Thesis (Selection of subject)Thesis (Selection of subject)(version: 368)
Thesis details
   Login via CAS
Copingové strategie u pacientů s bipolární poruchou v závislosti na působení stresu a jednotlivých stresových událostech
Thesis title in Czech: Copingové strategie u pacientů s bipolární poruchou v závislosti na působení stresu a jednotlivých stresových událostech
Thesis title in English: Coping Strategies in Bipolar Disorder Patiens on the Effects of Stress and Stressful Events
Key words: Stres|Stresory|Copingové strategie|Bipolární porucha
English key words: Stress|Stressors|Coping strategies|Bipolar disorder
Academic year of topic announcement: 2019/2020
Thesis type: Bachelor's thesis
Thesis language: čeština
Department: Department of Psychology (21-KPS)
Supervisor: Mgr. Michaela Pavelková
Author: hidden - assigned and confirmed by the Study Dept.
Date of registration: 01.07.2020
Date of assignment: 01.07.2020
Administrator's approval: not processed yet
Confirmed by Study dept. on: 16.10.2020
Date and time of defence: 22.06.2021 00:00
Date of electronic submission:11.05.2021
Date of proceeded defence: 22.06.2021
Submitted/finalized: committed by student and finalized
Opponents: PhDr. Mabel Virginia Rodriguez Manchola, Ph.D.
 
 
 
Guidelines
Cílem bakalářské práce je charakterizovat stres a specifické působení jednotlivých stresových událostí na pacienty s bipolární poruchou. Hlavním těžištěm práce budou copingové strategie a jejich propojení se stresovými událostmi.Literárně přehledová část bude zaměřena na komplexní roli stresu a stresových událostí v životě pacientů s diagnózou bipolární poruchy. Vymezí pojem stres a zmíní základní teoretická východiska. Definuje charakteristiky bipolární poruchy a dále se zaměří na specifické působení stresu a stresových událostí na tento typ onemocnění. Bude se věnovat využívaným copingovým strategiím a zvládání stresu u pacientů s bipolární poruchou a propojením preferovaných strategií v závislosti na působících stresorech.

Návrh výzkumu se zaměří na dvě oblasti a bude hledat spojitosti mezi nimi. Pomocí škálovaného dotazníku bude cílem mapovat klíčové rizikové faktory a životní události, které pacienti vnímají jako nejvíce zatěžující. Další oblastí jsou preferované copingové strategie, které jsou pacienty s bipolární poruchou upřednostňované. Hlavním cílem výzkumného návrhu bude hledání spojitostí mezi prožitými životními událostmi a volbě copingové strategie u pacientů s bipolární poruchou. Výsledky výzkumu mohou sloužit pro lepší pochopení a orientaci ve zvládání prožívaného stresu pro tuto klinickou populaci a mohou přinést důležité poznatky pro následnou léčbu.
References
Harkness K. L., & Hayden E. P. (2019). The Oxford Handbook of Stress and Mental Health. Osford: Oxford University Press.

Koenders, M. A., Giltay, E. J., Spijker, A. T., Hoencamp, E., Spinhoven, P., & Elzinga, B. M. (2014). Stressful life events in bipolar I and II disorder: cause or consequence of mood symptoms?. Journal of affective disorders, 161, 55–64.

Látalová, K. (2010). Bipolární afektivní porucha. Praha: Grada

Lex, C., Bäzner, E., & Meyer, T. D. (2017). Does stress play a significant role in bipolar disorder? A meta-analysis. Journal of affective disorders, 208, 298–308.

Suh, H., Kang, T. U., Moon, E., Park, J. M., Lee, B. D., Lee, Y. M., Jeong, H. J., Kim, S. Y., Lee, K., & Lim, H. J. (2020). Similarities and Differences of Strategies between Bipolar and Depressive Disorders on Stress Coping. Psychiatry investigation, 17(1), 71–77.
 
Charles University | Information system of Charles University | http://www.cuni.cz/UKEN-329.html