Thesis (Selection of subject)Thesis (Selection of subject)(version: 368)
Thesis details
   Login via CAS
Nepodmíněný trest odnětí svobody
Thesis title in Czech: Nepodmíněný trest odnětí svobody
Thesis title in English: Unconditional imprisonment
Key words: nepodmíněný trest odnětí svobody, vězeňství, odsouzený pachatel
English key words: Unconditional imprisonment, Prison, Convicted offender
Academic year of topic announcement: 2019/2020
Thesis type: diploma thesis
Thesis language: čeština
Department: Department of Criminal Law (22-KTP)
Supervisor: doc. JUDr. Jana Tlapák Navrátilová, Ph.D.
Author: hidden - assigned and confirmed by the Study Dept.
Date of registration: 11.11.2019
Date of assignment: 19.11.2019
Confirmed by Study dept. on: 28.01.2021
Date and time of defence: 28.01.2021 09:30
Venue of defence: Právnická fakulta UK, nám. Curieových 7, Praha 1, 302, multimediální učebna 302
Date of electronic submission:29.11.2020
Date of proceeded defence: 28.01.2021
Opponents: JUDr. Ingrid Galovcová, Ph.D.
 
 
 
Preliminary scope of work
Tato diplomová práce se zaobírá problematikou nepodmíněného trestu odnětí svobody, jež je trestem ze všech trestních sankcí nejpřísnějším, protože představuje nejzávažnější zásah do základních práv a svobod pachatele a také trestem univerzálním, protože může být uložen za každý trestný čin obsažený ve zvláštní části trestního zákoníku. Zároveň je nepodmíněný trest odnětí svobody prostředkem ultima ratio a měl by být ukládán v případech, kdy nepostačí uložení trestní sankce méně postihující. Účelem výkonu trestu odnětí svobody je snížit pravděpodobnost recidivy a působit na odsouzené tak, aby po propuštění vedli soběstačný život v souladu se zákony. Cílem této práce je podat ucelené shrnutí problematiky nepodmíněného trestu odnětí svobody a zmapovat a kriticky zanalyzovat aktuální stav českého vězeňství.
Práce je rozdělena do šesti kapitol. První kapitola se věnuje definování pojmu a účelu nepodmíněného trestu odnětí svobody. Druhá kapitola je pak zaměřena na právní úpravu tohoto trestu. Ve třetí kapitole jsou rozebrány obecné zásady ukládání trestních sankcí, pravidla pro ukládání nepodmíněného trestu odnětí svobody a v neposlední řadě jsou zde také uvedeny druhy nepodmíněných trestů vzhledem k jejich délce. Těžištěm práce je kapitola čtvrtá, která poskytuje ucelený souhrn právní úpravy výkonu trestu odnětí, který doplňuje o analýzu současného stavu vězeňství. Tato část je zaměřena zejména na členění odsouzených v letech 2009 až 2019, a to vsouvislosti smnoha kritériemi. Pátá, neméně důležitá kapitola se zabývá problematikou programů zacházení, kdy důraz je kladen na dvě nejdůležitější činnosti – zaměstnávání a vzdělávání odsouzených. Tyto dva fenomény jsou navíc podrobně kriticky zanalyzovány. V závěrečné, šesté kapitole práce upozorňuje na některé problémy výkonu nepodmíněného trestu odnětí svobody a nabízí jejich možná řešení.
Preliminary scope of work in English
This diploma thesis deals with the issue of unconditional imprisonment, which is the most severe punishment of all criminal sanctions, because it represents the most serious interference with the offender's fundamental rights and freedoms and also a universal punishment because it can be imposed for every crime contained in a special part of the Criminal Code. At the same time, unconditional imprisonment is an ultima ratio and should be imposed in cases where the imposition of a less severe criminal sanction is not sufficient. The purpose of serving a custodial sentence is to reduce the likelihood of recidivism and to encourage convicts to lead a self-sufficient life in accordance with the law after release. The aim of this work is to provide a comprehensive summary of the issue of unconditional imprisonment and to map and critically analyze the current state of Czech prisons.
The work is divided into six chapters. The first chapter deals with the definition of the concept and purpose of unconditional imprisonment. The second chapter is then focused on the legal regulation of this punishment. The third chapter discusses the general principles of imposing criminal sanctions, the rules for imposing an unconditional sentence of imprisonment and, last but not least, the types of unconditional sentences with regard to their length. The focus of the work is the fourth chapter, which provides a comprehensive summary of the legal regulation of the execution of imprisonment, which complements the analysis of the current state of prison. This part focuses mainly on the breakdown of convicts in the years 2009 to 2019, in connection with many criteria. The fifth, no less important chapter deals with the issue of treatment programs, where the emphasis is on the two most important activities - employment and education of convicts. In addition, these two phenomena are critically analyzed in detail. In the final, sixth chapter, he draws attention to some problems in the execution of unconditional imprisonment and offers possible solutions.
 
Charles University | Information system of Charles University | http://www.cuni.cz/UKEN-329.html