Thesis (Selection of subject)Thesis (Selection of subject)(version: 368)
Thesis details
   Login via CAS
Orthorexia nervosa v kontextu internetu a sociálních sítí
Thesis title in Czech: Orthorexia nervosa v kontextu internetu a sociálních sítí
Thesis title in English: Orthorexia nervosa, Social media and the Internet
Key words: Ortorexie|orthorexia nervosa|zdravá strava|sociální sítě|poruchy příjmu potravy
English key words: Orthorexia nervosa|disordered eating|healthy eating|social media
Academic year of topic announcement: 2019/2020
Thesis type: diploma thesis
Thesis language: čeština
Department: Department of Psychology (21-KPS)
Supervisor: Mgr. Veronika Šporclová, Ph.D.
Author: hidden - assigned and confirmed by the Study Dept.
Date of registration: 16.01.2020
Date of assignment: 16.01.2020
Administrator's approval: not processed yet
Confirmed by Study dept. on: 24.01.2020
Date and time of defence: 01.09.2020 00:00
Date of electronic submission:27.07.2020
Date of proceeded defence: 01.09.2020
Submitted/finalized: committed by student and finalized
Opponents: PhDr. Iva Štětovská, Ph.D.
 
 
 
Guidelines
Cílem práce je prozkoumat riziko ortorexie v kontextu internetu, sociálních sítí a populárních propagátorů zdravé stravy a zdravého životního stylu. Obsahem literárně přehledové části bude vymezení pojmu ortorexie, jejích rizikových skupin a shrnutí dosavadních poznatků o souvislosti vlivu internetu s patologií ve stravování. Dále se bude práce soustředit na prozkoumání online komunity food blogerů (propagátoři zdravé stravy a autoři stránek zaměřených na zdravou stravu) a zaujímaný přístup komunity k patologiím ve stravování. Práce se zaměří i na riziko současné rétoriky, kterou tito propagátoři používají (např. čisté vs. nečisté jídlo, špatné jídlo, hřích, podvod) a která sdílí podobné znaky s rétorikou propagátorů poruch příjmu potravy jako životního stylu (tzv. pro-ana/pro-mia skupiny).
Výzkumná část bude zaměřena na respondenty zajímající se o zdravou stravu. Práce bude porovnávat riziko ortorexie u skupiny sledující food blogery a internetové stránky zaměřené na zdravou stravu se skupinou, která se sice o zdravou stravu zajímá, ale food blogery a jejich stránky nevyhledává. Výzkum bude proveden kvantitativně pomocí online dotazníku, který bude mapovat životní styl respondenta, jeho stravovací návyky a sklon k posedlosti zdravou stravou. Výstupem práce budou i návrhy internetové prevence proti ortorexii, neboť jí zatím, na rozdíl od poruch příjmu potravy jako je mentální anorexie či mentální bulimie, není věnována taková pozornost. Sociální sítě v současné době přijímají opatření proti stránkám a profilům podporující anorexii či bulimii jako životní styl, nicméně proti ortorexii zatím žádné obdobné varování nevydaly.

Cílem práce tak bude mimo jiné zdůvodnit potřebu takového varování. Populární food blogeři propagující ideální zdravou stravu mohou své odběratele silně ovlivňovat a výrazně měnit jejich životní styl. Tito sledovatelé, zejména patří-li do rizikové skupiny (např. adolescentní dívky; osoby zotavující se z poruchy příjmu potravy) nemusí rozlišovat mezi péčí o své zdraví a touhou po napodobení (často zdánlivě) dokonalého životního stylu internetových celebrit. Takový životní styl však může být velmi těžce dosažitelný, pokud vůbec a selhávání může vést až k patologickému jídelnímu chování. Práce chce upozornit i na toto nebezpečí a zvýšit povědomí o riziku ortorexie u uživatelů sociálních sítí.
References
Cena, H., Barthels, F., Cuzzolaro, M., Bratman, S., Brytek-Matera, A., Dunn, T., ... & Donini, L. M. (2019). Definition and diagnostic criteria for orthorexia nervosa: a narrative review of the literature. Eating and Weight Disorders-Studies on Anorexia, Bulimia and Obesity, 24(2), 209-246.

Kiss-Leizer, M., & Rigó, A. (2019). People behind unhealthy obsession to healthy food: the personality profile of tendency to orthorexia nervosa. Eating and Weight Disorders-Studies on Anorexia, Bulimia and Obesity, 24(1), 29-35.

Koven, N. S., & Abry, A. W. (2015). The clinical basis of orthorexia nervosa: emerging perspectives. Neuropsychiatric disease and treatment, 11, 385.

McGregor, R. (2019). Ortorexie: posedlost zdravou stravou. Praha: Dobrovský.

Santarossa, S., Lacasse, J., Larocque, J., & Woodruff, S. J. (2019). # Orthorexia on Instagram: a descriptive study exploring the online conversation and community using the Netlytic software. Eating and Weight Disorders-Studies on Anorexia, Bulimia and Obesity, 24(2), 283-290.

Sidani, J. E., Shensa, A., Hoffman, B., Hanmer, J., & Primack, B. A. (2016). The association between social media use and eating concerns among US young adults. Journal of the Academy of Nutrition and Dietetics, 116(9), 1465-1472.

Stice, E. (2002). Risk and maintenance factors for eating pathology: a meta-analytic review. Psychological bulletin, 128(5), 825.

Turner, P. G., & Lefevre, C. E. (2017). Instagram use is linked to increased symptoms of orthorexia nervosa. Eating and Weight Disorders-Studies on Anorexia, Bulimia and Obesity, 22(2), 277-284.

Vaterlaus, J. M., Patten, E. V., Roche, C., & Young, J. A. (2015). # Gettinghealthy: The perceived influence of social media on young adult health behaviors. Computers in Human Behavior, 45, 151-157.
 
Charles University | Information system of Charles University | http://www.cuni.cz/UKEN-329.html