Thesis (Selection of subject)Thesis (Selection of subject)(version: 368)
Thesis details
   Login via CAS
Filmové citáty jako součást české frazeologie
Thesis title in Czech: Filmové citáty jako součást české frazeologie
Thesis title in English: Catch phrase as part of Czech phraseology
Key words: citáty z filmů|film|česká frazeologie|obohacování slovní zásoby
English key words: catch phrase|film|Czech phraseology|vocabulary enrichment
Academic year of topic announcement: 2021/2022
Thesis type: diploma thesis
Thesis language: čeština
Department: Institute of Czech and Deaf Studies (21-UBN)
Supervisor: PhDr. Mgr. Marie Kopřivová, Ph.D.
Author: hidden - assigned and confirmed by the Study Dept.
Date of registration: 09.06.2022
Date of assignment: 09.06.2022
Administrator's approval: not processed yet
Confirmed by Study dept. on: 16.06.2022
Date and time of defence: 31.01.2024 08:30
Date of electronic submission:12.05.2023
Date of proceeded defence: 31.01.2024
Submitted/finalized: committed by student and finalized
Opponents: PhDr. Jiří Hasil, Ph.D.
 
 
 
Guidelines
Anotace:
V současnosti je česká frazeologie obohacována více kolokacemi a zejména propozicemi pocházejícími z médií, než z klasických písemných pramenů jako jsou Bible, antická, středověká i současná uznávaná umělecká literatura. Jedním ze zdrojů jsou i oblíbené citáty z českých filmů (tzv. „hlášky“), na jejichž užívání se chce práce zaměřit. Pomocí dotazníků chce zjistit, v kterých situacích mluvčí tyto citáty používají a jaký rozdíl v používání je mezi novějšími a staršími filmy. Práce by mohla významně přispět k obohacení frazeografického materiálu češtiny.
Teoretická část
Součástí teoretické části bude seznámení s teoretickým popisem české frazeologie s přihlédnutím k propozičním frazémům a odborné literatuře věnující se filmovým citátům nejen v českém kontextu.
Praktická část
Soubor zkoumaných citátů bude sestaven na základě webové sbírkyhttp://www.meteleskublesku.cz/, která umožňuje vybrat citáty podle doby uvedení filmů.Vybrané citáty budou předloženy několika rodilým mluvčím alespoň dvou generací (kolem 25 let a kolem 50 let), aby z nich vybrali ty, které aktivně používají nebo se s jejich použitím setkali u svých blízkých. Tito konzultanti rovněž mohou navrhnout a doplnit další citáty. Z tohoto souboru pak bude vytvořen dotazník, který by měl obsahovat asi 50 položek. Poté budou prostřednictvím dotazníku osloveni rodilí mluvčí rozdílných generací (alespoň 10 mladších a 10 starších, stejné zastoupení mužů i žen; další sociolingvistické kategorie nebudou vyvažovány), aby se zjistilo, v jaké situaci by uvedené citáty použili. Stanovený limit účastníků je malý, protože se jedná o kvalitativní výzkum. Jeho výsledkem bude soubor situací, ve kterých by oslovení mluvčí citáty použili. Na základě těchto situací bude vyhodnoceno, zda citáty skutečně znají. Citáty budou rozděleny a uváděny podle dekády, ve které filmy vznikly (60. – 90. léta). Práce se pokusí odpovědět i na otázku, zda souvisí stáří filmu se znalostí citátu, tedy: zda má větší dopad to, že film je mladší a viděli ho tedy jako nový i mladší mluvčí nebo zda je naopak důležité, že je starší, oblíbený a opakovaně uváděný. Z tohoto důvodu bude součástí i hodnocení filmu v České filmové databázi (www.csfd.cz).
Hypotéza:Čím starší je film, ze kterého citát pochází, tím více ho užívá starší generace. Čím je film mladší, tím více citát užívá mladší generace.
Zásady pro zpracování:
Studentka prostuduje doporučenou odbornou literaturu a bude v diplomovém semináři prezentovat vznikající DP. Studentka provede internetovou rešerši materiálu, která bude ověřena a doplněna několika rodilými mluvčími z různých generací. Vybrané citáty pak budou zpracovány do dotazníku, který bude zadán rodilým mluvčím různého věku a vzdělání, aby byl získán seznam situací, ve kterých by citát použili. Výsledky budou uvedeny a komentovány. Na jejich základě bude vyhodnoceno, zda užívání filmového citátu se liší podle věku a závisí na době uvedení filmu. Tento postup bude pravidelně konzultovat s vedoucí práce, stejně teoretickou část DP a finální podobu celé práce před jejím odevzdáním do SIS. Pro obhajobu připraví prezentaci DP.
References
Čechová, M. (1993): Kulturní frazeologie v současné komunikaci. Naše řeč č. 4, 179–183.
Čermák, F. (2008): Frazeologie a idiomatika – česká a obecná: Czech and general phraseology. Praha: Karolinum.
Čermák, F. a kol. (2009): Slovník české frazeologie a idiomatiky 1-4. Praha.
Hasil, J. (2021): Pár švestiček z vlastní zahrádky pro Hanu Gladkovou, aneb Jsou filmové hlášky součástí frazeologie? In Ginka, B., Giger, M., Lah, K. (eds.) Slovanské a slavistické reflexe. Sborník k životnímu jubileu Hany Gladkové. Červený Kostelec: Nakladatelství Pavel Mervart, s. 61–70.
Hasil, J. (2021): Filmové hlášky jako součást české frazeologie a idiomatiky, Český jazyk a literatura, 2021, roč. 72, č. 2, s. 77–84.
Havlíčková, N. Filmové hlášky v běžné řeči uživatelů českého jazyka z mezigeneračního pohledu. Diplomová práce Ústí nad Labem: Pedagogická fakulta Univerzity Jana Evangelisty Purkyně, 2021.
Hnátková, M. a kol. (2018): Lepší vrabec v hrsti nežli holub na střeše. Víceslovné lexikální jednotky v češtině: typologie a slovník. KGA 17/2018, 3 -22.
Janovec, L. (2005): Nevětné frazémy v nové slovní zásobě. In: Martincová, O. a kol. Neologizmy v dnešní češtině. ÚJČ AV ČR, Praha, 147–158.
Jebavá, K. Vymezení filmových hlášek v rámci frazeologie a jejich percepce na 2. stupni základních škol. Diplomová práce. Ústí nad Labem: Pedagogická fakulta Univerzity Jana Evangelisty Purkyně, 2021.
Kopřivová, M. (v tisku): Časem se ukáže aneb Některé změny v současné české frazeologii.
Webové zdroje: Citáty z českých (nejen) komedií. http://www.meteleskublesku.cz/
Česká filmová databáze. https://www.csfd.cz/
 
Charles University | Information system of Charles University | http://www.cuni.cz/UKEN-329.html