Thesis (Selection of subject)Thesis (Selection of subject)(version: 368)
Thesis details
   Login via CAS
Historický vývoj vokalizačních systémů hebrejštiny
Thesis title in Czech: Historický vývoj vokalizačních systémů hebrejštiny
Thesis title in English: The Historical Development of Vocalization Systems in Hebrew
Key words: Hebrejská vokalizace|Masoreti|Tiberiadská vokalizace|Babylonská vokalizace|Palestinská vokalizace|Niḳūd
English key words: Hebrew vocalization|Masoretes|Tiberian vocalization|Babylonian vocalization|Palestinian vocalization|Niḳūd
Academic year of topic announcement: 2021/2022
Thesis type: Bachelor's thesis
Thesis language: čeština
Department: Department of Middle Eastern Studies (21-KBV)
Supervisor: PhDr. Milan Žonca, Ph.D.
Author: hidden - assigned and confirmed by the Study Dept.
Date of registration: 27.01.2022
Date of assignment: 27.01.2022
Administrator's approval: not processed yet
Confirmed by Study dept. on: 02.02.2022
Date and time of defence: 05.09.2022 09:00
Date of electronic submission:27.07.2022
Date of proceeded defence: 05.09.2022
Submitted/finalized: committed by student and finalized
Opponents: doc. PhDr. Pavel Sládek, Ph.D.
 
 
 
Guidelines
Bakalářská práce se zabývá tématem hebrejského vokalizačního systému, tzv. niqqūdu, jenž vznikal mezi 7. a 10. stoletím a je jedním z výsledků zásahu masoretských učenců do hebrejského textu. Cílem této bakalářské práce je přiblížit a porovnat tři nejznámější systémy hebrejské vokalizace. Jedná se o zaniklý supralineární babylonský systém, jehož vliv byl donedávna patrný ve výslovnosti jemenských židovských komunit; dále také zaniklý supralineární palestinský systém, který vešel ve známost zejména díky textům nalezeným v Káhirské geníze na konci 19.století a který se vyskytoval zejména v poetických textech (pijutim). V poslední řadě jde o nejznámější a dodnes užívaný sublineární tiberiadský systémem hebrejské vokalizace. Tiberiadský systém bude v této bakalářské práci sloužit jako prostředek ke komparaci zbylých dvou systémů hebrejské vokalizace, a proto je v práci detailně rozebrán a je mu věnována největší pozornost. Práce se zaměří na historický vývoj zmíněných vokalizačních systémů a jejich vzájemnou interakci a pokusí se najít důvody, proč se nakonec jako dominantní prosadil právě systém tiberiadský.
References
Khan, Geoffrey, Shmuel Bolozky, Steven E. Fassberg, Gary A. Rendsburg, Aaron D. Rubin, Ora R. Schwarzwald, and Tamar Zewi, eds. 2012. Encyclopaedia of Hebrew Language and Linguistics. Leiden: Brill.
Khan, Geoffrey. 2013. A Short Introduction to the Tiberian Masoretic Bible and Its Reading Tradition. Piscataway: Gorgias Press.
Khan, Geoffrey. 2020. The Tiberian Pronunciation Tradition of Biblical Hebrew, Vol. 1. Cambridge, England: Open Book Publishers.
Saenz-Badillos, Angel. 2012. A History of the Hebrew Language. Translated by John Elwolde. Cambridge, England: Cambridge University Press.
Yahalom, Joseph. 2016. “Palestinian Tradition.” In: Randall Garr and Steven E. Fassberg, eds. A Handbook of Biblical Hebrew, 1: 161–73. University Park, PA: Penn State University Press.
Yeivin, Israel. 1986. Introduction to the Tiberian Masorah. Atlanta, GA: Scholars Press.
 
Charles University | Information system of Charles University | http://www.cuni.cz/UKEN-329.html