guide to viruses, bacteria oarasites and disease. Toronto, ON: Anansi Press. Kaufman, S. R. 2015. Ordinary medicine: Extraordinary treatments, longer lives, and where to draw the line. Durham: Duke University Press. Lenderová, M., Tinková, D. a V. Hanulík. 2014. Tělo mezi medicínou a disciplínou: Proměny lékařského obrazu a ideálu lidského těla a tělesnosti v dlouhém 19. století. Praha: NLN. Lupton, D. 2012. Medicine as culture: Illness, disease and the body in western societies. London: Sage. Nesse, R. M. and G. C. Williams. 1996. O příčinách a vzniku nemocí: Jsou nemoci zakódovány v genech? Praha: NLN. Sargent, C. F. and T. M. Johnson. 1996. Medical anthropology: Contemporary theory and method. London: Praeger. Singer, M. and H. Baer. 2007. Introducing medical anthropology. Lanham: Altamira Press. Sontag, S. 1997. Choroba jako metafora. AIDS a jeho metafory. Praha: Mladá fronta. Willey, A. S. and J. S. Allen. 2013. Medical anthropology. New York: Oxford University Press.
Last update: Šmidtová Renata, Ing. (14.07.2022)
|
|
||
1. Úvod do antropologie medicíny a zdraví. 2. Medicínský pluralismus. 3. Etnomedicína a fytoterapie. 4. Etnomedicína a koloniální medicína. 5. Biomedicína, medikalizace a dominance biomedicínského diskurzu. 6. Identifikace, interpretace a metafora nemoci. 7. Tělo, tělesnost a prožívání nemoci. 8. Uzdravení a zdraví jako právo a/nebo privilegium. 9. Duševní zdraví a somatizace. 10. Etika v medicíně a strukturální násilí. 11. Válka, globální krize a medicína.
Last update: Šmidtová Renata, Ing. (14.07.2022)
|