Thesis (Selection of subject)Thesis (Selection of subject)(version: 368)
Thesis details
   Login via CAS
The progressive in present-day spoken British English
Thesis title in Czech: Průběhové tvary v současné mluvené britské angličtině
Thesis title in English: The progressive in present-day spoken British English
Key words: průběhové tvary v angličtině|současná mluvená britská angličtina|Spoken BNC2014|stavová/dynamická slovesa|slovesa nekompatibilní s průběhovými tvary|reklasifikace|subjektivní funkce
English key words: the English Progressive|present-day spoken British English|Spoken BNC2014|stative/dynamic verbs|anti-progressive verbs|reclassification|subjective function
Academic year of topic announcement: 2017/2018
Thesis type: diploma thesis
Thesis language: angličtina
Department: Department of the English Language and ELT Methodology (21-UAJD)
Supervisor: doc. PhDr. Markéta Malá, Ph.D.
Author: hidden - assigned and confirmed by the Study Dept.
Date of registration: 15.05.2018
Date of assignment: 15.05.2018
Administrator's approval: not processed yet
Confirmed by Study dept. on: 18.05.2018
Date and time of defence: 10.09.2019 08:40
Date of electronic submission:06.08.2019
Date of proceeded defence: 10.09.2019
Submitted/finalized: committed by student and finalized
Opponents: Mgr. Kateřina Vašků, Ph.D.
 
 
 
Guidelines
Studie zabývající se průběhovými tvary v současné angličtině, které byly publikovány v poslední době, konstatují nárůst jejich frekvence a rozšíření rejstříku sloves, s nimiž se průběhové tvary vyskytují. Průběhových tvarů se dnes užívá vyšší měrou i se slovesy stavovými. Lze očekávat, že tato tendence bude zřetelná zejména v neformálním mluveném jazyce. Pro obtížnou dostupnost vhodného materiálu nebyly ale dosud průběhové tvary v současné britské angličtině dostatečně popsány.
Diplomová práce si klade za cíl zjistit: a) která slovesa se v současné mluvené britské angličtině používají nejčastěji s průběhovými tvary, b) jakou měrou jsou mezi těmito slovesy zastoupena slovesa, která se běžně pokládají za nekompatibilní s průběhovými tvary a c) jaké funkce plní průběhové tvary u sloves, jejichž sémantika zdánlivě brání kombinaci s průběhovými tvary (slovesa stavová).
Materiál bude práce čerpat z korpusu současné mluvené britské angličtiny Spoken BNC 2014. Použité metody budou kombinovat frekvenční kvantitativní analýzu vycházející z celého korpusu a detailní kvalitativní analýzu vybraného vzorku dat. V první části analýzy autorka vytvoří seznam 100 sloves (lemmat), která se v korpusu vyskytla nejčastěji v průběhovém tvaru (vyhledávání bude omezeno na oznamovací věty, kladné i záporné). U těchto sloves popíše celkovou distribuci časových forem a zastoupení negace. Slovesa budou roztříděna sémanticky na základě klasifikace, kterou uvádí Leech (2004). Pro druhou část analýzy budou z frekvenčního seznamu vybrána 2 – 4 slovesa ze sémantických tříd, které Leech označuje jako „anti-progressive verbs“ (např. be, have, slovesa smyslového vnímání, slovesa myšlení a slovesa vyjadřující postoje mluvčího). Výběr sloves je závislý na výsledku první části analýzy. Bude podrobně analyzováno celkem 200 dokladů vybraných sloves. Popis se zaměří zejména na jejich funkce (s oporou v klasifikaci Römerové (2005) a Levina (2013)).

Práce bude vypracována v anglickém jazyce.
References
Aarts, Bas, Joanne Close and Sean Wallis (2010) ‘Recent changes in the use of the progressive construction in English’. In: Bert Cappelle and Naoaki Wada (eds.) Distinctions in English grammar, offered to Renaat Declerck. Tokyo: Kaitakusha. 148-167.

Kranich, Svenja (2010) The Progressive in Modern English. A Corpus-Based Study of Grammaticalization and Related Changes. Amsterdam/New York: Rodopi.

Leech, Geoffrey (2004) Meaning and the English Verb. (3rd edition). Harlow/New York: Longman.

Leech, Geoffrey, Marianne Hundt, Christian Mair and Nicholas Smith (2009) Change in Contemporary English. A Grammatical Study. Chapter 6: The progressive. Cambridge: Cambridge University Press. 118-143.

Levin, Magnus (2013) ‚The progressive in modern American English.‘ In Aarts, Bas, Joanne Close, Geoffrey Leech and Sean Wallis (eds) The Verb Phrase in English. Investigating Recent Language Change with Corpora. Cambridge: Cambridge University Press. 187-216.

Nesselhauf, Nadja and Ute Römer (2007) ‚Lexical-grammatical patterns in spoken English. The case of the progressive with future time reference.‘ International Journal of Corpus Linguistics 12:3, 297-333.

Römer, Ute (2005) Progressives, Patterns, Pedagogy. A corpus-driven approach to English progressive forms, functions, contexts and didactics. Amsterdam/Philadelphia: John Benjamins Publishing Company.
 
Charles University | Information system of Charles University | http://www.cuni.cz/UKEN-329.html