Thesis (Selection of subject)Thesis (Selection of subject)(version: 368)
Thesis details
   Login via CAS
„Staral se o všecko možné, jen o svoji farnost ne“: Rudolf Horský (1852-1926) mezi politikou a svou farností
Thesis title in Czech: „Staral se o všecko možné, jen o svoji farnost ne“: Rudolf Horský (1852-1926) mezi politikou a svou farností
Thesis title in English: „He took care of everything possible, but not his parish.“: Rudolf Horský (1852-1926) between politics and his parish
Key words: Katolická církev|Křesťanští sociálové|družstvo Vlasť|každodennost|farář|Rudolf Horský|1852-1926
English key words: Catholic Church|Christian Socials|Vlast coop|everyday life|priest|Rudolf Horský|1852-1926
Academic year of topic announcement: 2022/2023
Thesis type: diploma thesis
Thesis language: čeština
Department: Institute of Czech History (21-UCD)
Supervisor: doc. PhDr. Magdaléna Pokorná, CSc.
Author: hidden - assigned and confirmed by the Study Dept.
Date of registration: 02.02.2023
Date of assignment: 02.02.2023
Administrator's approval: approved
Confirmed by Study dept. on: 03.02.2023
Date and time of defence: 07.09.2023 00:00
Date of electronic submission:08.08.2023
Date of proceeded defence: 07.09.2023
Submitted/finalized: committed by student and finalized
Opponents: doc. Mgr. Jaroslav Šebek, Ph.D.
 
 
 
Guidelines
Tématem diplomové práce budou vybrané životní problémy Rudolfa Horského, katolického kněze, politika a novináře. Horský byl významnou postavou křesťanského socialismu, formujícího se na konci 19. století. Zatímco Horského politická činnost byla již částečně zmapována, ve své práci se zaměřím na Horského soukromí a každodennost, které odhalí nový pohled na společenské postavení a možnosti politicky činného katolického kněze a může dát odpověď na otázku, zda do jisté míry přispěl k negativnímu obrazu katolíků ve společnosti. Právě Horského soukromý život odhalí některé problémy, kterými byl kněz-politik omezován a frustrován, konkrétněji například otázku svobody projevu kněze, finanční závislost na církvi nebo nedostatek času. Pojednáno bude též o Horského kněžské identitě. Prameny budou jednak materiály uložené v Národním archivu, především Horského komunikace s nadřízenými, dále Horského korespondence s Jindřichem Šimonem Baarem, uložená částečně v Památníku národního písemnictví a v Muzeu J. Š. Baara v Klenčí pod Čerchovem. Cenným pramenem je také Pamětní kniha od kostela sv. Matěje z Archivu hlavního města Prahy a bohatým zdrojem jsou též četné články od Horského i o Horském v dobovém tisku, především v periodikách Vlasť a Čech. Jako poslední zdroj mohou posloužit některá Horského knižně vydaná kázání a články. Výchozím bodem pro zkoumání Horského politické činnosti mi budou odborné práce Pavla Marka nebo M. C. Putny.
The topic of my thesis will be the selected life problems of Rudolf Horský, a Catholic priest, politician, and journalist.While Horský's political activity has already been partially discussed, in my work I will focus on Horský's privacy and everyday life, which will reveal a new perspective on the social position and possibilities of a politically active Catholic priest. Horský was an important figure of Christian socialism, which was forming at the end of the 19th century, but in fact he also contributed in a certain extent to the negative image of Catholics in society. In my work, among other things, I will try to offer some answers to the question of why it has happened so. It is Horský's private life that reveals some of the obstacles by which the priest-politician was limited and frustrated. It is about the overall limitation of the possibilities of a politically active priest. For example, the question of the priest's freedom of speech, financial dependence on the church or lack of time. Horský's priestly identity will be discussed as well.
The sources that I use are, on the one hand, materials stored in the Národní archiv, primarily Horský's communication with his superiors. On the other hand, Horský's correspondence with Jindřich Šimon Baar, partially stored in the Památník národního písmenictví and in the Museum of J.Š. Baar in Klenčí pod Čerchovem. The memorial book from the church of St. Matěj from the Archiv hlavního města Prahy, and numerous articles by Horský and about Horský in the contemporary press, especially in the periodicals Vlasť a Čech, offer a rich source of relevant information as well. Some of Horský's book-published sermons and articles can serve as the last and secondary source. The starting point of my investigation of Horský's political activity are the works of Pavel Marek or M. C. Putna.
References
Seznam pramenů a literatury:
Archivní prameny:
Archiv hlavního města Prahy, Farní úřad u kostela sv. Matěje (v Šárce) Praha-Dejvice, inv. č. 2, Pamětní kniha
Národní archiv – fond Pražského arcibiskupství
Národní knihovna České republiky – příslušné fondy
Muzeum Jindřicha Šimona Baara v Klenčí pod Čerchovem – pozůstalost J. Š. Baara
Památník národního písemnictví – fond J. Š. Baara

Tisk:
Čech: politický týdenník katolický
Nový věk: neodvislý kulturní týdenník
Vlasť: časopis pro poučení a zábavu

Vydané prameny:
HORSKÝ, Rudolf. Boháč a Lazar: řeči postní. Praha: Cyrillo-Methodějská knihtiskárna V. Kotrba, 1892.
HORSKÝ, Rudolf. Řeči o sedmeře darů Ducha sv. V Praze: Cyrillo-Methodějská knihtiskárna a nakladatelství V. Kotrba, 1902.
HORSKÝ, Rudolf a Tomáš ŠKRDLE. Almanah na oslavu biskupského jubilea svatého otce Lva XIII. Praha: nákladem družstva "Vlasť", 1893
HORSKÝ, Rudolf. Vlastenecké homilie "sebraných kázání". V Praze: Vlast, 1906.

Sekundární literatura:
FASORA, Lukáš, Jiří HANUŠ a Tomáš PAVLÍČEK. Kněžské identity v českých zemích (1820-1938). Praha: NLN, Nakladatelství Lidové noviny, 2017.
MAREK, Pavel. Český katolicismus 1890-1914: kapitoly z dějin českého katolického tábora na přelomu 19. a 20. století. Rosice: Gloria, 2003.
MAREK, Pavel. Čeští křesťanští sociálové: příspěvek k problematice programových a organizačních základů českého politického katolicismu v letech 1894-1938. Olomouc: Univerzita Palackého, 2011.
MAREK, Pavel. V intencích encykliky Rerum novarum: přínos Rudolfa Horského pro řešení sociální otázky. In: MAREK, Pavel. Setkání : osobnost v politickém a veřejném životě na přelomu 19. a 20. století, Olomouc, 2010, s. 249-261.
MAREK, Pavel, Miroslava FUČÍKOVÁ, Vladimír ČERVENÝ a Jiří LACH. Od katolické moderny k českému církevnímu rozkolu: nástin života a díla Emila Dlouhého-Pokorného (1867-1936), kněze, politika a žurnalisty. Rosice u Brna: Gloria, 2000.
PEHR, Michal. Cestami křesťanské politiky: biografický slovník k dějinám křesťanských stran v českých zemích. Praha: Akropolis, 2007.
POKORNÝ, Jiří. P. Tomáš Škrdle a družstvo Vlasť. In: Sacrum et profanum, Plzeň, 1998, s. 145-150.
PUTNA, Martin C. a Stanislava MAZÁČOVÁ. Česká katolická literatura v evropském kontextu 1848-1918. Praha: TORST, 1998.
 
Charles University | Information system of Charles University | http://www.cuni.cz/UKEN-329.html