Thesis (Selection of subject)Thesis (Selection of subject)(version: 368)
Thesis details
   Login via CAS
Stereotyp hluchého/neslyšícího člověka v českém prostředí
Thesis title in Czech: Stereotyp hluchého/neslyšícího člověka v českém prostředí
Thesis title in English: The Stereotype of a Deaf Person in Czech Society
Key words: neslyšící|hluchý|stereotyp|předsudek|konotace|kognitivní definice|politická korektnost|kognitivní lingvistika|etnolingvistika
English key words: stereotype|deaf (neslyšící / hluchý)|prejudice|connotation|cognitive definition|political correctness|cognitive linguistics|ethnolinguistics
Academic year of topic announcement: 2022/2023
Thesis type: Bachelor's thesis
Thesis language: čeština
Department: Institute of Czech and Deaf Studies (21-UBN)
Supervisor: doc. PhDr. Irena Vaňková, CSc., Ph.D.
Author: hidden - assigned and confirmed by the Study Dept.
Date of registration: 14.02.2023
Date of assignment: 14.02.2023
Administrator's approval: approved
Confirmed by Study dept. on: 16.02.2023
Date and time of defence: 31.01.2024 08:00
Date of electronic submission:30.12.2023
Date of proceeded defence: 31.01.2024
Submitted/finalized: committed by student and finalized
Opponents: Mgr. Ondřej Vinš
 
 
 
Guidelines
S východiskem v teoriích a výzkumech lublinské školy kognitivní etnolingvistiky i české kognitivně-kulturní lingvistiky se bakalářská práce zaměří na rekonstrukcí stereotypu neslyšícího/hluchého člověka v českém prostředí, a to na základě vlastního dotazníkového šetření. Nejprve bude představen výzkumný kontext – s důrazem na pojmy jako jazykový obraz světa, opozice vlastní – cizí (my – oni), a zejména stereotyp, a to i ve stručném porovnání s dalšími (sociokulturními a sociálněpsychologickými) pojetími sociálního stereotypu, příp. předsudku. Pozornost pak bude věnována lingvistickým metodám zjišťování konotací jako základu struktury stereotypu (data systémová, textová, empirická).
Na základě dosavadních prací (a s oporou v českých slovnících) bude stručně popsána centrální poloha českého stereotypu hluchého (neslyšícího) člověka, vycházející ze systémových (resp. slovníkových) dat, příp. i dat folklorních. Jádrem práce bude kvalitativní empirický výzkum vedený s inspirací v metodologii J. Bartmińského (100 respondentů ve dvou věkových a sociálních skupinách, otevřené otázky směřující k základním polohám stereotypu: vzhled, vlastnosti, chování aj.). Analýza a interpretace dotazníků by měla vyústit ve strukturované definici spojené se stereotypem neslyšícího člověka v dnešní české společnosti. Pozornost bude věnována i konotacím spojeným s označeními hluchý a neslyšící (příp. i s jinými synonymními označeními) a jejich úloze v utváření stereotypu a příp. též otázce politické korektnosti.
References
ALLPORT, Gordon W.: O povaze předsudků. Praha: Prostor, 2004. (Vybrané části.)
BARTMIŃSKI, Jerzy: Jazyk v kontextu kultury. Dvanáct statí z lublinské kognitivní etnolingvistiky. Praha: Univerzita Karlova v Praze, nakladatelství Karolinum, 2016. (Vybrané studie.)
BASOVNÍKOVÁ, Marie: Stereotyp slyšícího člověka v českém znakovém jazyce. Diplomová práce. Praha: Univerzita Karlova, Filozofická fakulta, Ústav jazyků a komunikace neslyšících, 2017. Vedoucí práce Vaňková, Irena.
BŘINKOVÁ, Lucie: Stereotypy národností a znaky pro národy v českém znakovém jazyce. Diplomová práce. Univerzita Karlova, Filozofická fakulta, Ústav jazyků a komunikace neslyšících, 2016. Vedoucí práce Vaňková, Irena.
HERYNKOVÁ, Jitka: Mýty a předsudky o českém znakovém jazyce. Bakalářská práce. Univerzita Karlova, Filozofická fakulta, Ústav českého jazyka a teorie komunikace, 2011. Vedoucí práce Hudáková, Andrea.
HRUBÝ, Jaroslav: Velký ilustrovaný průvodce neslyšících a nedoslýchavých po jejich vlastním osudu. Praha: Federace rodičů a přátel sluchově postižených, 2 sv., 1997, 1998.
CHRISTOU, Anna: Žena v českém tradičním obratu světa. Etnolingvistická studie. Praha: FF UK, 2020.
LANE, Harlan: Pod maskou benevolence. Zneschopňování neslyšící komunity. Praha: Karolinum, 2014.
LIPPMANN, Walter: Veřejné mínění. Praha: Portál, 2015. (Zejm. část III – Stereotypy, s. 71–131.)
NAKONEČNÝ, Milan: Sociální psychologie. Praha: Academia, 2009. (Vybrané části.)
PAJDZIŃSKA, Anna: Kategorie strukturující jazykový obraz světa: antropocentrismus a opozice „vlastní – cizí“. In Saicová Římalová, L. (ed.), Čítanka textů z kognitivní lingvistiky II, 2007, s. 27–44.
SLAMĚNÍK, Ivan – VÝROST, Josef (eds.): Sociální psychologie. Praha: Grada, 2019. (Vybrané části.)
VAŇKOVÁ, Irena: Kognitivní lingvistika a studium českého znakového jazyka (První poznámky). In: Macurová, Alena – Zbořilová, Radka a kol.: Jazyk v komunikaci neslyšících. Praha: Karolinum, 2018, s. 137–150.
VAŇKOVÁ, Irena, HULEJA, Jan: DOMOV v konceptualizaci českých vysokoškolských studentů (K empirickému výzkumu). In: Nazwy wartości w językach europejskich. Raport z badań empirycznych. Eds. I. Bielińska-Gardziel, M. Brzozowska, B. Żywicka. Przemyśl: Państwowa Wyższa Szkoła Wschodnieuropejska, 2017, s. 33—56.
VAŇKOVÁ, Irena, MACUROVÁ, Alena, HYNKOVÁ DINGOVÁ, Naďa: Jinakost obrazů světa, jinakost stereotypů: Obrazy domova v češtině a českém znakovém jazyce. In: Horizonty kognitivně-kulturní lingvistiky: Schémata a stereotypy v mluvených a znakových jazycích. Praha: FF UK, 2017.
VAŇKOVÁ, Irena, NEBESKÁ, Iva, SAICOVÁ ŘÍMALOVÁ Lucie, ŠLÉDROVÁ, Jasňa: Co na srdci, to na jazyku. Kapitoly z kognitivní lingvistiky. Praha: Karolinum, 2005. (Vybrané části z kap. 1, 2, 3, zejm. subkap. 3.1.7 Smysly a smyslové defekty.)
 
Charles University | Information system of Charles University | http://www.cuni.cz/UKEN-329.html