Thesis (Selection of subject)Thesis (Selection of subject)(version: 368)
Thesis details
   Login via CAS
Implementace konceptu FabLab do formální výuky středních škol
Thesis title in Czech: Implementace konceptu FabLab do formální výuky středních škol
Thesis title in English: Implementation of the FabLab concept to the formal highschool education
Key words: otevřená dílna|vzdělávání|digital fabrication|střední škola|klíčové kompetence|kurikulum
English key words: makerspace|education|digital fabrication|highschool|key competences|curricula
Academic year of topic announcement: 2022/2023
Thesis type: diploma thesis
Thesis language: čeština
Department: Institute of Information Studies and Librarianship - New Media Studies (21-UISKNM)
Supervisor: Mgr. et Mgr. Čeněk Pýcha, Ph.D.
Author: hidden - assigned and confirmed by the Study Dept.
Date of registration: 02.10.2022
Date of assignment: 02.10.2022
Administrator's approval: approved
Confirmed by Study dept. on: 16.12.2022
Date and time of defence: 23.01.2023 09:00
Date of electronic submission:16.12.2022
Date of proceeded defence: 23.01.2023
Submitted/finalized: committed by student and finalized
Opponents: Pavlína Mazáčová
 
 
 
Guidelines
Otevřená dílna (neboli makerspace) je prostor, který nabízí znalostní i hardwarovou základnu pro komplexní tvorbu prototypů nebo hardware projektů. Zpřístupňuje moderní výrobní přístupy a postupy, kombinuje je s těmi tradičními a demokratizuje tak přístup k technologiím, zjednodušuje prototypování a skrze to přispívá také k rozvoji startupů a malých firem. Zároveň vytváří prostředí pro vzdělávání, rozvoj a seberealizaci.
FabLab je typ otevřené dílny, který je definován určitým typem vybavení (mj. zahrnuje tzv. digitální stroje) a provozu. V České republice se tyto otevřené dílny v současné době čím dál více rozvíjejí a často se inspirují západním modelem, kde je tento koncept mnohem více rozšířený.

Cílem práce je prozkoumat možnosti a limity implementace konceptu moderních otevřených dílen typu FabLab do prostředí formálního středoškolského vzdělávání v České republice. Předmětem zkoumání budou jak jednotlivé technologie, tak i principy a postupy spjaté s prostředím otevřených dílen.

Práce se zabývá vztahem neformálního a formálního vzdělávání v prostředí otevřených dílen i s ohledem na Strategii vzdělávací politiky ČR do roku 2030+. Za tímto účelem bude využito kvalitativních metod, především pak polostrukturovaných rozhovorů s aktéry vzdělávacího procesu (studenti, provozovatelé, facilitátoři/lektoři, ředitelé).Součástí práce bude vyhodnocení vzdělávacích příležitostí (metodických i praktických) vznikajících v implementaci konceptu otevřených dílen.

Diplomová práce bude připravena v souladu s platnými vnitřními předpisy FF UK a dalšími metodickými pokyny a normativními dokumenty.
References
FRYČ, Jindřich, Zuzana MATUŠKOVÁ, Pavla KATZOVÁ, et al. Strategie vzdělávací politiky České republiky do roku 2030+. Praha: Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy, 2020. ISBN 978-80-87601-47-1.
VUORIKARI, Riina, Anusca FERRARI a Yves PUNIE. Makerspaces for Education and Training: Exploring future implications for Europe. Luxembourg: Publications Office of the European Union, 2019. ISBN 978-92-76-09032-8. ISSN 1831-9424.
Reimagining our futures together: A new social contract for education. Paris: United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization, 2021. ISBN 978-92-3-100478-0.
FACER, Keri a Neil SELWYN. Digital technology and the futures of education – towards ‘non-stupid’ optimism: Background paper for the Futures of Education initiative. Paris: Futures of Education UNESCO, 2021.
Howard, S. K. & Mozejko, A. (2015). Teachers: technology, change and resistance. In M. Henderson & G. Romeo (Eds.), Teaching and Digital Technologies: Big Issues and Critical Questions (pp. 307-317). Port Melbourne, Australia: Cambridge University Press.
 
Charles University | Information system of Charles University | http://www.cuni.cz/UKEN-329.html