Thesis (Selection of subject)Thesis (Selection of subject)(version: 368)
Thesis details
   Login via CAS
Hodnota vzdělání - Cost-Benefit analýza metodiky "Dobrý začátek"
Thesis title in Czech: Hodnota vzdělání - Cost-Benefit analýza metodiky "Dobrý začátek"
Thesis title in English: Value of education - Cost Benefit Analysis of Methodic "Good Start"
Key words: hodnota|hodnocení|vzdělání
English key words: value|evaluation|education
Academic year of topic announcement: 2019/2020
Thesis type: diploma thesis
Thesis language: čeština
Department: Department of Sociology (21-KSOC)
Supervisor: Ing. Martina Sieber, Ph.D.
Author: hidden - assigned and confirmed by the Study Dept.
Date of registration: 03.07.2020
Date of assignment: 01.10.2020
Administrator's approval: not processed yet
Confirmed by Study dept. on: 05.01.2021
Date and time of defence: 21.06.2021 09:00
Date of electronic submission:11.05.2021
Date of proceeded defence: 21.06.2021
Submitted/finalized: committed by student and finalized
Opponents: doc. Ing. Josef Vlček, CSc.
 
 
 
Guidelines
Východiska:
Analýza nákladů a přínosů neboli Cost-benefit analýza může být přínosným nástrojem při hodnocení opatření, která se chystáme zavést, případně jsme je už zavedly. Výhodou metody je výsledek v peněžních jednotkách, díky čemuž se pak dají porovnávat různé varianty, nebo různé projekty i napříč rozdílnými sektory. Analýza nákladů a přínosů oproti finanční analýze navíc zahrnuje jak dopady na třetí strany, tak i socioekonomické přínosy, které nemusí mít přirozenou tržní cenu. Metoda také umožňuje zahrnout nejenom dopady na realizátora opatření, ale i dopady dopadající na veškeré opatřením dotčené skupiny, byť by se jednalo pouze o dopad nepřímý. (Zapletalová, Rosenberg & Frühauf, 2019)
Schola Empirica, z.s. vychází se svou metodikou z výsledků empirických výzkumů, podle kterých nemá přibližně pětina dětí v mateřských školách dostatečně vyvinuté socio-emoční dovednosti. V praxi pak musí vyučující věnovat více času uklidňování dětí a disciplíně než učení. Právě metodiky „Dobrý začátek“ by měla podporovat sociální, emoční a kognitivní dovednosti předškolních dětí. (Schola Empirica, n.d.) Jedním ze způsobů, jak ověřit účinnost metodiky je hodnocení pomocí Cost-benefit analýzy. Ta bývá jedním z formálních požadavků při implementování různých opatření, proto je vhodnou metodou i pro hodnocení vzdělávacího projektu.
Zapletalová, L., Rosenberg, Z. & Frühauf, L. (2019). Průvodce analýzou nákladů a přínosů. České priority
Schola Empirica. (n.d.). Metodika „Dobrý začátek“.

Cíle:
Cílem je vyhodnotit náklady a přínosy implementace metodiky „Dobrý začátek“ optikou Cost-benefit analýzy, díky které dokážeme říci, zda má metodika přináší pro vybrané společenské skupiny více pozitivních efektů než negativních.

Metodika:
V diplomové práci bude využita cost-benefit analýza. Před samotnou analýzou bude definován problém, specifikována hodnocená intervence a stanovena její nulová varianta. Také bude předem definována cílová populace, aby mohli být stanoveny jak přímé, tak nepřímé dopady. Teprve poté bude provedena samotná analýza – nejprve klasifikací efektů příp. zavedení této metodiky, následně bude provedeno šetření, které klasifikované efekty jsou nacenitelné a které nikoliv a u nacenitelných bude jejich hodnota zahrnuta do výpočtu ekonomické čisté současné hodnoty a u nenacenitelných bude ukázáno, jaké jsou bariéry ocenění a jaké by byly možné postupu ocenění. Součástí také bude analýza rizik a popsání limitů výzkumu.

Hypotézy:
Hodnota intervence spočívající v zavedení metodiky „Dobrý začátek“ je kladná.


Charakteristika závěrů:
Závěrem budou shrnuty základní charakteristiky vzdělávacích intervencí a odůvodnění těchto intervencí, popsány předpoklady modelu hodnocení, tzn. Cost-benefit analýzy, vymezení kritických faktorů modelu hodnocení a vyhodnocení silných a slabých stránek projektu, jak po finanční stránce věci, tak z podhledu nefinančních aspektů.
References
Brealey, R., Myers, S., & Allen, F. (2014). Teorie a praxe firemních financí. Brno: BizBooks.
Damodaran, A. (2002). Investment valuation. New York: Wiley.
Kislingerová, E. (2010). Manažerské finance. Praha: C. H. Beck.
Mařík, M. (2003). Metody oceňování podniku: proces ocenění, základní metody a postupy. Praha: Ekopress.
Samuelson, P. & Nordhaus, W. (1992). Ekonomie. Praha: Svoboda.
Cebolla-Boado, H., Radl, J., & Salazar, L. (2016). Preschool education as the great equalizer? A cross-country study into the sources of inequality in reading competence. Acta Sociologica, 60(1), 41-60. doi: 10.1177/0001699316654529
Esping-Andersen, G., Garfinkel, I., Han, W., Magnuson, K., Wagner, S., & Waldfogel, J. (2012). Child care and school performance in Denmark and the United States. Children And Youth Services Review, 34(3), 576-589. doi: 10.1016/j.childyouth.2011.10.010
Kottelenberg, M., & Lehrer, S. (2013). New Evidence on the Impacts of Access to and Attending Universal Child-Care in Canada. Canadian Public Policy, 39(2), 263-286. doi: 10.3138/cpp.39.2.263
Krajčová, J., Münich, D. & Protivinský, T. (2019) Kvalita práce učitelů, vzdělanost, ekonomický růst a prosperita České republiky. Institut pro demokracii a ekonomickou analýzu.
Zapletalová, L., Rosenberg, Z. & Frühauf, L. (2019). Průvodce analýzou nákladů a přínosů. České priority
 
Charles University | Information system of Charles University | http://www.cuni.cz/UKEN-329.html