Thesis (Selection of subject)Thesis (Selection of subject)(version: 368)
Thesis details
   Login via CAS
Reformy Rezy Pahlavího z perspektivy společensky angažovaných žen
Thesis title in Czech: Reformy Rezy Pahlavího z perspektivy společensky angažovaných žen
Thesis title in English: Reza Shah´s Reforms Reflected in Memoirs of Socially and Politically Engaged Women
Key words: memoáry|íránské ženy|reformy|první éra Pahlaví
English key words: memoires|Iranian women|reforms|first Pahlavi era
Academic year of topic announcement: 2019/2020
Thesis type: diploma thesis
Thesis language: čeština
Department: Department of Middle Eastern Studies (21-KBV)
Supervisor: PhDr. Zuzana Kříhová, Ph.D.
Author: hidden - assigned and confirmed by the Study Dept.
Date of registration: 08.12.2019
Date of assignment: 08.12.2019
Administrator's approval: not processed yet
Confirmed by Study dept. on: 19.12.2019
Date and time of defence: 03.02.2021 12:30
Date of electronic submission:01.01.2021
Date of proceeded defence: 03.02.2021
Submitted/finalized: committed by student and finalized
Opponents: Mgr. Ľubomír Novák, Ph.D.
 
 
 
Guidelines
Konstituční revoluce a následný vzestup Rezy Šáha Pahlavího patří k nejdůležitějším událostem íránské historie z počátku dvacátého století. Tyto události měly hluboký dopad na íránskou společnost a politiku a lze říci, že jejich dopady jsou v Íránu dodnes patrné. Zatímco období vlády Rezy Šáha, pozitivním i negativním důsledkům jeho reforem, stejně jako roli nejrůznějších politických a společenských uskupení na jeho vládu se věnuje celá řada odborných studií a článků, jen málo vědců a historiků se zaměřilo rovněž na roli žen v společenském aktivismu tohoto období. Podrobné práce mapující dějiny soudobého Íránu Turaje Atabakiho či Ervanda Abrahamiana nahlížejí toto téma jen povrchně, dílčím způsobem se k otázce vyjadřují badatelé Afsaneh Najmabadi, Eliz Sansarian či Gholamreza Salami.
Ve své diplomové práci proto budu zkoumat reformní dění tzv. první éry Pahlaví (30. léta 20. stol.) z pohledu ženské perspektivy. Zajímá mě, jakou roli ženy v tomto procesu sehrály a jaký dopad mělo jejich působení na reformní proces obecně. Práce bude vycházet z pramenné základy nedávno vydané obsáhlé sbírky memoárového charakteru: Ahmadi Khorasani, Nushin. Khaterat 16 zan Irani. Tehran: Roshangaran, 2019 a Sanati, Mahdokht. Najmabadi, Afsaneh. Salami, Gholamreza. Hajat Sedigheh: nameha, neveshteha va yadha. Tehran: Shirazeh, 2019.
Práce si neklade za cíl zmapovat situaci žen ze všech sociálních, náboženských a etnických vrstev tehdejší íránské společnosti. Vzhledem k poměrně širokému tematickému rozpětí dané problematiky jsem se rozhodla zúžit zkoumanou skupinu na ženy ze středních vrstev žijících ve větších městech a angažujících se v tehdejším společenském dění.
Věřím, že má diplomová práce přispěje novými poznatky k bádání o ženské otázce v Íránu, a zároveň pomůže budoucím badatelům nastínit rozmanitá základní východiska ke zkoumání ženské otázky v širším měřítku.
References
Primární zdroje:
Ahmadi Khorasani, Nushin. Khaterat 16 zan Irani. Tehran: Roshangaran, 2019.
Sanati, Mahdokht. Najmabadi, Afsaneh. Salami, Gholamreza. Hajat Sedigheh: nameha, neveshteha va yadha. Tehran: Shirazeh, 2019.

Sekundární zdroje:
Atabaki, Turaj. The State and the Subaltern: Modernization, Society and the State in Turkey and Iran, London: I.B. Tauris, 2007.

Najmabadi, Afsaneh. Women with Mustaches and Men without Beards: Gender and Sexual Anxieties of Iranian Modernity. Berekely: University of California Press, 2005.

Salami, Gholamreza. Najmabadi, Afsaneh. Nehzat nesvan sharq. Tehran, Shirazeh, 2010.
Sansarian, Eliz. Jonbesh hoghugh zanan dar Iran. Tehran: Akhtaran, 2003.
 
Charles University | Information system of Charles University | http://www.cuni.cz/UKEN-329.html