Thesis (Selection of subject)Thesis (Selection of subject)(version: 368)
Thesis details
   Login via CAS
„Zapomenutá“ praktika vyšívání pavím brkem v českých zemích
Thesis title in Czech: „Zapomenutá“ praktika vyšívání pavím brkem v českých zemích
Thesis title in English: "Forgotten" practice of peacock feather embroidery in the Czech lands
Key words: vyšívání pavím brkem|tradiční lidové řemeslo|Doudlebsko|Litomyšlsko|Malá Haná|Horní Rakousko|kožené opasky vyšité pavím brkem|výrobky vyšité pavím brkem
English key words: peacock feather embroidery|traditional folk craft|Doudlebsko region|Litomyšl region|Malá Haná region|Lower Austria|leather belts with peacock embroidery|artifacts with peacock embroidery
Academic year of topic announcement: 2022/2023
Thesis type: diploma thesis
Thesis language: čeština
Department: Institute of Ethnology (21-UETN)
Supervisor: doc. PhDr. Petr Janeček, Ph.D.
Author: hidden - assigned and confirmed by the Study Dept.
Date of registration: 14.02.2023
Date of assignment: 14.02.2023
Administrator's approval: approved
Confirmed by Study dept. on: 14.02.2023
Date and time of defence: 14.09.2023 09:00
Date of electronic submission:07.08.2023
Date of proceeded defence: 14.09.2023
Submitted/finalized: committed by student and finalized
Opponents: doc. PhDr. Irena Štěpánová, CSc.
 
 
 
Guidelines
Vyšívání pavím brkem je téměř zaniklá řemeslná technika, kterou se v České republice zabývá jen několik málo osob: narozdíl od oblasti Horního Rakouska nebo alpské oblasti Tyrolska, kde se tato technika dochovala do dnešních dob. Tam mnoho malých i velkých dílen, které se zabývají vyšíváním nejrůznějších výrobků. V průběhu 18. století, kdy se tato technika poprvé objevuje na území Dolního Rakouska, se nejčastěji vyráběly široké formanské opasky. Později se tato technika začala užívat také na dámské kožené brašny, dámské opasky, popruhy od kalhot tradičního lidového kroje. Dnes však tento fenomén můžeme nalézt na nejrůznějších suvenýrech a objektech denní potřeby, jako jsou peněženky, kabelky, obaly na telefony, placatky, přívěsky atd… Tradice vyšívání opasků se dnes již přizpůsobila moderním trendům. Nejedná se však o široké formanské opasky ale o dnešní, běžné pásky k oblekovým, či jiným kalhotám.
Samotné vyšívání pavím brkem a výrobky s tímto řemeslným zpracováním byly v minulosti, stejně jako dnes vysoce ceněny. Technika spočívá ve zdobení kožených, sedlářských výrobků tenkou bílou nití vyrobenou z pavího peří. Toto řemeslo je velice náročná na časové zpracování. Výroba původního velkého opasku se může vyšplhat až na 300 hodin práce. Při práci jsou kladeny obrovské nároky na přesnost. Pokud vyšívač nebo vyšívačka udělá při vedení brku chybu, tato chyby se jen těžko opravuje a promítá se na dalších několika stezích. Poslední doménou výrobků tohoto typu je jejich trvanlivost. Paví brk totiž v průběhu let neztrácí svůj lesk a bělost. I dnes tedy můžeme naleznout opasky téměř dvě stě let staré, na kterých si zub času příliš nepochutnal.
Diplomová práce se bude zabývat původem techniky vyšívání pavím brkem na území dnešní České republiky. Práce bude směřována k hledání odpovědi na to, jestli se samotné vyšívání pavím brkem provozovalo na našem území, nebo zdali se opasky a další výrobky dovážely ze zahraničí. V rámci předvýzkumu jsme se dostal k dochovaným materiálům o vyšívacích dílnách v dnešním Rakousku nedaleko českých hranic. Zprávy o českých dílnách však v českojazyčné literatuře nenalezneme. Zájem bude kladen zejména na etnografickou oblast Doudlebska, která přímo sousedí s největšími vyšívacími dílnami. Další výzkum se pak zaměří na oblasti Litomyšlska a Malé Hané.
Výchozí hypotézou práce je, že na území Doudlebska se opasky a další výrobky vyšité pavím brkem nevyšívaly, ale pouze dovážely ze zahraničí. Pokusím se jí svým výzkumem buďto potvrdit, nebo naopak vyvrátit a potenciálně naleznout české dílny, či možná spíše dílničky, ve kterých se toto řemeslo používalo.

Metodologie
Metoda použitá při mém výzkumu bude archivní výzkum. Samotný výzkum bude proveden porovnáním muzejních exponátů mužských opasků z oblasti Doudlebska s oblastmi vyšívacích dílen v Rakousku. Tyto opasky rozřadím dle etnografických oblastí, přibližné doby jejich vzniku a samotné výšivky. Pokusím se tedy o jejich typologickou analýzu. Veškeré opasky a vyšité výrobky, které budou nalezeny zdokumentuji, a to včetně jejich lokace a na základě porovnání výše zmíněných atributů budu zjišťovat jejich původ.
Na území dnešní České republiky se nedochovalo mnoho písemných zmínek o vyšívání pavím brkem. Na rozdíl od oblastí Rakouska, kde byly vyšívací dílny, jakožto specializované prostředí pro tento obor a dochovaly se nám z nich účetní listy, záznamy o objednávkách a další materiály. V českém prostředí můžeme předpokládat, že se jednalo spíše o přidružené řemeslo k sedlářskému. Nemohu tedy příliš spoléhat na nalezení účetních dokumentů z nějaké dílny. Většina etnologů, kteří se zabývali mužskými kroji v mnou zvolených oblastech opasky přecházejí jakožto běžnou součást kroje, stejně tak jako šátek, boty nebo košili. V mnou nalezených materiálech jsem nenalezl ani jednu zmínku o původu, opasků ani jejich přerodu do součásti svátečního kroje. Proto se ve svém výzkumu budu opírat zejména o zahraniční literaturu vytvořenou na území Rakouska.
References
FEDERKIELGÜRTEL, RANZEN, MANNSGURT. In: Zinnguertel [online]. germany: WordPress [cit. 2022-07-27]. Dostupné z: http://zinnguertel.de
KASTNER, Otfried. Ranzen, Gürtel, Federkiel - alte volkstümliche Lederkunst. germany: Oberösterreichischer Landesverlag. ISBN 3852141214.
KOCH, Marie-Dominik. Federkielsticken im Muhlviertel. Eidenberg: BDA. ISBN 1011-0062.
Národopisná výstava českoslovanská v Praze 1895. Praha: J. Otto, [180-?]. s. 310. Dostupné také z:https://ndk.cz/uuid/uuid:bfbad240-7b0a-11e6-ad48-005056825209
Sto let práce: Zpráva o všeobecné zemské výstavě v Praze 1891. Na oslavu jubilea první průmyslové výstavy roku 1791 v Praze.. Praha: Výkonný výb. všeob. zemské jubilejní výstavy v Praze roku 1891, 1893. s. 651. Dostupné také z:https://ndk.cz/uuid/uuid:c02a6fb0-e42c-11e7-bbbb-005056827e51
SULZENBACHEROVÁ, Gudrun, 2017. Zapomenutá řemesla a život na venkově. Praha: Slovart. ISBN 978-80-7529-350-3.
WANDINGER, A., J. CERNO a Chr. AICHNER, 2008. Das Buch der Gürtel. Abbildungen: Informationszentrum Benediktbeuern. ISBN 978-3-9808527-1-5.
 
Charles University | Information system of Charles University | http://www.cuni.cz/UKEN-329.html