Thesis (Selection of subject)Thesis (Selection of subject)(version: 368)
Thesis details
   Login via CAS
Vztah instrumentálního charakteru světa a práce
Thesis title in Czech: Vztah instrumentálního charakteru světa a práce
Thesis title in English: The Relation of Instrumental Form of the World and Labour
Key words: kapitalismus|marxismus|práce|instrumentalizace|Frankfurtská škola|Postone
English key words: Capitalism|Marxism|Labor|Instrumentalisation|Frankfurt School|Postone
Academic year of topic announcement: 2017/2018
Thesis type: Bachelor's thesis
Thesis language: čeština
Department: Institute of Philosophy and Religious Studies (21-UFAR)
Supervisor: Mgr. Jiří Růžička, Ph.D.
Author: hidden - assigned and confirmed by the Study Dept.
Date of registration: 08.01.2018
Date of assignment: 09.01.2018
Administrator's approval: not processed yet
Confirmed by Study dept. on: 10.01.2018
Date and time of defence: 28.01.2019 09:00
Date of electronic submission:02.01.2019
Date of proceeded defence: 28.01.2019
Submitted/finalized: committed by student and finalized
Opponents: doc. Mgr. Václav Němec, Ph.D.
 
 
 
Guidelines
Moishe Postone, autor moderní reinterpretace Marxova pozdního díla, představil svoji koncepci postavenou na pojmu specificky historické práce, čímž se vymezuje proti tomu, co sám označuje jako tradiční marxismus. Od té doby probíhá diskuse mezi autory tzv. kritiky hodnoty (Wertskritik či value criticism), kam se řadí i Postone. Postone zavádí nové pojmy a pomocí nich představuje kapitalismus jako neosobní sociální systém dominance abstraktního času a práce. Práce v jeho teorii má dvojí charakter a slouží jako zprostředkování sociálních vztahů.

Rád bych se zabýval ve své bakalářské práci specifickým problémem, který Postone načíná, ale nedokončuje. Jedná se o polemiku s Horkheimerem, kdy Postone vyvrací Horkheimerovo tvrzení, že práce jako taková má instrumentální charakter a je zdrojem instrumentalizace světa. Postone oproti tomu tvrdí, že pouze v kapitalismu má práce charakter instrumentálního jednání. Zatímco Postone odpovídá na otázku, proč je práce zdrojem instrumentálního jednání v kapitalismu, nedokáže odpovědět na otázku vnitřní dynamiky kapitalismu, co se instrumentality týče. Myslím si, že se jedná o obecný problém jeho teorie. Přesto se v této podkapitole tohoto problému dotýká: "Rostoucímu instrumentálnímu charakteru světa netřeba rozumět pouze lineárně jako nekončícímu procesu vztaženému k vývoji produkce" (Postone, 1993, 183). Na základě tohoto citátu však není zřejmé, jak by v analýze pokračoval.

Tento problém je řešitelný pouze odpovědí na otázku, jak Postone rozumí vnitřní dynamice kapitalismu. Vnitřní dynamiku kapitalismu připodobňuje Postone k "efektu běžeckého pásu" (treadmill effect). Jedná se o vzájemné ovlivňování růstu produktivity, která je pro kapitalismus typická, a abstraktního času, který je potřeba pro produkci hodnoty. Druhou dimenzí je třídní konflikt, který je zde v kontrastu k originálnímu Marxovu dílu chápán jako součást dynamiky kapitalismu, ne jako konflikt, který vede ke zrušení kapitalismu. Ukazuje se, že jakkoliv růst instrumentality není pro Postona lineární, jeho pojetí dynamiky kapitalismu má lineární charakter.

Ve své bakalářské práci bych chtěl představit Postonovu robustní reinterpretaci Marxova pozdního díla. Ta se týká zejména jeho Grundrisse, Úvodu ke kritice politické ekonomie a tří dílů Kapitálu. Na základě tohoto díla bych chtěl formulovat výše uvedený problém, jak ho představuje Postone právě na základě diskuse s Horkheimerovým spisem, a nakonec bych chtěl uvést možná řešení uvedeného problému. Problém se týká analýzy vnitřní dynamiky kapitalismu v Postonově díle, proto je nutné se zabývat nejprve jí.
References
Horkheimer, M. (1999). Eclipse of reason. New York: Continuum.
Brick, B., & Postone, M. (1982). Kritischer Pessimismus und die Grenzen des traditionellen Marxismus. In W. Bonß & A. Honneth, Sozialforschung als Kritik (pp. 179-239). Frankfurt am Main: Suhrkamp.
Marx, K. (1954). Kapitál. Praha: Státní nakladatelství politické literatury
Marx, K. (1977). Rukopisy "Grundrisse": ekonomické rukopisy z let 1857-1859. Praha: Svoboda.
Úvod ke kritice politické ekonomie
Postone, M. (1993). Time, Labor and social domination: A reinterpretation of Marx's critical theory. Cambridge: Cambridge university press.
Postone, M. (1998). Rethinking Marx in a Postmarxist World. In C. Camic, Reclaiming the Sociological Classics: The State of the Scholarship (pp. 45-80). Cambridge: Blackwell Publishers.
 
Charles University | Information system of Charles University | http://www.cuni.cz/UKEN-329.html