Thesis (Selection of subject)Thesis (Selection of subject)(version: 368)
Thesis details
   Login via CAS
Ženy jako oběti partnerského násilí – tolerance psychického násilí
Thesis title in Czech: Ženy jako oběti partnerského násilí – tolerance psychického násilí
Thesis title in English: Women as victims of intimate partner violence - tolerance for psychological violance
Key words: partnerské násilí|psychické násilí|týrání|násilí na ženách
English key words: intimate partner violence|psychological violence|abuse|violence against women
Academic year of topic announcement: 2021/2022
Thesis type: Bachelor's thesis
Thesis language: čeština
Department: Department of Sociology (21-KSOC)
Supervisor: Mgr. Zuzana Podaná, Ph.D.
Author: hidden - assigned and confirmed by the Study Dept.
Date of registration: 29.11.2021
Date of assignment: 29.11.2021
Administrator's approval: not processed yet
Confirmed by Study dept. on: 03.01.2022
Date and time of defence: 01.09.2022 11:15
Submitted/finalized: no
Guidelines
Domácí násilí je jedno z témat, kterému se za poslední desetiletí stále více a více dostává pozornosti jako společenskému problému. Je to velmi široký pojem, který se nevztahuje pouze na domácí násilí mezi partnery – tedy na partnerské násilí, ale i na členy rodiny jako jsou děti, prarodiče atd. (Conwayová, 2007). U domácího násilí ale můžeme najít více typů tohoto druhu násilí jako je například intimní terorismus, který je nejvíce závažný, nebo vzájemné násilné ovládání, psychické či fyzické násilí, situační násilí, kdy se násilí děje pouze ve specifických situacích aj. (Conflict and Control: Gender Symmetry and Asymmetry in Domestic Violence, 2006). Partnerské násilí je nejvíce veřejně známou formou domácího násilí, ale i přesto často ženy, které se stanou oběťmi, tohoto typu domácího násilí neberou tuto formu za tak závažnou na to, aby stačila k odchodu od násilného partnera. To je zřejmé například z knihy a výzkumu Ženy jako oběti partnerského násilí: sociologická perspektiva (2015) či z výzkumů, které například prováděla agentura STEMMARK pro katedru sociologie FF UK s názvem Výzkum rodinných vztahů (2019). U fyzického partnerského násilí často bývá odchod od partnera běžnější, jelikož si ženy i jejich okolí může více všímat příznaků (podlitiny a jiné důsledky fyzického týrání), kdežto u psychického násilí žádné takové na oko viditelné příznaky najít nelze, a proto se psychické partnerské násilí často označuje za problematičtější pro ženu k odchodu od násilného partnera (Conwayová, 2007). Psychické partnerské násilí tedy může ženě, jako oběti tohoto násilí, velice znesnadnit život i samotný odchod a může dojít k tomu, že se žena uzavře v kruhu, ze kterého nelze vyjít.
Cílem práce je zaměřit se na toleranci různých projevů psychického partnerského násilí, jako jsou například nadávky, urážky, snaha agresora oběť ponižovat, vyhrožování aj. v závislosti na zkušenostech obětí partnerského násilí. Zaměřím se především na ženy, které uvedly, že mají zkušenost s násilným partnerem, který využíval k týrání psychické násilí (ať už se jedná o partnera minulého či stávajícího).
V teoretické části vymezím pojmy a představím teorie, které jsou s tímto tématem spojeny, jako je například pojem domácí násilí, psychické partnerské násilí, oběť, agresor, naučená bezmocnost atd. V druhé empirické části se pomocí sekundární analýzy dat zaměřím na data z šetření Ženy jako oběti partnerského násilí: sociologická perspektiva (2015) a na základě těchto dat zodpovím výzkumnou otázku, která zní: Jak souvisí tolerance forem psychického partnerského násilí se zkušenostmi žen, které někdy v životě zažily partnerské násilí? Dále v této části otestuji stanovené hypotézy:

1) Ženy, které se staly oběťmi partnerského násilí, jsou více tolerantní k formám psychického násilí.
2) Ženy, které se staly oběťmi partnerského násilí, považují psychické násilí za více tolerovatelné než fyzické násilí.
3) Ženy, které se staly oběťmi partnerského násilí, považují psychické násilí za stejně či více netolerovatelné nežli fyzické násilí.
Práce může být přínosnou ve směru pomoci obětem, například při navrhování intervencí na pomoc obětem. Dále pak k odtabuizování mýtů o (ne)závažnosti psychického násilí oproti fyzickému, které by mohlo pomoci jak obětem, tak veřejnosti k uvědomění si závažnosti této formy násilí a následně i lehčímu rozeznání jeho projevů. Může tak pomoci obětem od násilného partnera odejít včas a tím i snížit vážné následky, které v setrvání ve vztahu s násilným partnerem u obětí často nastanou.
References
Buriánek J., Pikálková S., Podaná Z. (2015). Ženy jako oběti partnerského násilí: sociologická perspektiva. Praha: Slon.
Conwayová, H. L. (2007). Domácí násilí – příručka pro současné i potencionální oběti. Praha: Albatros.
Johnson, M. P. (2006). Conflict and control: Gender symmetry and asymmetry in domestic violence. Violence against women, 12(11), 1003-1018.
STEMMARK. (2019). Výzkum rodinných vztahů. prosinec 2019.
 
Charles University | Information system of Charles University | http://www.cuni.cz/UKEN-329.html