Thesis (Selection of subject)Thesis (Selection of subject)(version: 368)
Thesis details
   Login via CAS
Riziková komunikace mezi dětmi a dospělými na internetu: observační analýza a návrh doporučení pro vývoj algoritmů predikujících rizikovou komunikaci
Thesis title in Czech: Riziková komunikace mezi dětmi a dospělými na internetu: observační analýza a návrh doporučení pro vývoj algoritmů predikujících rizikovou komunikaci
Thesis title in English: Risky communication between children and adults on the Internet: An observational analysis and recommendations for the development of algorithms predicting risky communication
Key words: Sexuální zneužívání dětí na internetu|kyberprostor|riziková komunikace|predikce rizika
English key words: Child sexual abuse on the Internet|cyberspace|risk communication|risk prediction
Academic year of topic announcement: 2020/2021
Thesis type: diploma thesis
Thesis language: čeština
Department: Department of Psychology (21-KPS)
Supervisor: Mgr. Renáta Androvičová, Ph.D.
Author: hidden - assigned and confirmed by the Study Dept.
Date of registration: 26.07.2021
Date of assignment: 26.07.2021
Administrator's approval: not processed yet
Confirmed by Study dept. on: 29.07.2021
Date and time of defence: 01.06.2022 00:00
Date of electronic submission:11.04.2022
Date of proceeded defence: 01.06.2022
Submitted/finalized: committed by student and finalized
Opponents: PhDr. Iva Štětovská, Ph.D.
 
 
 
Guidelines
Pozn.: Studentka Leona Plášilová bude vypracovávat přiloženou diplomovou práci v souvislosti s projektem GAUK č. 122121, který byl přijat k financování na FF UK v roce 2021. Vedoucím tohoto projektu je Mgr. Renáta Androvičová, Ph.D., která je proto po konzultaci s vedoucím katedry psychologie FF UK navržena i jako vedoucí této diplomové práce.

Pro předkládanou diplomovou práci budou využity materiály získané z dokumentu V síti, který byl v českých kinech uveden v únoru 2020. Dokument je zaměřen na téma sexuálního obtěžování dětí na internetu, potažmo kybergroomingu (více o dokumentu: https://vsitifilm.cz/). V rámci předkládané práce budou zkoumány záznamy rizikové komunikace mezi pachateli a obětmi (herečkami dokumentu). Záznamy komunikace byly již převzaty od tvůrců dokumentu V síti. Toto převzetí bylo ošetřeno smluvní dohodou o využití získaného materiálu pro vědecko-výzkumné účely, a to za dodržení standardních etických zásad psychologického výzkumu.
Na získaných materiálech bude provedena observační analýza zaměřená především na průběh a rizikovost daného chování. S využitím poznatků z observační analýzy budou dále sumarizována doporučení, jež mohou být využita pro vývoj nástrojů fungujících na principech algoritmů, které odhalují rizikovou komunikaci na nejrůznějších komunikačních online platformách. Doporučení mohou být dále využita také pro vývoj a modifikaci informačních hlášek oznamujících pachateli/oběti nelegálnost proběhlého incidentu a návrhy řešení této situace.

Literárně-přehledová část navrhované diplomové práce bude popisovat současný stav poznání v oblasti sexuální komunikace mezi dospělými a dětmi na internetu. V úvodu této části budou popsány základní pojmy a jevy související s touto problematikou – sexting, kybergrooming, kyberstalking a další. Zmíněné budou také tuzemské i zahraniční statistiky související s výskytem těchto jevů. Dále bude věnována pozornost přímo kybergroomingu (využívání internetových technologií k důvěrné komunikaci s dítětem s cílem vyzvat ho následně k reálnému setkání se záměrem sexuálního zneužití) a existujícím teoriím popisujícím jeho průběh ve fázích. V neposlední řadě budou také popsány a diskutovány existující typologie pachatelů, kteří navazují sexuální kontakt s dítětem online.

Ve výzkumné části bude popsán finální výzkumný vzorek (konkrétní počet zahrnutých záznamů komunikace), který je předběžně odhadován na několik desítek záznamů, a dále také kritéria výběru záznamů (např. délka komunikace, druh online komunikační platformy a podobně). Dále bude popsána metodika, design výzkumu a výsledky observační analýzy. Ze získaných poznatků bude dále možné dosáhnout i druhého cíle této diplomové práce – navrhnout doporučení pro vývoj preventivních nástrojů odhalujících rizikovou komunikaci. Ve výzkumné části budou popsány také etické aspekty tohoto výzkumu.

Výsledky výzkumu přispějí k hlubšímu poznání problematiky sexuální komunikace mezi dospělými a dětmi na internetu na základě dat získaných z reálných online interakcí. Poznatky získané z tohoto výzkumu následně bude možné využít při vývoji a plánování preventivních nástrojů, které by na základě principů strojového učení mohly odhalovat rizikovou komunikaci na internetu v reálném čase.
References
Babchishin, K. M., Karl Hanson, R., & Hermann, C. A. (2011). The Characteristics of Online Sex Offenders: A Meta-Analysis. Sexual Abuse, 23(1), 92–123.

Black, P. J., Wollis, M., Woodworth, M., & Hancock, J. T. (2015). A linguistic analysis of grooming strategies of online child sex offenders: Implications for our understanding of predatory sexual behavior in an increasingly computer-mediated world. Child Abuse & Neglect, 44, 140–149.
Lussier, P., McCuish, E. C., Cale, J. (2020). Understanding Sexual Offending. Cham: Springer Nalure Switzerland AG.

Mitchell, K. J., Wolak, J., & Finkelhor, D. (2005). Police Posing as Juveniles Online to Catch Sex Offenders: 1s It Working? Sexual Abuse, 17(3), 241 —267.

Seto, M. C. (2018). Pedophilia and Sexual Offending Against Children: Theory, Assessment. and Intervention. Washington: American Psychological Association.

Winters, G. M., Kaylor, L. E., & Jeglic, E. L. (2017). Sexual offenders contacting children online: an examination of transcripts of sexual grooming. Journal of Sexual Aggression, 23( 1), 62-76.

Wykes, M. (2017). Social media, cyberspace, and sex crime. Oxford Handbooks Online.
 
Charles University | Information system of Charles University | http://www.cuni.cz/UKEN-329.html