Thesis (Selection of subject)Thesis (Selection of subject)(version: 368)
Thesis details
   Login via CAS
Mediace a její využítí v rámci pracovněprávních vztahů
Thesis title in Czech: Mediace a její využítí v rámci pracovněprávních vztahů
Thesis title in English: Mediation and its use in labour relations
Key words: mediace, pracovněprávní spory, pracovněprávní vztahy
English key words: mediation, labour disputes, labour relations.
Academic year of topic announcement: 2020/2021
Thesis type: diploma thesis
Thesis language: čeština
Department: Department of Labor Law and Social Security Law (22-KPP)
Supervisor: JUDr. Jakub Tomšej, Ph.D.
Author: hidden - assigned and confirmed by the Study Dept.
Date of registration: 09.11.2020
Date of assignment: 18.11.2020
Confirmed by Study dept. on: 28.11.2022
Date and time of defence: 25.11.2022 09:00
Venue of defence: Právnická fakulta UK, nám. Curieových 7, Praha 1, 227, 227
Date of electronic submission:13.11.2022
Date of proceeded defence: 25.11.2022
Opponents: doc. JUDr. Martin Štefko, Ph.D., DSc.
 
 
 
Preliminary scope of work
V této diplomové práci se zabývám problematikou mediace a jejího využití v rámci pracovněprávních vztahů. Mediace je jedním z alternativních způsobů řešení sporů, kdy právě pracovněprávní oblast je sférou, ve které nezřídka dochází ke sporům, a je proto žádoucí hledat i jiné efektivní způsoby jejich řešení, než je soudní řízení. Z tohoto důvodu se ve své diplomové práci zaměřuji na institut mediace a možnosti jejího využití v pracovněprávní oblasti. Zaměřuji se především na využití mediace v pracovněprávních vztazích individuální povahy a reflektuji její právní úpravu ukotvenou v zákoně č. 202/2012 Sb.
V první kapitole se věnuji podrobnější charakteristice mediace, jejích cílů a principů. Následuje exkurz do historického vývoje ve světě, v Evropě a v České republice. Dále se věnuji zákonné úpravě, popisuji mediační směry a uvádím výčet oblastí, ve kterých dochází k aplikaci mediace.
Druhou kapitolu věnuji pracovněprávním sporům. Jako kritérium pro jejich rozdělení používám pracovněprávní vztahy, na základě kterých ke vzniku pracovněprávních sporů dochází. Kapitola je tedy rozdělena na pracovněprávní spory kolektivní povahy a pracovněprávní spory individuální povahy doplněna o možné způsoby jejich řešení.
Poslední část, tedy třetí kapitola, je zaměřena na mediaci pouze v pracovněprávní oblasti s důrazem na individuálně pracovněprávní vztahy. Popisuji druhy mediace podle jejího možného zahájení, na což navazuje její procedurální stránka včetně průběhu až po ukončení. Neopomínám ani mediační dohodu a osobu mediátora s popisem jím užívaných mediačních nástrojů a jeho profesních a kvalifikačních předpokladů. Na závěr uvádím výhody a nevýhody mediace doplněné o názory mediačních odborníků, její zahraniční srovnání v pracovněprávní oblasti, a to celé završuji úvahou o možné budoucí úpravě, směřující k účelnějšímu a častějšímu využití mediace v České republice.
Preliminary scope of work in English
In this thesis I deal with the issue of mediation and its use in the labour relations. Mediation is one of the alternative ways of dispute resolution, as the labour law is a sphere in which disputes often occur, and it is therefore desirable to look for other effective ways of resolving them than court proceedings. For this reason, in my thesis I focus on the institution of mediation and the possibilities of its use in the field of labour law. I focus primarily on the use of mediation in employment relations of an individual nature and reflect on its legal regulation in Act No. 202/2012 Coll.
In the first chapter, I provide a detailed description of mediation, its objectives, and principles. This is followed by the description of historical development in the world, in Europe and in the Czech Republic. Then I discuss the legal regulation, describe mediation trends, and list the areas in which mediation is applied.
The second chapter is devoted to labour disputes. As a criterion for their division, I use the labour relationships because of them employment disputes arise. The chapter is thus divided into labour disputes of a collective nature and labour disputes of an individual nature, supplemented by possible ways of resolving them.
The last chapter focuses on mediation in the field of labour law only, with an emphasis on individual labour relations. I describe the types of mediation according to their possible initiation, followed by their procedural aspects, including the course of mediation up to its conclusion. I also elaborate the mediation agreement and the person of the mediator with a description of the mediation tools used by him and his professional qualifications. Finally, I present the advantages and disadvantages of mediation, supplemented by the opinions of mediation experts, foreign comparison in the field of labour law, and I conclude with a reflection on possible future regulation aimed at more effective and frequent use of mediation in the Czech Republic.
 
Charles University | Information system of Charles University | http://www.cuni.cz/UKEN-329.html