Thesis (Selection of subject)Thesis (Selection of subject)(version: 368)
Thesis details
   Login via CAS
Prezentace časování sloves v přítomném čase v učebnicích češtiny pro cizince (pro rusky mluvící studenty)
Thesis title in Czech: Prezentace časování sloves v přítomném čase v učebnicích češtiny pro cizince (pro rusky mluvící studenty)
Thesis title in English: Presentation of Czech Conjugation in Present Tense in Textbooks of Czech for Foreigners (for Russian Speaking Students)
Key words: čeština pro cizince|slovesné třídy|učebnice češtiny pro cizince|osvojování češtiny jako cizího jazyka
English key words: Czech for Foreigners|Czech Conjugation|Texbooks of Czech for Foreigners|Acquisition of Czech as a Foreign Language
Academic year of topic announcement: 2018/2019
Thesis type: diploma thesis
Thesis language: čeština
Department: Institute of Czech Language and Theory of Communication (21-UCJTK)
Supervisor: Mgr. Svatava Škodová, Ph.D.
Author: hidden - assigned and confirmed by the Study Dept.
Date of registration: 30.05.2019
Date of assignment: 20.06.2019
Administrator's approval: not processed yet
Confirmed by Study dept. on: 27.06.2019
Date and time of defence: 06.09.2021 08:00
Date of electronic submission:26.07.2021
Date of proceeded defence: 06.09.2021
Submitted/finalized: committed by student and finalized
Opponents: prof. PhDr. Karel Šebesta, CSc.
 
 
 
Advisors: doc. PhDr. Lucie Saicová Římalová, Ph.D.
Guidelines
Diplomová práce se bude zabývat otázkou, jak je v učebnicích češtiny pro rusky mluvící studenty prezentována konjugace. Soustředí se na způsob, jak vybrané učební texty představují systém českých sloves pomocí tzv. slovesných tříd, vzorů, které jednotlivé konjugační typy reprezentují, a konceptu tzv. nepravidelných sloves. Porovná užívaný systém s prezentací slovesné konjugace v gramatikách určených rodilým mluvčím češtiny a navrhne (na základě existujících gramatik a dalších učebnic) možnou prezentaci a rozdělení sloves pro rusky mluvící studenty (zvláštní pozornost věnuje prezentaci sloves 1. třídy; viz dále).
Výchozí předpoklady či hypotézy práce, založené na diplomantčině dosavadní zkušenosti s výukou češtiny jako cizího jazyka, jsou následující:
1. Každá z analyzovaných učebnic představuje systém českých sloves trochu jinak. Není rozpracován jednotný systém prezentace sloves. Užívaný systém se odlišuje od prezentace slovesných tříd v současných gramatikách určených rodilým mluvčím.
2. Učebnice označují velké množství sloves jako „nepravidelná“. Do té kategorie učebnice zahrnují všechna slovesa, která mají aspoň nějaké odchylky.
3. Učebnice nevěnují dostatečnou pozornost konjugaci sloves v prezentu. Obsahují mj. málo cvičení na obtížnější slovesa (se změnami v kmenu), chybí opakovací cvičení, chybí cvičení na problematické jevy (např. na rozlišování sloves končících na -at: plavat – studovat – dělat).
Důsledkem jevů zmíněných v bodech 1 a 2 může pro studenta systém českých sloves vypadat jako nelogický až chaotický, což může zpomalit proces osvojování češtiny. Nedostatky uvedené v bodě 3 mohou vést k potížím se zvládnutím pokročilejší gramatické látky (např. imperativu).
Práce se zaměří na analýzu výše uvedených okruhu v následujících sadách učebnic: 1. Holá, L., Bořilová, P. Čeština expres 1 – 4 + pokračování Holá, L., Bořilová, P. Česky krok za krokem 2; Čechová, E., Remediosová, H. Chcete mluvit česky? + pokračování Chcete ještě lépe mluvit česky?; Rešková, I. – Pintarová, M.: Communicative Czech – Elementary Czech + pokračování Communicative Czech – Intermediate Czech.
Předpokládané přínosy práce jsou:
1. Analýza mezer zpracování prezentace slovesných tříd v prezentu může být užitečná při tvorbě budoucích učebnic a dalších učebních materiálů.
2. Návrh prezentace slovesných tříd může přispět k diskusi v této oblasti.
References
Brčáková, D.: Sorok kovarnych voprosov češskoj gramatiki. Praha, 2002.
Cvrček, V. a kol: Mluvnice současné češtiny. Praha, 2010.
Hánková, D.: Co lze získat z učebních materiálů. In: B. Štindlová – J. Čemusová (eds.): Sborník asociace učitelů češtiny jako cizího jazyka. Praha, Akropolis 2006.
Hánková, D.: Mění nový obsah a metody jazykového vyučování roli učitele? In: Hlínová, K. (ed.): Sborník asociace učitelů češtiny jako cizího jazyka. Praha, Akropolis 2009.
Hasil, J.: Několik poznámek ke klasifikaci a prezentaci českého slovesa. In: Čeština jako cizí jazyk IV. Materiály ze 4. mezinárodního sympozia o češtině jako cizím jazyku. Praha, 2002.
Herciková, B.: Přehled základní české gramatiky pro zahraniční studenty. Praha, 2013.
Holá, Lída. K výuce gramatiky v češtině pro cizince [online]. Czech Step by Step. http://www.czechstepbystep.cz/clanky/k_vyuce_gramatiky.html
Hrdlička, M.: Gramatika a výuka češtiny jako cizího jazyka. Praha, Karolinum, 2009.
Hrdlička, M.: Kapitoly o češtině jako cizím jazyku. Západočeská univerzita v Plzni, univerzita Karlova v Praze, 2010.
Izotov, A.: Čeština pro nebohemisty na filologické fakultě Moskevské univerzity před 20 léty a dnes. In: Čeština jako cizí jazyk VII. Materiály ze VII. mezinárodního sympozia o češtině jako cizím jazyku, Praha, 2014
Karlík, P., Nekula, M., Rusínová, Z., Grepl, M.: Příruční mluvnice češtiny. Vyd. 2., Nakladatelství Lidové noviny, 1995.
Krashen, S.: Second Language Aquisition and Second language Learning. Oxford, 1981.
Krashen, S. – Terrell, T.: The Natural Approach. Oxford, 1983.
Podlauf, I., Šprunk, K.: Mluvnice češtiny pro cizince. Čeština jazyk cizí. Praha, 1968.
Tahal, Karel. A Grammar of Czech As A Foreign Language. Factum CZ, s.r.o., 2010.
Valková, J.: Střet tradic v učebnicích češtiny pro nerodilé mluvčí. In: Sborník AUČCJ, 2015. s.11-25
Vondráčková, G.: Několik praktických poznámek k výuce německy mluvících studentů. In: Sborník AUČCJ, 2005-2006. s.175-180.
Šebesta, K. – Škodová, S.: Čeština – cílový jazyk a korpusy. Liberec, 2012.
Širokovová, A.: Výuka a studium češtiny v SSSR. In: Čeština jako cizí jazyk III. Materiály z III. Mezinárodního sympozia Český jazyk a literatura v zahraničí. Praha, 1990.
Štíchá, F. a kol.: Akademická gramatika spisovné češtiny. Praha, 2013.
Nový encyklopedický slovník češtiny online - https://www.czechency.org/
http://prirucka.ujc.cas.cz/ - Internetová jazyková příručka
 
Charles University | Information system of Charles University | http://www.cuni.cz/UKEN-329.html