Thesis (Selection of subject)Thesis (Selection of subject)(version: 368)
Thesis details
   Login via CAS
Psychologické aspekty svědecké výpovědi dětí: Specifika ovlivnění výpovědi
Thesis title in Czech: Psychologické aspekty svědecké výpovědi dětí: Specifika ovlivnění výpovědi
Thesis title in English: Psychological aspects of witness testimony of children: Specifics of influencing the testimony
Key words: Dětská výpověď|ovlivnění výpovědi|falešné obvinění|rodičovské spory
English key words: Children’s testimony|influencing the testimony|false allegations|parental disputes
Academic year of topic announcement: 2017/2018
Thesis type: Bachelor's thesis
Thesis language: čeština
Department: Department of Psychology (21-KPS)
Supervisor: PhDr. Hedvika Boukalová, Ph.D.
Author: hidden - assigned and confirmed by the Study Dept.
Date of registration: 23.05.2018
Date of assignment: 23.05.2018
Administrator's approval: not processed yet
Confirmed by Study dept. on: 31.05.2018
Date and time of defence: 06.09.2019 00:00
Date of electronic submission:23.07.2019
Date of proceeded defence: 06.09.2019
Submitted/finalized: committed by student and finalized
Opponents: Mgr. Zuzana Kostelníková
 
 
 
Guidelines
Cílem bakalářské práce je objasnit psychologické aspekty mající vliv na nesprávnou výpověď dětského svědka a zmapovat kontext, ve kterém se vyskytuje. Práce se blíže specifikuje na falešná obvinění ze zneužívání či zanedbávání dítěte v kontextu rodičovských sporů (rozvod, spor o péči o dítě), jelikož se v tomto kontextu ve zvýšené míře objevuje nezáměrně či záměrně nesprávná svědecká výpověď dítěte. Cílem práce je také objasnit možnosti detekce nesprávné výpovědi dětského svědka a sestavit doporučení pro vyslýchajícího, který má v kontextu případu podezření ohledně falešného obvinění.
V literárně přehledové části budou představeny faktory mající vliv na nesprávnou výpověď dětí v rámci svědecké výpovědi. Nejdříve bude uvedeno, čím může být způsobena nesprávná výpověď dětského svědka a bude rozlišeno, kdy může být nesprávná výpověď dětského svědka záměrná, kdy nezáměrná, a kde se to může prolínat. V rámci tohoto odlišení bude popsáno, jaké mohou vznikat nezáměrné chyby, pokud je vyslýchán dětský svědek. Bude popsánu, jaké chyby vznikají v rámci specifických vývojových charakteristik dítěte, a na jaké mají vliv sociální aspekty či aspekty samotné výslechové situace. V další kapitole bude popsána záměrně nesprávná výpověď dětského svědka, kde se zaměřím na vývoj dětské lži a na problematiku jejího odhalování. Nakonec bude představena výpověď dětského svědka v rámci falešného obvinění ze zneužívání či zanedbávání dítěte, kde může nesprávná výpověď vznikat záměrně i nezáměrně. Bude blíže specifikována problematika falešného obvinění v rámci rodičovských sporů, jimiž je například rozvod či spor o péči o dítě, jelikož se v tomto kontextu často vyskytuje to, že jeden rodič podá na druhého falešné obvinění ze zneužívání či zanedbávání dítěte.
Návrh kvalitativního výzkumného projektu bude sloužit jako sonda do výslechové situace právě v kontextu těchto případů v České republice. Cílem výzkumného projektu bude zjistit, zda jsou děti v ČR vedené rodiči k nesprávné svědecké výpovědi, a v jakých aspektech to lze v rámci výpovědi dítěte rozpoznat, a jak se to liší z hlediska pohlaví a věku dítěte. Výsledky by měly posloužit k formulaci hypotéz pro kvantitativní zkoumání. Výsledkem by měla být také doporučení pro vyslýchajícího v kontextu těchto případů a změny manuálu pro výslech dětského svědka.
References
Čírtková, L. (2013). Forenzní psychologie (3. upravené vydání). Plzeň: Vydavatelství a nakladatelství Aleš Čeněk.

Goodman, G. S., Goldfarb, D. A., Chong, J. Y., & Goodman-Shaver, L. (2014). Children's eyewitness memory: The influence of cognitive and socio-emotional factors. Roger Williams University Law Review, 19(2), 476-512.

Lamb, M. E. (2011). Children's testimony: a handbook of psychological research and forensic practice (2nd ed). Chichester: John Wiley.

Lyon, T. D., Malloy, L. C., Quas, J. A., & Talwar, V. A. (2008). Coaching, truth induction, and young maltreated children ́s false allegations and false denials. Child Development, 79(4), 914-929.

MacKay, T. (2014). False allegations of child abuse in contested family law cases: The implications for psychological practice. Educational and Child Psychology, 31(3), 85-96.

Talwar, V., Hubbard. K., Saykaly, C., Lee, K., Lindsay, R. C. L., & Bala, N. (2018). Does parental coaching affect children's false reports? Comparing verbal markers of deception. Behavioral Sciences & the Law, 36(1), 84-97.
 
Charles University | Information system of Charles University | http://www.cuni.cz/UKEN-329.html