Thesis (Selection of subject)Thesis (Selection of subject)(version: 368)
Thesis details
   Login via CAS
Daňové aspekty tokenizace z pohledu české a zahraniční právní úpravy
Thesis title in Czech: Daňové aspekty tokenizace z pohledu české a zahraniční právní úpravy
Thesis title in English: Tax aspects of tokenization from the Perspective of Czech and foreign legislation
Key words: tokenizace; kryptoaktiva; daňový režim; utility token; security token
English key words: tokenization; cryptoassets; tax regime; utility token; security token
Academic year of topic announcement: 2021/2022
Thesis type: diploma thesis
Thesis language: čeština
Department: Department of Financial Law and Finances (22-KFP)
Supervisor: doc. JUDr. Tomáš Sejkora, Ph.D.
Author: hidden - assigned and confirmed by the Study Dept.
Date of registration: 07.12.2021
Date of assignment: 07.12.2021
Confirmed by Study dept. on: 28.02.2023
Date and time of defence: 28.02.2023 10:30
Venue of defence: Právnická fakulta UK, nám. Curieových 7, Praha 1
Date of electronic submission:21.01.2023
Date of proceeded defence: 28.02.2023
Opponents: JUDr. Petr Kotáb, Ph.D.
 
 
 
Preliminary scope of work
Cílem této diplomové práce je poskytnout ucelený přehled daňových povinností souvisejících s procesem tokenizace za použití Distributed Ledger Technology z pohledu české právní úpravy, analyzovat problematické oblasti platné daňové legislativy a navrhnout, jak by případně měla daňová legislativa k tokenizaci přistupovat. Tato diplomová práce si dále klade za cíl poskytnout komparativní náhled na zdaňování procesu tokenizace ve vybraných státech světa a zhodnotit tak rozdílné daňové povinnosti z pohledu daňového subjektu.
V první části práce jsou nejprve stručně představeny kryptoaktiva a je zde rovněž popsána jejich právní povaha. Dále je v této části rozebráno vymezení kryptoaktiv vůči kryptoměnám a definice pojmu token. Druhá část je zaměřena na bližší analýzu procesu tokenizace a z ní vzešlých tokenů. Pozornost je soustředěna především na klasifikaci tokenů a komparaci rozdílných přístupů ke klasifikaci ze strany odlišných jurisdikcí. Dle účelu tokenizace jsou vydány tokeny různé právní povahy s odlišnými daňovými povinnostmi, je tedy stěžejní si možné druhy vydaných tokenů definovat a stanovit jejich právní vymezení.
Třetí část poskytuje analýzu daňových povinností dopadajících na vydavatele tokenů z pohledu české právní úpravy a také nastínění problematických otázek, které v rámci zdanění tokenizace vznikají. Čtvrtá a pátá část se zabývají přístupem ke zdanění tokenizace ze strany zahraničních právních úprav. Přístup k tokenizaci z hlediska právní úpravy Spojeného království je rozebrán v části čtvrté a přístup k tokenizaci z hlediska právní úpravy Spojených států amerických je rozebrán v části páté.
Závěrečná část obsahuje komparaci rozdílných přístupů a předestírá, jaké změny by bylo vhodné učinit pro nastolení efektivnějšího, ale pro vydavatele tokenů zároveň lépe předvídatelného daňového režimu.
Preliminary scope of work in English
The aim of this thesis is to provide a comprehensive overview of tax obligations related to the tokenization process using Distributed Ledger Technology from the perspective of Czech law, analyze problematic areas of applicable tax legislation and suggest potential changes of current tax law. This diploma thesis also aims to provide a comparative view of the taxation of the tokenization process in selected countries of the world and thus evaluate the different tax obligations from the perspective of the tax subject.
The first part of the thesis first briefly introduces cryptoactive assets and then describes their legal nature. Furthermore, this section discusses the definition of cryptoassets in relation to cryptocurrencies and the definition of the term token. The second part is focused on a closer analysis of the tokenization process and the tokens resulting from it. The focus is mainly on the classification of tokens and the comparison of different approaches to classification by different jurisdictions. Depending on the purpose of tokenization, tokens of different legal nature with different tax obligations are issued, therefore it is crucial to define the types of issued tokens and determine their legal definition.
The third part provides an analysis of tax obligations affecting token issuers from the perspective of Czech law and also outlines the problematic areas that arise in the taxation of tokenization. The fourth and fifth parts deal with the approach to tokenization taxation by foreign legislation. The UK regulatory approach to tokenization is discussed in part four and the US regulatory approach to tokenization is discussed in part five.
The final part evaluates foreign tax regimes in comparison with the Czech one and proposes what changes should be made to establish a more efficient, but at the same time better predictable tax regime for token issuers.
 
Charles University | Information system of Charles University | http://www.cuni.cz/UKEN-329.html