Thesis (Selection of subject)Thesis (Selection of subject)(version: 368)
Thesis details
   Login via CAS
Zákaz diskriminace, ústavně právní rovina ochrany práv etnických menšin před diskriminací
Thesis title in Czech: Zákaz diskriminace, ústavně právní rovina ochrany práv etnických menšin před diskriminací
Thesis title in English: Prohibition of diskrimination, constitutional legal level of protection of the rights of ethnic minorities against discrimination
Key words: Diskriminace, etnicita, ochrana
English key words: Discrimination, ethnicity, protection
Academic year of topic announcement: 2019/2020
Thesis type: diploma thesis
Thesis language: čeština
Department: Department of Constitutional Law (22-KUP)
Supervisor: JUDr. Ondřej Preuss, Ph.D.
Author: hidden - assigned and confirmed by the Study Dept.
Date of registration: 05.12.2019
Date of assignment: 05.12.2019
Confirmed by Study dept. on: 17.09.2021
Date and time of defence: 16.09.2021 17:00
Venue of defence: Právnická fakulta UK, nám. Curieových 7, Praha 1, 129, 129
Date of electronic submission:28.08.2021
Date of proceeded defence: 16.09.2021
Opponents: Mgr. Karel Řepa, Ph.D.
 
 
 
Preliminary scope of work
Diplomová práce se zabývá pojmem diskriminace z teoretického i praktického hlediska a úzce se přitom zaměřuje na problematiku etnických menšin a rasismu. Pro objasnění celé problematiky je práce uvedena teoretickým zařazením antidiskriminačního práva do právního rámce lidskoprávních úprav jak České republiky tak světového rámce v podobě mezinárodních smluv. Zabývá se ideovými zdroji včetně historického původu práva souvisejícího s diskriminací. Dále obsahuje vymezení základních pojmů nezbytných pro objasnění tohoto komplexního fenoménu. Tematicky vymezuje jak právní úpravu individuální ochrany jednotlivce, tak kolektivní pojetí ochrany před diskriminací a práv etnických menšin jako celku.
Stěžejní část této práce se zabývá judikaturou v oblasti diskriminace z důvodu etnické příslušnosti či národnosti a všemi ostatními formami ochrany před nezákonným vyčleňováním či segregací. Zdůrazňuje zde v právu vyjímečný nástroj obráceného důkazního břemene, kterým se ulehčuje dokazovaní potenciálně diskriminované straně sporu. Diplomová práce přináší ucelený pohled na etnické menšiny u nás i možné diskriminační důvody, specificky se však zaměřuje na diskriminaci Romů z důvodu etnicity. Touto otázkou se zabývá do hloubky a poskytuje úvahu o tom proč je právě tato skupina obyvatel nejméně přijímána většinovou společností a proč jsou s ní dlouholeté problémy, místo toho aby došlo k jejich integraci a zapojení do celospolečenského dění. Ve svém záběru se obsahově zabývá i fungováním Veřejného ochránce práv a jeho vlivu na diskriminační jednání právnických i fyzických osob a funkcí, kterou plní neziskové organizace při poskytování praktické pomoci osobám čelícím diskriminačním jedním. Práce ve svém závěru přináší srhnutí týkající se ochranných prostředků proti diskriminaci a zamyšlení nad návrhy de lege ferenda, které by tuto problematiku mohly do budoucna zlepšit.
Preliminary scope of work in English
The thesis deals with the concept of discrimination from a theoretical and practical point of view and focuses closely on the issue of ethnic minorities and racism. To clarify the whole issue, the work is presented by the theoretical inclusion of anti-discrimination law in the legal framework of human rights law in both the Czech Republic and the global framework in the form of international agreements. It deals with ideological sources, including the historical origin of law related to discrimination. It also contains a definition of basic concepts, which are necessary to clarify this complex phenomenon. It thematically defines both the legal regulation of individual protection of the individual and the collective concept of protection against discrimination and the rights of ethnic minorities as a whole.
The main part of this work refers about case law in the field of discrimination on the grounds of ethnicity or nationality and all other forms of protection against illegal exclusion or segregation. It emphasizes in law the exceptional instrument of reversing the burden of proof, which makes it easier to prove a potentially discriminated party to a dispute. The thesis provides a comprehensive view of ethnic minorities in our country and possible discriminatory reasons, but specifically focuses on discrimination against Roma on the grounds of ethnicity. It addresses this issue in depth and provides a reflection on why this group of the population is least accepted by the majority society and why there are long-standing problems with it, instead of their integration and involvement in society as a whole. In its scope, it also deals with the functioning of the Public Defender of Rights and its influence on the discriminatory conduct of legal and natural persons and the function performed by non-profit organizations in providing practical assistance to persons facing discriminatory ones. In conclusion, the work brings with regard to protective measures against discrimination and reflections on proposals de lege ferenda, which could improve this issue in the future.
 
Charles University | Information system of Charles University | http://www.cuni.cz/UKEN-329.html