Thesis (Selection of subject)Thesis (Selection of subject)(version: 368)
Thesis details
   Login via CAS
Validizační studie Dotazníku psychotických prožitků (QPE)
Thesis title in Czech: Validizační studie Dotazníku psychotických prožitků (QPE)
Thesis title in English: Validation study of the Questionnaire of Psychotic Experiences
Key words: Dotazník psychotických prožitků|halucinace|bludy|schizofrenie|reliabilita|validita
English key words: Questionnaire for Psychotic Experiences|hallucinations|delusions|schizophrenia|reliability|validity
Academic year of topic announcement: 2018/2019
Thesis type: diploma thesis
Thesis language: čeština
Department: Department of Psychology (21-KPS)
Supervisor: PhDr. Eva Höschlová, Ph.D.
Author: hidden - assigned and confirmed by the Study Dept.
Date of registration: 05.11.2018
Date of assignment: 05.11.2018
Administrator's approval: not processed yet
Confirmed by Study dept. on: 21.11.2018
Date and time of defence: 21.01.2020 00:00
Date of electronic submission:11.12.2019
Date of proceeded defence: 21.01.2020
Submitted/finalized: committed by student and finalized
Opponents: PhDr. Mabel Virginia Rodriguez Manchola, Ph.D.
 
 
 
Guidelines
Halucinace a bludy se mohou objevovat u široké škály diagnóz, ovšem prozatím existují pouze metody využitelné pro konkrétní diagnózy. Dotazník psychotických prožitků (QPE) je metoda orientovaná na symptomy, a tudíž umožňuje využití napříč diagnózami. Jedná se o strukturovaný rozhovor hodnotící přítomnost, závažnost a fenomenologii psychotických zkušeností a zážitků.
Teoretická část bude věnována popisu psychotických prožitků, kterými se dotazník zabývá – halucinacemi a bludy, a jejich provázaností s duševními nemocemi. Bude blíže popsána souvislost s onemocněními ze schizofrenního okruhu a současné diagnostické metody používané v této oblasti. Nakonec bude přestaven dotazník QPE a jeho očekávaný přínos oproti již existujícím metodám.
Ve výzkumné části budou sledovány psychometrické charakteristiky dotazníku na výzkumném vzorku sestávajícím z pacientů s onemocněním ze schizofrenního okruhu a zdravé kontrolní skupiny. Reliabilita bude měřena shodou posuzovatelů a metodou test-retest. Pro zkoumání konstruktové validity bude použito srovnání s metodou PANSS (Positive and Negative Syndrom Scale), která je v současnosti nejrozšířenější u této skupiny pacientů. Zároveň bude sledována korelace s dotazníkem vnitřní řeči (VISQ) a se škálou narušení prožitků jáství (Ichstörungen scale). Pro ověření, zda je dotazník schopen odlišit zdravého člověka a člověka s onemocněním ze schizofrenního okruhu, bude provedena analýza senzitivity a specifity pro různá cut off skóre.
References
Baumeister, D., Sedgwick, O., Howes, O., & Peters, E. (2017). Auditory verbal hallucinations and continuum models of psychosis: A systematic review of the healthy voice-hearer literature. Clinical Psychology Review, 51, 125-141.

Daalman, K., Boks, M. P., Diederen, K. M., de Weijer, A. D., Blom, J. D., Kahn, R. S., & Sommer, I. E. (2010). Same or different? Auditory verbal hallucinations in healthy and psychotic individuals. Schizophrenia Research, 117(2-3), 188-189.

Larøi, F. et al. (2012). The characteristic features of auditory verbal hallucinations in clinical and nonclinical groups: state-of-the-art overview and future directions. Schizophr. Bull. 38, 724-33.

Larøi, F. (2013). The Phenomenological Diversity of Hallucinations: Some theoretical and clinical implications. Psychologica Belgica, 46(1-2), 163-183.

Lim, A., Hoek, H. W., Deen, M. L., Blom, J. D., Bruggeman, R., Cahn, W., et al. (2016). Prevalence and classification of hallucinations in multiple sensory modalities in schizophrenia spectrum disorders. Schizophrenia Research, 176(2-3), 493-499.

Sommer, I. E., Kleijer, H., & Hugdahl, K. (2018). Toward personalized treatment of hallucinations. Current Opinion In Psychiatry, 32, 1-9.
 
Charles University | Information system of Charles University | http://www.cuni.cz/UKEN-329.html