Thesis (Selection of subject)Thesis (Selection of subject)(version: 368)
Thesis details
   Login via CAS
Zavržení rodiče jako obranná reakce dítěte
Thesis title in Czech: Zavržení rodiče jako obranná reakce dítěte
Thesis title in English: Parental alienation as self-defense response of a child
Key words: Zavržení rodiče|syndrom zavrženého rodiče|odmítání kontaktu|psychické zneužívání|patologická rodinná dynamika|obranná reakce
English key words: Parental alienation|parental alienation syndrom|contact refusal|emotional abuse|pathogenic family dynamic|self-defense response
Academic year of topic announcement: 2021/2022
Thesis type: Bachelor's thesis
Thesis language: čeština
Department: Department of Psychology (21-KPS)
Supervisor: PhDr. Hedvika Boukalová, Ph.D.
Author: hidden - assigned and confirmed by the Study Dept.
Date of registration: 07.12.2021
Date of assignment: 07.12.2021
Administrator's approval: not processed yet
Confirmed by Study dept. on: 01.03.2022
Date and time of defence: 02.09.2022 00:00
Date of electronic submission:24.07.2022
Date of proceeded defence: 02.09.2022
Submitted/finalized: committed by student and finalized
Opponents: Mgr. Sylvie Tichotová, Ph.D.
 
 
 
Guidelines
Cílem práce je představit současné teoretické, empirické i praktické poznatky o problematice „Zavržení rodiče“ (dále jen ZR) a možné dopady na jedince.
V literárně přehledové části budou představeny současné poznatky o ZR. Poznatky budou uvedeny v kontextu stávajících teorií a jiných vědecky uznávaných fenoménů, ale i v kontextu přetrvávající kritiky ZR. Druhá polovina literárně přehledové části bude zaměřena na rozdíly ZR, odůvodněného odcizení a odmítání kontaktu, a současné přístupy k jejich rozlišení.
Návrh výzkumu:
Kvalitativní analýza rozhovorů s dospělými jedinci, kteří v dětství, či adolescenci zažili ZR.
Výzkumný cíl: porozumět specifickému kontextu vzniku zavržení jednoho rodiče v dětství a adolescenci a jeho možným dopadům v dalším životě respondenta.
Hlavní výzkumné otázky: Jak dospělí jedinci, kteří v dětství zažili ZR, rozumí své zkušenosti? Co všechno se z jejich pohledu podílelo na rozvoji zavržení jednoho z rodičů? Jaké jsou vnímané dopady této situace na současný život dospělých dětí ZR?
Budou provedeny polostrukturované rozhovory s dospělými jedinci, u kterých dle jejich posouzení a jimi uvedené anamnézy, došlo v dětství či dospívání k zavržení kontaktu s rodičem.
Nábor probandů i rozhovor bude vzhledem k epidemiologické situaci probíhat online. Probandi budou před rozhorem seznámeni s cílem a povahou výzkumu. Také budou informováni o tom, že mohou kdykoli odstoupit. Budou upozorněni, že v případě, že by rozhovor jedince dekompenzoval a otevřel nezpracovaná témata, mohou kontaktovat linku důvěry. S rozhovory bude zacházeno jako s citlivými údaji. Bude s nimi zacházet jen výzkumník nebo pomocník, který bude dodržovat mlčenlivost. Z rozhovoru bude vytvořen audiozáznam, který bude následně přepsán a poté analyzován. Předpokládaný počet probandů je 3-5 osob.

Přínos: V ČR doposud nebyl realizován kvalitativní výzkum žité zkušenosti dospělého jedince, který v dětství, či adolescenci zažil ZR, publikován. Výzkum přispěje k hlubšímu porozumění žité zkušenosti ZR.
References
Baker, A. J., & Verrocchio, M. C. (2015). Parental bonding and parental alienation as correlates of psychological maltreatment in adults in intact and non-intact families. Journal of child and family studies, 24(10), 3047-3057.

Bernet, W., Gregory, N., Rohner, R. P., & Reay, K. M. (2020). Measuring the Difference Between Parental Alienation and Parental Estrangement: The PARQ‐Gap. Journal of forensic sciences, 65(4), 1225-1234.

Gardner, R. A., Sauber, S. R., & Lorandos, D. (Eds.). (2006). The international handbook of parental alienation syndrome: Conceptual, clinical and legal considerations (Vol. 1108). Charles C Thomas Publisher.

Iwaniec, D. (2006). The emotionally abused and neglected child: Identification, assessment and intervention: A practice handbook. John Wiley & Sons.

Rowen, J., & Emery, R. E. (2019). Parental Denigration Boomerangs Versus Alienates: Parent-Child Closeness, Reciprocity, and Well-Being Using Multiple Informants: Parental Denigration. Family Relations, 68(1), 119–134. https://doi.org/10.1111/fare.12324

Simring Milchman, M. (2019). How far has parental alienation research progressed toward achieving scientific validity?. Journal of Child Custody, 16(2), 115-139.

von Boch-Galhau, W. (2018). Parental Alienation (Syndrome)—A serious form of child psychological abuse. Neuropsychiatrie: Klinik, Diagnostik, Therapie Und Rehabilitation: Organ Der Gesellschaft Osterreichischer Nervenarzte Und Psychiater, 32(3), 133–148.

Warshak, R. A. (2020). When evaluators get it wrong: False positive IDs and parental alienation. Psychology, Public Policy, and Law, 26(1), 54
 
Charles University | Information system of Charles University | http://www.cuni.cz/UKEN-329.html