Thesis (Selection of subject)Thesis (Selection of subject)(version: 368)
Thesis details
   Login via CAS
What they talked about when they talked about the Expulsion. History, anti-communism and world interpretations in dissent polemics of 1970s on the topic of expulsion of Sudeten Germans
Thesis title in Czech: O čem se mluví, když se mluví o odsunu. Historické obrazy, anti-komunismus a výklad světa v disidentské polemice 70. let o odsunu sudetských Němců
Thesis title in English: What they talked about when they talked about the Expulsion. History, anti-communism and world interpretations in dissent polemics of 1970s on the topic of expulsion of Sudeten Germans
Key words: Odsun/ vyhnání Němců z Československa|česko-německé vztahy|sudetští Němci|disent|Charta 77
English key words: Expulsion of Sudeten Germans from Czechoslovakia|Czech-German relations|Sudeten Germans|Charter 77
Academic year of topic announcement: 2021/2022
Thesis type: diploma thesis
Thesis language: angličtina
Department: Institute of Czech History (21-UCD)
Supervisor: Mgr. Miroslav Michela, Ph.D.
Author: hidden - assigned and confirmed by the Study Dept.
Date of registration: 29.03.2022
Date of assignment: 29.03.2022
Administrator's approval: not processed yet
Confirmed by Study dept. on: 05.04.2022
Date and time of defence: 05.06.2023 00:00
Date of electronic submission:09.05.2023
Date of proceeded defence: 05.06.2023
Submitted/finalized: committed by student and finalized
Opponents: doc. Mgr. Matěj Spurný, Ph.D.
 
 
 
Guidelines
Práce si klade za cíl diskurzivně-historickou analýzu debaty československého disentu 70. let na téma odsunu/vyhnání sudetských Němců z poválečného Československa, která odstartovala kontroverzním příspěvkem slovenského historika Jána Mlynárika „Tézy o vysídlení československých Nemcov“ v exilovém časopise Svědectví, a „spustila“ tak širokou debatu na toto téma ve spojení se smyslem dějinného poznání, potažmo české otázky. Do této debaty se tak postupně zapojili např. Jan Příbram, Milan Hübl, Luboš Kohout, Ladislav Hejdánek, Petr Pithart, samotná redakce časopisu Svědectví a mnozí další. Dekonstruuje tak jednotlivé argumentační strategie, a to zejména v oblastech filozofie dějin (a jejich smyslu), povaze historikovy práce, strategie vzpomínání, politické přesvědčení a reflexe mezinárodního systému, odhaluje fluidní povahu historického vyprávění, které ve skutečnosti není zakotveno pouze v minulosti či pramenech z ní zachovaných, ale je neseno „v síti“ dobového kontextu a také svým účelem (tedy perspektivním výhledem).
Vztah mezi textem a kontextem je rozřešen zasazením dobového diskurzu týkající se problematiky, ať už se jedná o oficiální („státní“) výklad dějin, nebo o uměleckou tvorbu československé i zahraniční provenience, neboť ty tvoří komparativní materiál a dokládají stav dobového smýšlení.
Práce tak v post-strukturalistickém duchu dekonstruuje historické výklady jiných autorů, než by sama aspirovala na tvorbu nového či aktualizovaného dějinného vyprávění.

Metodologický základ:
(Kritická) diskurzivní analýza – CDA/ historicko-diskurzivní analýza - HDA
Kolektivní, kulturní paměť, strategie vzpomínání
Post-moderna, post-strukturalismus (zaměření se na reprezentace)
References
Periodika:
- magazín Skutečnost 1949-1953
- časopis Svědectví 1977-1979

Seznam odborné literatury:
- Alexander, Manfred: „Die tschechische Diskussion über die Vertreibung der Deutschen und deren Folgen.“ In Bohemia. Vol. 34, No. 2, str. 390-409.
- Brügel, Johann Wolfgang: Češi a Němci 1939-1946. Praha: Academia, 2008.
- Datondji, André Cocou – Amousou, Franck: „Discourse-Historical Approach to Critical Discourse Studies: Theoretical and Conceptual Analysis, Basic Characteristics and Analytical Tools.“ In Revue Internationale de Linguistique Appliquée, de Littérature et d’Education. Vol 2, No. 1.
- Maidl, Václav: „Zobrazení německy mluvících postav v české literatuře po roce 1945.“ In Tvar. 1993, Vol. 4., str. 4-5.
- Mareš, Michal: Přicházím z periferie republiky. Praha: Academia, 2009.
- Pauer, Jan: „Disent v trojí perspektivě. Diskurzy o politice, společnosti a dějinách v českém, slovenském a východoněmeckém disentu v 70. a 80. letech.“ In Soudobé dějiny. Vol. 01, str. 71-81.
- Rak, Jiří: Bývali Čechové: české historické mýty a stereotypy. Jinočany: H&H 1994.
- Reisigl, Martin – Wodak, Ruth: The Discourse-Historical Approach (DHA). The Routledge Handbook of Critical Discourse Studies, 2017.
- Wodak, Ruth: „Complex texts: Analysing, understanding, explaining and interpreting meanings.“ In Discourse Studies. October 2011, Vol. 13, No. 5. str. 623-633.
- Smyčka, Václav: Das Gedächtnis der Vertreibung: interkulturelle Perspektiven auf deutsche und tschechische Gegenwartsliteratur und Erinnerungskulturen. Bielefeld 2019.
- Topinka, Jiří: „Zapomenutý kraj. České pohraničí 1948-1960 a takzvaná akce dosídlení.“ In Soudobé dějiny. Vol. 03, str. 534-585.
 
Charles University | Information system of Charles University | http://www.cuni.cz/UKEN-329.html