Thesis (Selection of subject)Thesis (Selection of subject)(version: 368)
Thesis details
   Login via CAS
Proces normalizace na FAMU
Thesis title in Czech: Proces normalizace na FAMU
Thesis title in English: The process of „normalisation“ at FAMU
Academic year of topic announcement: 2017/2018
Thesis type: Bachelor's thesis
Thesis language: čeština
Department: Film Studies Department (21-KFS)
Supervisor: Mgr. MgA. Tereza Czesany Dvořáková, Ph.D.
Author: hidden - assigned and confirmed by the Study Dept.
Date of registration: 27.03.2018
Date of assignment: 27.03.2018
Administrator's approval: not processed yet
Confirmed by Study dept. on: 25.04.2018
Date and time of defence: 05.09.2019 09:00
Submitted/archived: archived
Opponents: doc. PhDr. Stanislava Přádná
 
 
 
Guidelines
Rozsáhlé změny v období tzv. normalizace se na počátku 70. let nevyhnuly ani pražské FAMU. Proměnilo se nejen vedení této vzdělávací instituce, ale během roku 1972 ji muselo opustit i několik pedagogů (mj. Karel Kachyňa, Evald Schorm). V následujících letech je pak nahradili tvůrci, kteří více vyhovovali požadavkům představitelů tehdejší režimní politiky (např. Jiří Sequenes, Václav Vorlíček, Antonín Kachlík) nebo v několika případech i samotní činovníci normalizovaného Československého filmu (Jiří Purš, Ludvík Toman). Se změnou podmínek na FAMU se ale nepotýkali jen pedagogové a její pracovníci, ale i samotní studenti. V roce 1969 byl vyloučen student katedry režie Vlastimil Venclík po dokončení své ročníkové práce, snímku Nezvaný host.
Oproti předešlé dekádě se proměnilo i institucionální postavení školy. V rámci nové kulturní politiky probíhaly snahy začlenit FAMU pevněji do režimem dozorované sítě kulturních a vzdělávacích institucí.
Ve své bakalářské práci bych se rád zaměřil na celý proces konsolidace na FAMU na pozadí obecnějšího kulturně-politického vývoje. Zajímají mě veškeré děje, který tento proces obnášel a jak tyto pochody ovlivnily podobu a fungování celé instituce. Podrobněji bych rád zmapoval onu poměrně rozsáhlou výměnu pracovníků školy, ale i další významné kauzy, které se na půdě FAMU po roce 1968 odehrály.

Dosavadní stav bádání:
V posledních letech probíhá revize historiografie FAMU. Historie této důležité instituce se dostává více do centra pozornosti několika badatelů a badatelských týmů a tématu se věnovalo více projektů. Jedním z nich je projekt Generace normalizace. Jeho výsledkem je publikace, která mapuje generaci studentů FAMU, jejíž příslušníci měli v 70. letech značně ztížený nástup do tvůrčí praxe. Druhým je projekt Dějiny AMU, jehož výstupem budou dvě publikace mapující historii celé instituce od jejího založení. Vzhledem ke skutečnosti, že výstup projektu Dějiny AMU má sloužit jako přehled sedmdesátileté historie celé instituce, není jeho cílem mapovat jednotlivá období příliš do hloubky. Může naopak sloužit jako informační a inspirační zdroj pro další badatelskou činnost. Projekt Generace normalizace se pak primárně zaměřuje na jednotlivé osudy studentů, kteří školu absolvovali na počátku 70. let.
Další literatura, která se týká historie FAMU, se omezuje pouze na několik sborníků vydaných při příležitosti výročí založení školy. Ty jsou však rozsahem svých informací nedostatečné. Jiným, informačně ne úplně spolehlivým zdrojem o historii FAMU mohou být například memoáry Otakara Vávry, který na FAMU dlouhá léta působil jako pedagog. K nim je však třeba přistupovat kriticky.
Téma mé práce tedy není podrobněji zpracované.

Metodologie:
Primární metodou mé práce bude základní výzkum v archivu FAMU, Národním archivu, archivu společnosti Barrandov studio, Archivu bezpečnostních složek a v archivech Okresních výborů KSČ. Archivní výzkum doplním rozhovory, které budou realizovány metodou orální historie. A to s pamětníky z řad tehdejších studentů FAMU, dosud žijících pedagogů a jiných pracovníků školy. V této oblasti plánuji užší metodickou a archivní spolupráci s oddělením orální historie NFA.
References
Seznam literatury:

AMU Sborník k 60. výročí svého založení. Praha: AMU, 2006.
BAREŠOVÁ, Marie - CZESANY DVOŘÁKOVÁ, Tereza, Generace normalizace: ztracená naděje českého filmu?. Praha: Národní filmový archiv, 2017.
ČERNÝ, František, Normalizace na pražské filozofické fakultě (1968-1989): vzpomínky. Praha: Filozofická fakulta Univerzity Karlovy, 2009.
FRANC, Martin (ed.) a kol., Dějiny Akademie múzických umění. Praha: Nakladatelství akademie múzických umění, 2017.
FRANC, Martin (ed.) – KRÁTKÁ, Lenka (ed.), Dějiny AMU ve vyprávěních. Praha: Nakladatelství akademie múzických umění, 2017.
HULÍK, Štěpán, Kinematografie zapomnění: počátky normalizace ve Filmovém studiu Barrandov (1968-1973. Praha: Academia, 2011.
Lenka Krátká, Realizace orálněhistorických rozhovorů jako nedílná součást zpracování dějin AMU. Iluminace, 2015 27, č. 4, s. 55-68.
Petr Bednařík, Institucionální vývoj FAMU v 60. letech. Iluminace 27, 2015, č. 4, s. 29-51.
Sborník k 40. výročí založení AMU. Praha: AMU, 1989.
Sborník k 65. výročí AMU. Praha: AMU, 2011.
VÁVRA, Otakar, Historie katedry filmové a televizní režie. Praha: AMU, 1980.
ŽALOUDKOVÁ, Klára, FAMU v letech 1989-1993. Praha: FF UK, 2015.
 
Charles University | Information system of Charles University | http://www.cuni.cz/UKEN-329.html