Thesis (Selection of subject)Thesis (Selection of subject)(version: 368)
Thesis details
   Login via CAS
Partnerské vztahy a strach být nezadaný
Thesis title in Czech: Partnerské vztahy a strach být nezadaný
Thesis title in English: Partner Relationships and the Fear of Being Single
Key words: strach být nezadaný|partnerské vztahy|singles|nezadanost|Big Five|osamělost
English key words: fear of being single|partner relationships|singles|singlehood|Big Five|loneliness
Academic year of topic announcement: 2019/2020
Thesis type: diploma thesis
Thesis language: čeština
Department: Department of Psychology (21-KPS)
Supervisor: PhDr. Markéta Niederlová, Ph.D.
Author: hidden - assigned and confirmed by the Study Dept.
Date of registration: 02.03.2020
Date of assignment: 02.03.2020
Administrator's approval: not processed yet
Confirmed by Study dept. on: 07.05.2020
Date and time of defence: 01.09.2020 00:00
Date of electronic submission:26.07.2020
Date of proceeded defence: 01.09.2020
Submitted/finalized: committed by student and finalized
Opponents: prof. PhDr. Lenka Šulová, CSc.
 
 
 
Guidelines
Intimní vztahy sytí řadu individuálních potřeb, zároveň žijeme ve společnosti, která je založena na partnerském svazku. Ačkoliv pozorujeme i méně tradiční a alternativní formy soužití a řada jedinců buď dobrovolně, či z donucení okolnostmi žije dlouhodobě bez partnera (singles), setkáváme se stále s negativními představami o nezadaných jedincích. I tyto stereotypy přispívají k sociálnímu nátlaku na to navázat jistou formu intimního vztahu a mohou podporovat obavy z následků situace, kdy se člověku nedaří najít partnera. Strach být nezadaný (fear of being single) jako konstrukt se pak vymezuje právě na základě vyšší specificity žádaného protějšku v rámci blízkého vztahu. Je popisován jako obava, úzkost či distres v souvislosti se současným i prospektivním zážitkem toho být bez milostného partnera (Spielmann et al., 2013) a ukazuje se, že jako takový může mít dopad i na selekci potenciálního protějšku či přístup ke stávajícímu vztahu.

Diplomová práce si tak klade za cíl zmapovat složitou problematiku intimních vztahů a specificky se zaměřit na strach být nezadaný, jeho aspekty a spojitost s chováním a prožíváním osob.
V první části se bude věnovat tématice partnerských vztahů s ohledem na jejich dopady na fyzické a psychické zdraví osob, dále prozkoumá možné determinanty a koreláty stavu, kdy jedinec žije bez milostného vztahu (singlehood), a v závěrečné části se zaměří na strach být nezadaný a jeho souvislosti v kontextu chování a prožívání jedinců.

Empirická část práce poté představí studii kvantitativní povahy na vzorku dospělé české populace zabývající se otázkou možných osobnostních faktorů a charakteristik souvisejících se strachem být nezadaný.
Zmapování teoretických podkladů a výsledky empirického šetření mohou posloužit k rozšíření znalosti o dynamice vztahů a mohou být podnětné pro práci s klienty v rámci vztahového a párového poradenství či terapie.
References
Apostolou, M. (2017). Why people stay single: An evolutionary perspective. Personality and Individual Differences, 111, 263-271.

DePaulo, B. M., & Morris, W. L. (2005). Singles in Society and in Science. Psychological Inquiry, 16(2-3), 57–83.

Spielmann, S. S., MacDonald, G., Maxwell, J. A., Joel, S., Peragine, D., Muise, A., & Impett, E. A. (2013). Settling for less out of fear of being single. Journal of personality and social psychology, 105(6), 1049.

Spielmann, S. S., MacDonald, G., Joel, S., & Impett, E. A. (2016). Longing for ex‐partners out of fear of being single. Journal of personality, 84(6), 799-808.

Výrost, J., Slaměník, I., & Sollárová, E. (Eds.). (2019). Sociální psychologie: teorie, metody, aplikace. Praha: Grada.
 
Charles University | Information system of Charles University | http://www.cuni.cz/UKEN-329.html