Thesis (Selection of subject)Thesis (Selection of subject)(version: 368)
Thesis details
   Login via CAS
Vnímání a působení mediátora z pohledu jeho nestrannosti
Thesis title in Czech: Vnímání a působení mediátora z pohledu jeho nestrannosti
Thesis title in English: Perception and functioning of mediator from the perspective of his impartiality
Key words: Mediace|mediátor|neutralita|nestrannost|konflikt
English key words: Mediation|mediator|neutrality|impartiality|conflict
Academic year of topic announcement: 2020/2021
Thesis type: Bachelor's thesis
Thesis language: čeština
Department: Department of Psychology (21-KPS)
Supervisor: Mgr. et Mgr. Jan Jaroš, Ph.D.
Author: hidden - assigned and confirmed by the Study Dept.
Date of registration: 22.12.2020
Date of assignment: 22.12.2020
Administrator's approval: not processed yet
Confirmed by Study dept. on: 11.05.2021
Date and time of defence: 22.06.2021 00:00
Date of electronic submission:12.05.2021
Date of proceeded defence: 22.06.2021
Submitted/finalized: committed by student and finalized
Opponents: Mgr. Hana Trojanová, Ph.D.
 
 
 
Guidelines
Cílem práce je vystihnout stěžejní aspekt působení mediátora v procesu mediace, tedy jeho nestrannost, která vystupuje jako faktor ovlivňující vztah mezi účastníky a mediátorem. Ten se významnou mírou podílí na průběhu i výsledku mediace. V této problematice je princip nestrannosti jedním ze základních principů, na kterých je mediace vystavěna.
V literárně přehledové části bude na úvod představena mediace, tedy alternativní způsob řešení sporů. Důraz bude kladen především na její psychologickou stránku. Dále bude rozebrán klíčový koncept, na němž je práce založena, tedy koncept nestrannosti mediátora. Hlavní pasáž literárně přehledové části bude věnována nestrannosti mediátora přímo v procesu mediace. Bude osvětleno, proč je při mediaci tak zásadní, jak může být vnímána a jakými psychologickými intervencemi může být ovlivněna.

Navazující část práce bude obsahovat návrh replikace dvou zahraničních výzkumů. Kvantitativně zaměřeného výzkumu na prověřování efektu pořadí sdělení úhlu pohledu mediátora k projednávanému případu na následný pocit vnímání nestrannosti mediátora ze strany účastníků (Fuller, Kimsey, & McKinney, 1992) a kvalitativního výzkumu, kdy bude pomocí nestrukturovaných rozhovorů s vybranými mediátory zjišťován princip nestrannosti a jeho aplikace v praxi (Douglas, 2008).
References
Bader, E. E (2010). The Psychology of Mediation: Issues of Self and Identity and the IDR Cycle. Pepperdine Dispute Resolution Law Journal, 10 (2), 183-215.

Brzobohatý, R., Poláková, L. & Horáček, T. (2016). Rukověť mediátora aneb Co je dobré vědět nejen ke zkouškám mediátora. Praha: Wolters Kluwer.

Douglas, S. (2008). Neutrality in Mediation: A Study of Mediator Perceptions. University of Technology Law and Justice Journal, 8(1), 139-157.

Fuller, R. M., Kimsey W. D., McKinney B. C. (1992). Mediator Neutrality and Storytelling Order. Conflict Resolution Quarterly, 10 (2), 187-192.

Garcia, A. C., Vise K., Whitaker S. P. (2002). Disputing Neutrality: Case Study of a Bias Complaint During Mediation. Conflict Resolution Quarterly, 20 (2), 205-230.

Hoffman, D. A. (2013). Mediation: A Practice Guide for Mediators, Lawyers, and Other Professionals. Massachusetts Continuing Legal Education.

Holá, L. (2012). Mediace v teorii a praxi. Grada Publishing.

Moore, C. W. (1986). The mediation process: Practical strategies for resolving conflict. Jossey-Bass.
 
Charles University | Information system of Charles University | http://www.cuni.cz/UKEN-329.html