Thesis (Selection of subject)Thesis (Selection of subject)(version: 368)
Thesis details
   Login via CAS
Školní pedagogické týmy a jejich realizace preventivní strategie školy
Thesis title in Czech: Školní pedagogické týmy a jejich realizace preventivní strategie školy
Thesis title in English: School pedagogical teams and their realization of school´s preventive strategy
Key words: Pedagogika|pedagogické týmy|strategie školy|možnosti působení na děti a mládež|prevence|osobnost pedagoga|rizikové chování dětí a mládeže|škola|šikana|vzdělávání
English key words: Pedagogy|pedagogical teams|school strategy|prevention|risky behavior of children and youth|school|bullying|education|posibilities of influencing children and youth|character of the educator
Academic year of topic announcement: 2020/2021
Thesis type: diploma thesis
Thesis language: čeština
Department: Department of Education (21-KPED)
Supervisor: PhDr. Karolína Burešová, Ph.D.
Author: hidden - assigned and confirmed by the Study Dept.
Date of registration: 26.01.2021
Date of assignment: 26.01.2021
Administrator's approval: not processed yet
Confirmed by Study dept. on: 22.04.2021
Date and time of defence: 15.06.2022 13:00
Date of electronic submission:27.05.2022
Date of proceeded defence: 15.06.2022
Submitted/finalized: committed by student and finalized
Opponents: doc. PhDr. Hana Kasíková, CSc.
 
 
 
Guidelines
Téma Školní pedagogické týmy a jejich realizace preventivní strategie školy jsem si vybrala, protože považuji za nutné řešit problematiku rizikového chování dětí a mladistvých včas. Ztotožňuji se s názory odborníků, kteří tvrdí, že je prevence těchto jevů důležitá a mnohem více žádoucí než řešení již vzniklých problémů, které mají obrovský dopad na celou společnost. Dalším motivem pro řešení tohoto odvětví je jeho aktuálnost a možnost zaobírat se jím v širším kontextu. Hlavní pohnutkou pro zvolení tohoto tématu je využití získaných poznatků v praxi a nabytí tak možnosti spolupodílet se na primární prevenci těchto jevů kvalitnější a odbornější formou. Tato práce bude teoreticko-empirická.
Teoretická část práce bude obsahovat kapitoly týkající se pedagogiky, osobnosti pedagogů, prevence a preventivní strategie školy, nutnost týmové spolupráce, souhru pedagogiky a jejích příbuzných oborů a dalších dílčích témat patřících do oboru pedagogiky. Všechna témata budou propojena kapitolami zaměřujícími se na možnosti pedagogů ovlivnit tyto společenské jevy, protože úlohu pedagoga považuji za velice podstatnou pro pozitivní formování chování jedince.
V empirické části se budu zaobírat možnostmi působení pedagogů na prevenci rizikového chování dětí a mladistvých. Nejdůležitější částí zde bude zjišťování toho, co konkrétně pedagogičtí pracovníci zahrnují do svých činností, aby prevenci podpořili. Rozepíši možnosti působení asistenta pedagoga na tyto jevy. Také mě budou zajímat konkrétní možnosti spolupráce pedagogických pracovníků s rodiči, poradnami atd. Rovněž se budu zajímat o to, zda pedagogičtí pracovníci považují aktuální metody prevence za dostatečné. Dále mě bude zajímat, zda jsou učitelé spokojeni s týmovou souhrou všech, kteří by se měli podílet na primární prevenci.
Anotace v anglickém jazyce:
I chose the topic School pedagogical teams and their implementation of the school's preventive strategy, because I consider it necessary to address the issue of risky behavior of children and adolescents in time. I agree with the views of experts who say that the prevention of these phenomena is important and much more desirable than dealing with problems that have already arisen, which have a huge impact on society as a whole. Another motive for dealings in this sector is its topicality and the opportunity to deal with it in a broader context. The main motive for choosing this topic is the use of acquired knowledge in practice and thus attaining the opportunity to participate in the primary prevention of these phenomena in a better and more professional form. This work will be theoretical-empirical. The theoretical part of the thesis will contain chapters concerning pedagogy, personalities of teachers, prevention and preventive strategy of the school, the necessity of teamwork, the interplay of pedagogy and its related fields and other sub-topics belonging to the field of pedagogy. All topics will be interconnected by chapters focusing on the possibilities of teachers to influence these social phenomena, because I consider the role of the teacher to be very important for the positive formation of individual behavior. In the empirical part I will look at the possibilities of teachers‘ influence on the prevention of risky behavior of children and adolescents. The most important part here will be to find out what specifically the pedagogical staff includes in their activities to support prevention. I will describe the possibilities of the teaching assistant's influence on these phenomena. I will delve into the specific possibilities of cooperation of pedagogical staff with parents, counseling centers, etc. I will also be interested in whether pedagogical staff consider the current methods of prevention to be sufficient. I will also be examining whether teachers are satisfied with the teamwork of all those who should participate in primary prevention.
References
AUGER, M. T. Učitel a problémový žák: strategie pro řešení problémů s kázní
a učením
. Vyd. 1. Praha: Portál, 2005. ISBN 80-7178-907-0.

FARKOVÁ, Marie. Vybrané kapitoly z psychologie. Třetí, aktualizované vydání. Praha: Univerzita Jana Amose Komenského, 2017. ISBN 9788074521300.

HORT, V. Dětská a adolescentní psychiatrie. Vyd. 1. Praha: Portál, 2000.
ISBN 80-7178-472-9.

JEDLIČKA, R., KOŤA. J. Aktuální problémy výchovy: analýza a prevence sociálně patologických jevů u dětí a mládeže. 1. vyd. Praha: Karolinum, 1998.
ISBN 80-7184-555-8.

JEDLIČKA, R. Výchovné problémy s žáky z pohledu hlubinné psychologie.
Vyd. 1. Praha: Portál, 2011. ISBN 978-80-7367-788-6.

KUBÁTOVÁ, D. Primární prevence sociálně patologických jevů v pedagogické praxi 3: učební text a workshop pro školní metodiky protidrogové prevence a prevence sociálně patologických jevů. Ústí n. L.: Univerzita J. E. Purkyně Ústí
n. L., 2000. ISBN 80-7044-308-1.

MERTIN, V., KREJČOVÁ, L. Metody a postupy poznávání žáka: pedagogická diagnostika. Vyd. 1. Praha: Wolters Kluwer Česká republika, 2012.
ISBN 978-80-7357-679-0.

MIOVSKÝ, M., ADÁMKOVÁ, T. BARTÁK, M. Výkladový slovník základních pojmů školské prevence rizikového chování. 2. přepracované a doplněné vydání. Praha: Klinika adiktologie 1. LF UK v Praze a VFN v Praze, 2015.
ISBN 978-80-7422-391-4

VACEK, P. Rozvoj morálního vědomí žáků: metodické náměty k realizaci průřezových témat. Vyd. 1. Praha: Portál, 2008. ISBN 978-80-7367-386-4.
 
Charles University | Information system of Charles University | http://www.cuni.cz/UKEN-329.html