Thesis (Selection of subject)Thesis (Selection of subject)(version: 368)
Thesis details
   Login via CAS
Obraz Policie ČR v masmédiích
Thesis title in Czech: Obraz Policie ČR v masmédiích
Thesis title in English: The portrayal of Police of the Czech Republic in mass media
Key words: policie|masmédia|důvěra v instituce|mediální konstrukce reality|obsahová analýza
English key words: police|mass media|trust in institutions|media construction of reality|content analysis
Academic year of topic announcement: 2019/2020
Thesis type: Bachelor's thesis
Thesis language: čeština
Department: Department of Sociology (21-KSOC)
Supervisor: Mgr. et Mgr. Pavla Malvotová
Author: hidden - assigned and confirmed by the Study Dept.
Date of registration: 30.11.2019
Date of assignment: 02.12.2019
Administrator's approval: not processed yet
Confirmed by Study dept. on: 05.12.2019
Date and time of defence: 10.06.2020 10:00
Date of electronic submission:18.05.2020
Date of proceeded defence: 10.06.2020
Submitted/finalized: committed by student and finalized
Opponents: Mgr. Tomáš Diviák, Ph.D.
 
 
 
Guidelines
Východiska: Policie či také represivní složka státu zastává, stejně jako jiné složky státu, specifickou a významnou funkci. V demokratických státních zřízeních, mezi které se řadí i Česká republika, udržuje pořádek uvnitř státu a zajišťuje bezpečnost a ochranu práv obyvatel a má za cíl sloužit veřejnosti („Reforma Policie České republiky“, 2016). V kontextu s funkcemi, které zastává, je pro fungování státu důležité udržovat míru důvěry a legitimitu obyvatel v tuto instituci na co nejvyšší možné úrovni. Důvěra v policii v ČR od devadesátých let i přes jisté výkyvy dle průzkumů kontinuálně narůstá (STEM, 2019). Obraz vytvořený masmédii a sebeprezentace na sociálních sítích (social media) mohou být dle teorií mediální konstrukce reality a nastolování agendy jedním z faktorů ovlivňujících důvěru v tuto státní instituci (McCombs, 2009). Tyto teorie podporuje například studie The impact of media exposure and political party orientation on public perceptions of police in Taiwan (Sun, Wu, Triplett, Wang, 2016). Nejčtenějším on-line zpravodajstvím v Česku jsou dle průzkumů již dlouhodobě novinky.cz, web provozovaný jako on-line magazín deníku Právo, které se historicky prezentuje levicově orientovanými názory a cílí tak na levicověji orientované čtenáře. Na druhém místě v oblíbenosti a rovněž na druhé straně politického spektra stojí zpravodajský server idnes.cz, on-line verze pravicově orientovaného deníku MF Dnes, který v současné době zaujímá druhé místo mezi nejčtenějšími on-line zpravodajskými weby (Netmonitor, 2018). Dle průzkumů míry důvěry v instituci policie nejsou významné rozdíly v závislosti na pohlaví, věku vzdělání či politických preferencích, proto je předpokladem, že se navzájem jednotlivé obrazy policie ve dvou sledovaných periodikách nebudou významně lišit (STEM, 2019).
Cíle: Cílem práce je s využitím metody obsahové analýzy zmapovat, jakým způsobem nejčtenější a zároveň politicky odlišně orientovaná masmédia vyobrazovala a vyobrazují policii ve svých článcích a zdali se vůbec jednotlivé obrazy při vzájemném srovnání médií navzájem odlišují. Díky zvolené metodě můžeme odpovědět na to, jakým způsobem nejoblíbenější česká tištěná a zároveň on-line média přistupují k informacím a nastolují témata související s policií, čímž se podílejí na kultivaci veřejného mínění a vyobrazení této státní instituce mezi veřejností.
Metodika: Práce se v teoretické části bude opírat o aktuální poznatky z teorie sociální a mediální konstrukce reality (Berger & Luckmann, 1999) a teorií nastolování mediální a veřejné agendy (agenda setting theory, McCombs, 2009) a koncepce zdrojů legitimity v instituce (Bottoms & Tonkebe, 2012) a legitimity trestně-právních institucí (Fagan, 2008). V empirické části bude využita metoda obsahové analýzy všech článků zmiňujících policii v různých kontextech ve vybraných nejčtenějších českých online masmédiích zastupujících rozdílné politické orientace, a to v letech 2018 a 2019 (kdy meziročně skokově narůstá důvěra ze 65 % na 72 %, jedná se tak o výrazný posun vzhledem k předešlým létům) a dle vybraných sledovaných kategorií. Základní analytickou jednotkou bude zmínka o aktérovi v článku, což může představovat policistu nebo policii obecně. Příklady kategorií proměnných a jejich hodnoty v závorkách (zvolené na základě cílů výzkumu): Deník (novinky.cz/idnes.cz), rok (2018/2019), aktér (policista/policie instituce, jednotka), dimenze legitimity (žádná, efektivita, efektivita pozitivní/negativní, procedurální spravedlnost pozitivní/neutrální/negativní), vyznění článku (pozitivní, negativní, neutrální), výkon profese (rozdělené podle zabarvení, úspěšné/neúspěšné/nedokončené vyšetřování, korupční jednání, pochybení, preventivní akce, pomoc a ochrana, jiné), profesionalita a osobnostní aspekty jednotlivců (tj. pozitivní charakteristiky/negativní charakteristiky, např. pozitivní: fyzická zdatnost, znalost cizích jazyků, komunikativnost a negativní: agresivita, nevzdělanost), policie jako instituce (personální změny, strukturální, inovace…).
Hypotézy:
H1: Dle předem nastolených zvolených kritérií sledovaných v obsahové analýze, očekávám v obou sledovaných periodikách převážně pozitivní vyznění článků souvisejících s efektivitou policie coby dimenzí legitimity.
H2: Obraz policie vytvořený pravicovým periodikem za sledovaná období se nebude lišit od toho, jakým způsobem je policie vyobrazována v levicově orientovaném periodiku ve všech sledovaných kategoriích.
H3: V roce 2018 se budou v obou periodikách akcentovat více témata související s negativní procedurální spravedlivostí a efektivitou než za rok 2019.
Charakteristika závěrů: Na základě analýzy obsahu článků souvisejících s Policií ČR je očekávaným závěrem bakalářské práce popis toho, jakým způsobem je vykreslována policie v odlišně politicky zaměřených v Česku nejpopulárnějších a nejčtenějších masmédiích dle orientace na pravicové a levicové čtenáře a jak a zdali vůbec se navzájem výsledné obrazy liší. Výsledky by mohly rovněž dopomoci k pochopení současné situace, kdy dle průzkumů agentur pro výzkum veřejného mínění kontinuálně narůstá důvěra v instituci Policie ČR.
References
Berger, P. L. & Luckmann, T. (1999). Sociální konstrukce reality: pojednání o sociologii vědění. Brno: Centrum pro studium demokracie a kultury.
Beetham, D. (1991). The Legitimation of Power.Ddle Bottoms, A. & Tonkebe J. (2012). Beyond Procedural Justice: A dialogic approach to legitimacy in criminal justice. Journal of Criminal Law & Criminology, 102(1), s.119-170. Dostupné z: http://scholarlycommons.law.northwestern.edu/cgi/viewcontent.cgi?article=7419&context=jcl c
Buriánek, J. (2001). Bezpečnostní rizika a jejich percepce českou veřejností. Sociologický časopis [online]. , 37, 1, s. 43-64. ISSN 0038-0288. [cit. 2012-06-19]. Dostupné z: 88 http://sreview.soc.cas.cz/uploads/0598e7177b79914f698426b62bb3b09232dc430b_167_01- 1BURIA.pdf
Chamberlain, J. M. (2013). Understanding criminological research, SAGE publication.
Chan K., A., Chan, M., V. (2012) “Public perception of crime and attitude towards Police: examining the effect of media News”, Discovery SS Student E-Journal.
Chan, J. (1995). “Damage control: Media representation and responses to police deviance”, Law Text Culture. Dostupné onine na http://ro.uow.edu.au/ltc/vol2/iss1/2.
Čermák, D., Stachová J. (2010). Zdroje institucionální důvěry v České republice. Sociologický časopis [online]. Praha: Sociologický ústav AV ČR.
European Social Survey (2011). Round 5 Module on Trust in the Police & Courts – Final Question Design Template. London: Centre for Comparative Social Surveys: CityUniversity London.
Fagan, J. (2008). Legitimacy and Criminal Justice. Ohio State Journal of Criminal Law.
Fung, K. (1994). Mass media and police: a study on the image of gatekeeper contributing to police legitimacy, School of Professional and continuing education, University of Hong Kong.
Hohl, K. (2001). The role of mass media and police communication in trust in the police: New approaches to the analysis of survey and media data., Methodology Institute of the London School of Economics, London.
Klusová, Z. (2010). Proměny mediálního obrazu Policie ČR v Mladé frontě DNES a Právu. Brno, 2010. Diplomová práce. Katedra mediálních studií a žurnalistiky FSS MU. Vedoucí práce Jaromír Volek. Dostupné z:http://is.muni.cz/th/144237/fss_m/Weber, M. (1997). Autorita, etika a společnost: pohled sociologa do dějin. 1. čes. vyd. Překlad Jan Škoda. Praha: Mladá fronta
Linek, L. (2010). Zrazení snu?: struktura a dynamika postojů k politickému režimu a jeho institucím a jejich důsledky. Vyd. 1. Praha: Sociologické nakladatelství (SLON), 259 s. Studie (Sociologické nakladatelství).
McCombs, M. (2009). Agenda setting: nastolování agendy: masová média a veřejné mínění. Praha: Portál.
Numerato, D. (1999). Mediální konstrukce reality: prezentace sociálnědemokratické vlády v
denících Lidové noviny a Právo.
Reforma Policie České republiky. (2016). Dostupné online nahttp://www.langer.cz/data/Reforma-PCR-brozura.pdf
Reiner, R. (2007).“Media made criminality: the representation of crime in the mass media”In:Maguire, M,Morgan, RandReiner, Robert, (eds.) The Oxford Handbook of Criminology. Oxford University Press, Oxford, UK.
Sedláčková, M. (2009). Role důvěry v demokratickém systému. Praha. Disertační práce FF UK.
Stefanovska, V. (2015). The Image of the Police in the Printed Media. Balkan Social Science Review. Dostupné online nahttp://js.ugd.edu.mk/index.php/BSSR/article/view/1254/1054
Sun, I., Wu Y., Triplett, R. a. Wang Sh. (2016). The impact of media exposure and political party orientation on public perceptions of police in Taiwan. POLICING-AN INTERNATIONAL JOURNAL OF POLICE STRATEGIES. Dostupné online nahttps://www.researchgate.net/publication/311270540_The_impact_of_media_exposure_and_political_party_orientation_on_public_perceptions_of_police_in_Taiwan
STEM. (2017). Důvěra veřejnosti v českou policii trvale roste: Tisková zpráva z výzkumu STEM Trendy 6/2017. 26.7.2017. Dostupné z:https://www.stem.cz/duvera-verejnosti-v-ceskou-policii-trvale-roste/
STEM. (2019). Armádě i policii důvěřují tři čtvrtiny občanů ČR. Dostupné online nahttps://www.stem.cz/armade-i-policii-duveruji-tri-ctvrtiny-obcanu-cr/
Šamanová, G. (2012). Důvěra některým institucím veřejného života. CVVM. Dostupné z:http://www.cvvm.cas.cz/upl/zpravy/101268s_ov120411a.pdf
Zpravodajské weby: V první desítce i Echo, v blízkosti také Forum 24. (2018). Dostupné online na https://www.mediaguru.cz/clanky/2018/09/zpravodajske-weby-v-prvni-desitce-i-echo-v-blizkosti-take-forum-24/
 
Charles University | Information system of Charles University | http://www.cuni.cz/UKEN-329.html