PVS/VS Introduction to Ethnolinguistics - ACN300595
Title: PVS/VS Úvod do etnolingvistiky
Guaranteed by: Institute of Czech and Deaf Studies (21-UBN)
Faculty: Faculty of Arts
Actual: from 2023
Semester: summer
Points: 0
E-Credits: 3
Examination process: summer s.:
Hours per week, examination: summer s.:0/2, C [HT]
Capacity: unknown / unknown (10)
Min. number of students: 4
4EU+: no
Virtual mobility / capacity: no
Key competences:  
State of the course: not taught
Language: Czech
Teaching methods: full-time
Teaching methods: full-time
Level:  
Note: course can be enrolled in outside the study plan
enabled for web enrollment
Guarantor: doc. PhDr. Irena Vaňková, CSc., Ph.D.
Schedule   Noticeboard   
Annotation - Czech
Last update: Mgr. Andrea Hudáková, Ph.D. (02.02.2023)
Základy současné etnolingvistiky a slovesné folkloristiky. Etnolingvistika v užším a širším pojetí. Jazykový obraz světa a stereotyp. Magický obraz světa a sémiotické principy jeho fungování. Folklor tradiční a moderní (popkultura) - žánry, rysy.
Aim of the course - Czech
Last update: doc. PhDr. Irena Vaňková, CSc., Ph.D. (29.01.2023)

Studenti mají získat základní vhled do současné etnolingvistiky a slovesné folkloristiky a zkušenost s analýzou a interpretací českého jazykového a folklorního materiálu na základě některých etnolingvistických metod (rekonstrukce stereotypu ap.). Porozumí principům fungování magického obrazu světa jako kognitivního a sémiotického fenoménu. Seznámí se s (některými) typickými žánry a rysy folkloru tradičního i moderního (popkultury) a jejich specifiky.

 

Course completion requirements - Czech
Last update: doc. PhDr. Irena Vaňková, CSc., Ph.D. (29.01.2023)

- aktivní účast (75 %) a průběžná práce během semestru (četba zadaných textů, diskuse, drobná vystoupení k jednotlivým žánrům)
- zpracování vybraného etnolingvistického / folkloristického tématu do podoby referátu s handoutem (podle dohody v intencích koncepce semináře), v závěru semestru odevzdání krátkého sumarizačního písemného (popularizačního) textu na totéž téma

Distanční výuka: 

Atestace bude případně přizpůsobena možnostem distanční výuky (a způsobu konání semináře) - podle dohody (komunikace mailem, zprostředkování textů prostřednictvím Moodlu + semináře prostřednictvím platformy Zoom, včetně studentských prezentací)

Literature - Czech
Last update: doc. PhDr. Irena Vaňková, CSc., Ph.D. (29.01.2023)

Z odborné literatury (výběr):

Bartmiński, Jerzy: Čím se zabývá etnolingvistika? Slovo a smysl, roč. 4, č. 8, 2007, s. 299–309.
Bartmiński, Jerzy: Jazyk v kontextu kultury. Praha: Karolinum, 2015. (Zejm. stati Lidový umělecký styl a Formy přítomnosti sacrum ve folkloru.)

Bartmiński, Jerzy a kol. (ed.): Słownik stereotypów i symboli ludowych. Lublin: 1996–2022.

Bartasová, Kateřina: Růže v moravské lidové písni. Bakalářská práce. FF UK, 2020.

Baslová, Markéta: Erotické symboly v českých lidových písních. Bakalářská práce. FF UK, 2021.
Beneš, Bohuslav (ed.): Česká lidová slovesnost. Výbor pro současného čtenáře. Praha: Odeon, 1990.

Bogatyrev, Petr: Souvislosti tvorby. Cesty k struktuře lidové kultury a divadla. Praha: Odeon, 1971. (Zejm. stať s R. Jakobsonem Folklor jako zvláštní forma tvorby, s. 36-47.)
Brouček, Stanislav – Jeřábek, Richard: Lidová kultura. Národopisná encyklopedie Čech, Moravy a Slezska. 1–3. Praha: Mladá fronta, 2007.
Číhal, Petr (ed.): Zoomorfní tematika v lidové tradici. Uherské Hradiště: Slovácké muzeum, 2013. (Vybrané stati.)

Christou, Anna: Žena v českém tradičním obrazu světa. Etnolingvistická studie. Praha 2020.
Janeček, Petr: Černá sanitka a jiné děsivé příběhy. Praha: Plot, 2006. (+ další díly, včetně doslovů, až po Černá sanitka znovu v akci: hoaxy, fámy, konspirace, 2020)
Janeček, Petr (ed.): Folklor atomového věku: Kolektivně sdílené prvky expresivní kultury v soudobé české společnosti. Praha, Národní muzeum – Fakulta humanitních studií Univerzity Karlovy v Praze 2011. https://fhs.cuni.cz/FHS-545-version1-folklor_atomoveho_veku_janecek.pdf
Kajfosz, Jan: Pranostika jako relikt magického obrazu světa. Kuděj. Časopis pro kulturní dějiny, 2006 (8) /č. 2, s. 22–34.
Luffer, Jan: Katalog českých démonologických pověstí. Praha: Academia, 2014.
Mrhačová, Eva: Názvy zvířat v české frazeologii a idiomatice. Ostrava: Ostravská univerzita, 1999.
Navrátilová, Alexandra: Narození a smrt v české lidové kultuře. Praha: Vyšehrad, 2004.
Niebrzegowska – Bartmińska, Stanisława: Konstitutivní hodnoty polského lidového snáře. SaS, 71, 2010, č. 4, s. 310–316.
Propp, Vladimir Jakovlevič: Morfologie pohádky a jiné studie. Praha: H+H, 2008.
Tolstoj, Nikita I.: Magie slova a textu. Praha: Karolinum, 2015.
Votruba, Adam: Namažeme školu špekem. Současná folklorní poezie pro děti. Praha: Plot, 2009.
Vaňková, Irena: Přichyl ucho k zemi blíž. Erbenova Kytice a sémiotické principy magického obrazu světa. In: Karel Jaromír Erben a úloha paměťových institucí v historických proměnách. Referáty z vědecké konference konané ve dnech 15. - 16. dubna 2011 na Malé Skále. 2. díl. (Z Českého ráje a Podkrkonoší. Supplementum 14.) Semily – Turnov 2011, s. 46–65.
Vaňková, Irena: Vánoce jako klíčové slovo české kultury (První poznámky k etnolingvistickému výzkumu). Didaktické studie, 6, č. 1, 2014, s. 135–149.
Vaňková, Irena – Nebeská, Iva – Saicová Římalová, Lucie – Šlédrová, Jasňa: Co na srdci, to na jazyku. Kapitoly z kognitivní lingvistiky. Praha: Karolinum, 2005.


Slovníky českého jazyka (výkladové, onomaziologické, frazeologické, etymologické aj.)
Sbírky českého a moravského folkloru (Erben, Bartoš, Sušil aj.)

 

Syllabus - Czech
Last update: doc. PhDr. Irena Vaňková, CSc., Ph.D. (29.01.2023)

Seminář má ukázat základní obrysy dnešní etnolingvistiky v užším i širším pojetí, tj. jednak se zaměřením na slovesný folklor (tradiční i moderní), jednak obecně na vztah jazyka a kultury, resp. na zkoumání jazykového obrazu světa a jazykových stereotypů vůbec.

Výchozím tématem bude pojem magického obrazu světa spolu s magickou sémiotikou (s konkretizací na Erbenově Kytici, Babičce B. Němcové a dalším vybraném materiálu - pověsti, balady, snáře, vykládací karty). Studenti by pak postupně měli získat povědomí o místě slovesného folkloru v českém obrazu světa a základní přehled o různých oblastech folklorních textů (v širokém smyslu slova), o specifice vybraných žánrů tradičního i moderního folkloru (popkultury), jako jsou drobné folklorní žánry, pohádka, píseň aj., ale i městská legenda, vtip, internetový folklor.

Seminář vede také k praktickému osvojení etnolingvistických metod rekonstrukce stereotypu na základě jazykových a folklorních dat. V této perspektivě se budeme věnovat společnému projektu - etnolingvistické analýze a interpretaci obrazu určitého výseku světa v češtině a českém folkloru (např. zvířata, rostliny, pokrmy, časové úseky, svátky, nadpřirozené postavy ap.). Probírané okruhy budou přizpůsobeny zájmu studentů.

Způsob konání semináře bude případně přizpůsoben možnostem distanční výuky (komunikace mailem, zprostředkování textů k četbě prostřednictvím Moodlu + semináře prostřednictvím platformy Zoom)