Thesis (Selection of subject)Thesis (Selection of subject)(version: 368)
Thesis details
   Login via CAS
Kvalita pracovního života a kvalita života jako celku
Thesis title in Czech: Kvalita pracovního života a kvalita života jako celku
Thesis title in English: Quality of working life and wellbeing
Key words: SQWL index|quality of working life|quality of life
English key words: SQWL index|quality of working life|quality of life
Academic year of topic announcement: 2018/2019
Thesis type: diploma thesis
Thesis language: čeština
Department: Department of Sociology (21-KSOC)
Supervisor: PhDr. Jiří Vinopal, Ph.D.
Author: hidden - assigned and confirmed by the Study Dept.
Date of registration: 28.02.2019
Date of assignment: 28.02.2019
Administrator's approval: not processed yet
Confirmed by Study dept. on: 02.10.2019
Date and time of defence: 21.06.2021 09:00
Date of electronic submission:12.05.2021
Date of proceeded defence: 21.06.2021
Submitted/finalized: committed by student and finalized
Opponents: doc. PhDr. Jiří Buriánek, CSc.
 
 
 
Guidelines
Práce je nedílnou součástí lidského života a spokojenost v této sféře ve velké míře promlouvá do spokojenosti se životem a do jeho celkové kvality. Na měnícím se trhu práce v období globalizaci hraje kvalita života a spokojenost stále větší roli. Je dlouhodobým středem vědeckého zájmu ekonomů, psychologů a sociologů, neboť má určité kořeny v teorii Maslow, je indikátorem fyzického, psychického a duševního zdraví a navazuje na životní styl a socioekonomický status jedince.
Světová zdravotnická organizace vyvinula dotazník pro měření kvality života WHOQOL. Tento nástroj byl vytvořen zástupci 15 vý­zkumných center z celého světa a je založen na komplexní definici zdraví WHO a subjektivním pohledu pacienta.
Pracovní spokojenost je zároveň součásti celkové spokojenosti se životem a zároveň podkategorií kvality pracovního života. Je duálním konceptem, který se skládá z objektivních, tedy snadno měřitelných aspektů, jako jsou například pracovní doba a její flexibilita, pracovní poměr a smlouva, plat, a subjektivní roviny, kterou v principu nelze měřit jinak, než prostřednictvím hodnocení jedinců. V této souvislosti se pracuje s Indikátorem subjektivní kvality pracovního života (angl. SQWLi — Subjective quality of working life index).
Škálá vnímaného stresu (angl. PSS — Perceived Stress Scale) měří všeobecně vnímaný stres, konkrétně pak míru, v níž respondenti vnímají svůj život jako nepředvídatelný, nekontrolovatelný a přetížený.
Tato diplomová práce nejdříve podrobněji prozkoumá význam, vývoj a důležitost těchto pojmů a následně ověří jejich fungování.
Hlavním cílemtéto práce je ověření fungování jednotlivých nástrojů (WHOQOL, SQWLi a PSS) a následně zodpovědět otázku jejich vzájemného vztahu — jak moc subjektivně vnímaná kvalita pracovního života souvisí s kvalitou života obecně a jak s nimi oběma souvisí stres.
Výzkumná otázka: Jak moc subjektivně vnímaná kvalita pracovního života souvisí s kvalitou života obecně? Jak moc je kvalita života ovlivňována stresem? Jak moc stres ovlivňuje kvalitu pracovního života? Nebo-li obecně řečeno: Jaký je vztah mezi subjektivně vnímanou kvalitou života obecně, kvalitou pracovního života a stresem ?
Metodologie: Zdrojem dat je dotazník "Kvalita pracovního života — indikátory 2018" Centra pro výzkum veřejného mínění, použitý na podzim roku 2018 v rámci projektu optimalizace metod sběru dat pro zvýšení kvality a efektivity indikátorů subjektivní kvality pracovního života. Pro výše zmíněné koncepty byly v dotazníků použity ať už jednotlivé otázky nebo baterie otázek, které v rámci této analýzy budou nejdříve ověřeny pomocí konfirmační faktorové analýzy. Následně budou vytvořeny indexy jednotlivých nástrojů SQWLi, WHOQOL a PSS, na základě jejichž porovnání budou zodpovězeny výzkumné otázky.
References
Danna, Karen, Ricky W. Griffi n. 1999. „Health and Well-Being in the Workplace. A Review and Synthesis of the Literature.“ Journal of Management 25 (3): 357–384.
Dragomirecká, E. & Bartoňová, J. (2006) WHOQOL-BREF, WHOQOL-100 Příručka pro uživatele české verze dotazníků kvality života Světové zdravotnické organizace. Praha: Psychiatrické centrum Praha.
Křížková, Alena (ed.), Radka Dudová, Hana Hašková, Hana Maříková. 2005. „Kombinace pracovního a rodinného života v ČR: politiky, čas, peníze a individuální, rodinné a fi remní strategie.“ Sociologické studie / Sociological Studies 05:04. Praha: Sociologický ústav AV ČR.
Kuchařová, Věra. 2009. „Work-life Balance: Societal and Private Influences.“ Sociologický časopis / Czech Sociological Review 45 (6): 1283–1310.
Sirgy, Joseph M., David Efraty, Phillip Siegel, Dong-Jin Lee. 2001. „A New Measure of Quality of Work Life (QWL) Based on Need Satisfaction and Spillover Theories.“ Social Indicator Research 55 (3): 241–302.
Vinopal, Jiří. 2011. „Indikátor subjektivní kvality pracovního života.“ Sociologický časopis / Czech Sociological Review 47 (5): 937-965.
 
Charles University | Information system of Charles University | http://www.cuni.cz/UKEN-329.html