Thesis (Selection of subject)Thesis (Selection of subject)(version: 368)
Thesis details
   Login via CAS
Legitimita státního násilí v České republice po roce 1989
Thesis title in Czech: Legitimita státního násilí v České republice po roce 1989
Thesis title in English: Legitimacy of State Violence in the Czech Republic after 1989
Key words: legitimita násilí|postsocialismus|antiglobalizační hnutí|dějiny lidských práv|environmentální hnutí
English key words: legitimacy of violence|postsocialism|antiglobalization movement|human rights history|environmental movement
Academic year of topic announcement: 2020/2021
Thesis type: Bachelor's thesis
Thesis language: čeština
Department: Institute of Economic and Social History (21-UHSD)
Supervisor: doc. Mgr. Matěj Spurný, Ph.D.
Author: hidden - assigned and confirmed by the Study Dept.
Date of registration: 02.12.2020
Date of assignment: 07.12.2020
Administrator's approval: not processed yet
Confirmed by Study dept. on: 08.12.2020
Date and time of defence: 07.09.2021 09:00
Submitted/finalized: no
Opponents: Mgr. Ondřej Daniel, Ph.D.
 
 
 
Guidelines
Práce by měla sledovat proměny vztahů mezi státem a občany na příkladu několika demonstrací, které ústily v násilný policejní zásah. Použití policejního násilí během environmentálních nebo antiglobalizačních akcí vyvolalo v první polovině devadesátých let kritickou reakci a vyústilo ve vznik nových protestních a petičních hnutích. Na problém reagoval i stát ustavením nových orgánů věnujících se dohledu nad dodržováním lidských práv, která se stala společným jazykem vyjednávání. Za delegitimizací policejních zásahů stál i nenásilný odkaz sametové revoluce, vymezování se vůči represi během období komunismu nebo autorita bývalých disidentských organizacích, které reflektovaly nedodržování lidských práv. Hlavním objektem zkoumání by s ohledem na výše zmíněné souvislosti měl být dialog vedený mezi zástupci nových sociálních hnutí, představiteli státu a odbornou, ale i širší veřejností. Násilné akce sloužily k reflexi porevolučního nenásilného konsensu, ale i k vyjednávání nových témat týkajících se ekologie nebo vztahu české společnosti ke globalizovanému světu. Během zkoumání by autor měl vycházet především z debat vedených v denním tisku, televizních pořadech nebo v parlamentu. Dalším zdrojem informací mohou být výroční zprávy jednotlivých lidskoprávních organizací a vládních orgánů.
References
CÍSAŘ, Ondřej. Politický aktivismus v České republice: sociální hnutí a občanská společnost v období transformace a evropeizace. Brno: Centrum pro studium demokracie a kultury (CDK), 2008.
FLAM, Helena (ed.). Pink, Purple, Green: Women's, Religious, Environmental, and Gay/Lesbian Movements in Central Europe Today. New York: Columbia University Press, 2001.
HOFFMANN, Stefan-Ludwig (ed.). Human Rights in the Twentieth Century. Cambridge: Cambridge University Press, 2012.
KOLÁŘ, Pavel a PULLMANN, Michal. Co byla normalizace?: studie o pozdním socialismu. Vydání první. Praha: NLN, Nakladatelství Lidové noviny, 2016. 222 stran.
KRAPFL, James. Revolution with a Human Face: Politics, Culture, and Community in Czechoslovakia, 1989–1992. New York: Cornell University Press, 2013.
MARK, James; IACOB C., Bogdan; RUPPRECHT, Tobias; SPASKOVSKA, Ljubica. 1989: A Global History of Eastern Europe. Cambridge: Cambridge University Press, 2019.
NOVÁK, Arnošt. Tmavozelený svět: radikálně ekologické aktivity v České republice po roce 1989. Praha: SLON, 2017.
OST, David. Defeat of Solidarity. Anger and Politics in Postcommunist Europe. New York: Cornell University Press, 2005.
PULLMANN, Michal. Konec experimentu: přestavba a pád komunismu v Československu. Praha: Scriptorium, 2011.
SCHWARTZ, Matthias; WINKEL, Heike (eds.). Eastern European youth cultures in a global context. London: Palgrave Mcmillan, 2016.
 
Charles University | Information system of Charles University | http://www.cuni.cz/UKEN-329.html