Thesis (Selection of subject)Thesis (Selection of subject)(version: 368)
Thesis details
   Login via CAS
Frekvence pareidolií jako senzorických iluzí u poruchy chování v REM spánku
Thesis title in Czech: Frekvence pareidolií jako senzorických iluzí u poruchy chování v REM spánku
Thesis title in English: Frequency of pareidolias as sensory illusions in REM sleep behavior disorder
Key words: pareidolie|porucha chování v REM spánku|alfa-synukleinopatie
English key words: pareidolia|REM sleep behaviour disorder|α-Synucleinopathies
Academic year of topic announcement: 2022/2023
Thesis type: diploma thesis
Thesis language: čeština
Department: Department of Psychology (21-KPS)
Supervisor: prof. Mgr. Ondřej Bezdíček, Ph.D.
Author: hidden - assigned and confirmed by the Study Dept.
Date of registration: 20.02.2023
Date of assignment: 20.02.2023
Administrator's approval: approved
Confirmed by Study dept. on: 20.02.2023
Date and time of defence: 13.09.2023 00:00
Date of electronic submission:29.06.2023
Date of proceeded defence: 13.09.2023
Submitted/finalized: committed by student and finalized
Opponents: doc. Mgr. Jiří Lukavský, Ph.D.
 
 
 
Guidelines
Pareidoliemi rozumíme komplexní zrakové iluze, ve kterých jsou nejednoznačné tvary vnímány jako smysluplné objekty. Dle některých autorů mohou mít pareidolie obdobný fenomenologický základ jako vizuální halucinace, a mají tak potenciál být prediktorem jejich rozvoje (Uchiyama, et al., 2012; Sasai-Sakuma, et al., 2017; Honeycutt, et al., 2020). Vizuální halucinace jsou častým symptomem některých alfa-synukleinopatií, např. Parkinsonovy nemoci (PN; Omoto, et al., 2021) a demence s Lewyho tělísky (DLB; Jirák, 2013). Porucha chování v REM spánku (RBD) je rovněž jedním ze symptomů časných stadií alfa-synukleinopatií (Šonka, 2008; Peřinová, et al., 2018). Výskyt mírných forem zrakových iluzí u pacientů s RBD je v současnosti zkoumán jako potenciální indikátor časné fenokonverze do klinických forem synukleinopatií, jako je PN či DLB (Sumi, et al., 2022). Cílem diplomové práce je popsat fenomén pareidolií, jejich frekvenci a diagnostiku i somnologické souvislosti u populace pacientů s idiopatickou formou RBD (iRBD). Následně se ve výzkumné části práce zaměřuje na prozkoumání diskriminačního potenciálu Testu šumu a pareidolií (TŠP; Uchiyama, et al., 2012) na vzorku kognitivně zdravých dobrovolníků a pacientů s iRBD.

Teoretická část představí současný pohled na fenomén pareidolií a jejich klinické souvislosti. Tématem bude dále RBD, její prevalence, symptomy, léčba a diagnostický význam v časných stadiích alfa-synukleinopatií. Nakonec bude detailně představen TŠP.

V empirické části se práce bude věnovat prozkoumání diskriminačního potenciálu Testu šumu a pareidoliína vzorku kognitivně zdravých dobrovolníků a pacientů s iRBD. Dále bude provedeno srovnání výkonu v neuropsychologických testech u obou skupin.
Hlavní hypotéza: Kognitivně zdravé kontroly a pacienti s iRBD se budou od sebe významně lišit ve výskytu pareidolických odpovědí v TŠP.

Dílčí hypotézy:
Pacienti s iRBD budou dosahovat vyššího výskytu pareidolických odpovědí v TŠP v porovnání s kognitivně zdravými pacienty. Výskyt pareidolických odpovědí bude korelovat s nižším celkovým skórem v MoCA.

Sběr dat proběhne na Neurologické klinice 1. LF UK a VFN, kde je diplomantka stážistkou a podílí se na vyšetřování zdravých dobrovolníků pomocí standardní neuropsychologické baterie.

Přínosem této práce bude zmapování klinické relevance konceptu pareidolií u populace pacientů s RBD. Práce poskytne cenný podklad pro možný budoucí výzkum na téma výskyt pareidolií u pacientů s RBD jako potenciální ukazatel časné fenokonverze či míry psychotičnosti, tj. prospektivního rozvoje psychotických projevů.
References
Honeycutt, L., Gagnon, J. F., Pelletier, A., De Roy, J., Montplaisir, J. Y., & Postuma, R. B. (2020). Pareidolias and cognition in isolated REM sleep behavior disorder. Parkinsonism & Related Disorders, 75, 76-79.

Leitner, C., D’Este, G., Verga, L., Rahayel, S., Mombelli, S., Sforza, M., ... & Galbiati, A. (2023). Neuropsychological Changes in Isolated REM Sleep Behavior Disorder: A Systematic Review and Meta-analysis of Cross-sectional and Longitudinal Studies. Neuropsychology Review, 1-26.

Mavrogiorgou, P., Peitzmeier, N., Enzi, B., Flasbeck, V., & Juckel, G. (2021). Pareidolias and creativity in patients with mental disorders. Psychopathology, 54(2), 59-69.

Omoto, S., Murakami, H., Shiraishi, T., Bono, K., Umehara, T., & Iguchi, Y. (2021). Risk factors for minor hallucinations in Parkinson's disease. Acta Neurologica Scandinavica, 143(5), 538-544.

Peřinová, P., Plchová, L., Bušková, J., Kemlink, D., Losada, V. I. L. Y., Dostálová, S., ... & Šonka, K. (2018). Follow-up pacientů s idiopatickou poruchou chování v REM spánku-fenokonverze do parkinsonského syndromu a demence. Česká a slovenská neurologie a neurochirurgie, 81(2).

Sasai-Sakuma, T., Nishio, Y., Yokoi, K., Mori, E., & Inoue, Y. (2017). Pareidolias in REM sleep behavior disorder: a possible predictive marker of Lewy body diseases? Sleep, 40(2), zsw045.

Sumi, Y., Ubara, A., Ozeki, Y., & Kadotani, H. (2022). Minor hallucinations in isolated rapid eye movement sleep behavior disorder indicative of early phenoconversion: A preliminary study. Acta neurologica Scandinavica, 145(3), 348-359.

Šonka, K. (2008). Porucha chování v REM spánku. Neurologie pro praxi, 9(5), 297-299.

Uchiyama, M., Nishio, Y., Yokoi, K., Hirayama, K., Imamura, T., Shimomura, T., & Mori, E. (2012). Pareidolias: complex visual illusions in dementia with Lewy bodies. Brain, 135(8), 2458-2469.

Zhang, H., Iranzo, A., Högl, B., Arnulf, I., Ferini‐Strambi, L., Manni, R., ... & Postuma, R. B. (2022). Risk factors for phenoconversion in rapid eye movement sleep behavior disorder. Annals of neurology, 91(3), 404-416.
 
Charles University | Information system of Charles University | http://www.cuni.cz/UKEN-329.html