Thesis (Selection of subject)Thesis (Selection of subject)(version: 368)
Thesis details
   Login via CAS
Organizační kultura podniku a její vliv na činnost podniku
Thesis title in Czech: Organizační kultura podniku a její vliv na činnost podniku
Thesis title in English: Organizational culture and its impact on organizational efficiency
Key words: Organizační kultura|Sociologie organizace|Hodnoty|Normy|Subkultury|OCAI
English key words: Organizational culture|Sociology of organization|Values|Norms|Subcultures|OCAI
Academic year of topic announcement: 2021/2022
Thesis type: Bachelor's thesis
Thesis language: čeština
Department: Department of Sociology (21-KSOC)
Supervisor: Mgr. Dana Mudd, Ph.D.
Author: hidden - assigned and confirmed by the Study Dept.
Date of registration: 29.11.2021
Date of assignment: 30.11.2021
Administrator's approval: not processed yet
Confirmed by Study dept. on: 08.03.2022
Date and time of defence: 17.06.2022 09:00
Date of electronic submission:09.05.2022
Date of proceeded defence: 17.06.2022
Submitted/finalized: committed by student and finalized
Opponents: doc. PhDr. Jiří Buriánek, CSc.
 
 
 
Guidelines
Východiska: Výzkum podniku lze provádět v mnoha oblastech. Ve své bakalářské práci se zaměřuji na organizační kulturu farmaceutického podniku. Organizační kultura není pevně definována. Lze jí vnímat prostředníctvím více přístupu. Organizační kultura rozvíjí provoz organizace a má vliv na celkovou výkonnost podniku. Organizační kultura je nedílnou součástí každé velké firmy. Avšak ne každá firma si je toho plně vědoma a neorientuje se ve své organizační kultuře. Například v modelu „The Organizational Universe“ od Johna Jonese může vidět, že toto téma se dotýká všech oblastí uvnitř organizace. Přes pracovní prostředí někdy nazýváno taky jako klima, strukturu jednotlivých systému, až po cíle a hodnoty fungování firmy. (Jones, 1981) Další východiska práce mohou vycházet z poznatků od významných badatelů jako byl Geert Hosftede nebo Charels Hall.

Cíl práce: Cílem je provést výzkum ve formě sociologické sondy ve větším podniku, který disponuje desítkami zaměstnanců, jelikož takový podnik nabízí vetší rozmanitost vztahů uvnitř organizace. Práce si dále klade za cíl seznámit s teoretickým a historickým kontextem organizační kultury. Práce bude hledat odpověď na výzkumnou otázku: Nachází se specifické prvky v organizační kultuře farmaceutického podniku? Relevance otázky se váže ke společenským normám a odpovědnosti, kde se očekává, že ve farmaceutickém prostředí je kladen vetší důraz na etické standarty a kodexy oproti jiným podnikům. Finální výstup práce bude v podobě analýzy výsledků, které se zasadí do kontextu celé práce. Záměrem bude z reflektovat poměry. Následně na základě výsledků a popisu formulovat doporučení pro rozvoj a podporu organizační kultury. Krom toho také popsat konkrétní opatření, které mohou být jak dlouhodobého, tak krátkodobého charakteru napříč různými úrovněmi organizace. Závěry práce a další možná doporučení mají sloužit pro účely podniku a případně přispět k dalšímu rozvoji a zkvalitňování organizační kultury. Uvedené cíle práce jsou více popisné. Je možno předpokládat určitou odlišnost analytických postupů hodnocení organizační kultury v teorii a praxi.

Metodika: Práce předběžně počítá s volbou kvantitativního šetření, které by vycházelo na základě již standardizované metodologie z oblasti výzkumů organizační kultury. Je případně možnost i zvolit akční výzkum, který by byl zasazen více do praxe. Soustředil by se na vyobrazení vnímání a fungování organizační kultury v podniku z pohledu zaměstnanců.

Hypotézy: Jaká je organizační kultura v podniku? Jak se organizační kultura liší napříč odděleními? Jaké jsou sdílené hodnoty uvnitř podniku?
References
Altaf, A. (2011). The impact of organizational culture on organizational effectiveness: Implication of Hofstede cultural model as organizational effectiveness model. International Journal of Interdisciplinary Social Sciences, 6(1).
· Alvesson, M. (2012). Understanding organizational culture. Sage.
· Auernhammer, J., & Hall, H. (2014). Organizational culture in knowledge creation, creativity and innovation: Towards the Freiraum model. Journal of Information Science, 40(2), 154-166.
· Becker, G. F. A CASE STUDY: VALIDATING THE ORGANIZATIONAL UNIVERSE MODEL (OUM©).
· Cummings, T. G., & Worley, C. G. (2014). Organization development and change. Cengage learning.
· Hofstede, G., Hofstede, GJ, & Minkov, M. (c2010). Kultury a organizace: software mysli: mezikulturní spolupráce a její význam pro přežití (3. vydání). McGraw-Hill.
· Hofstede, G., Hofstede, GJ, & Minkov, M. (c2010). Kultury a organizace: software mysli: mezikulturní spolupráce a její význam pro přežití (3. vydání). McGraw-Hill
· Pondy, L. R. (1992). Reflections on organizational conflict. Journal of organizational behavior, 257-261.
· Richterová, B., Seberová, A., Kubíčková, H., Sekera, O., Cisovská, H., & Šimlová, Ž. (2020). Akční výzkum v teorii a praxi. Pedagogická fakulta Ostravské univerzity.
Schein, E. H. (1990). Organizational culture (Vol. 45, No. 2, p. 109). American Psychological Association.
· James, L. R., & Jones, A. P. (1974). Organizational climate: A review of theory and research. Psychological bulletin, 81(12), 1096
 
Charles University | Information system of Charles University | http://www.cuni.cz/UKEN-329.html