Thesis (Selection of subject)Thesis (Selection of subject)(version: 368)
Thesis details
   Login via CAS
The Efficiency of Graded Readers for Teaching Vocabulary: A Combination of Two Approaches
Thesis title in Czech: Efektivita zjednodušené četby při výuce slovní zásoby: Kombinace dvou přístupů
Thesis title in English: The Efficiency of Graded Readers for Teaching Vocabulary: A Combination of Two Approaches
Key words: zjednodušená četba|četba|slovní zásoba|poslech
English key words: extensive reading|graded readers|vocabulary|listening
Academic year of topic announcement: 2017/2018
Thesis type: diploma thesis
Thesis language: angličtina
Department: Department of the English Language and ELT Methodology (21-UAJD)
Supervisor: PhDr. Tomáš Gráf, Ph.D.
Author: hidden - assigned and confirmed by the Study Dept.
Date of registration: 24.10.2017
Date of assignment: 24.10.2017
Administrator's approval: not processed yet
Confirmed by Study dept. on: 25.10.2017
Date and time of defence: 10.09.2018 00:00
Date of electronic submission:10.08.2018
Date of proceeded defence: 10.09.2018
Submitted/finalized: committed by student and finalized
Opponents: doc. Luca Cilibrasi, Ph.D.
 
 
 
Guidelines
Diplomová práce si klade za cíl analyzovat efektivitu zjednodušené četby (graded readers, dále GR) pro výuku slovní zásoby.
Úvod představí práci a metodologii výzkumu. Následující teoretická část bude definovat zjednodušenou četbu. Zvláštní pozornost bude věnována dosavadním studiím (zejména jejich praktickým částem), které jsou chápany jako výchozí bod pro další zkoumání. Přístupy ke zkoumání efektivity zjednodušené četby pro výuku slovní zásoby se značně liší (od jednoho až po řádově desítky studentů). Teoretická část uvede jak výhody, tak úskalí jednotlivých přístupů. Tyto poznatky budou následně využity v praktické části.
Postup v praktické části bude založen na replikaci dvou studií v oblasti zjednodušené četby (Waring a Takaki (2003), Webb a Chang (2015)). Vzorku studentů (úroveň B2 a výše, absolventi nebo studenti 2. ročníku NMgr. studia na FF UK v oboru Anglický jazyk) bude předložen text určený pro úplné začátečníky (úroveň A1). Na základě frekvence budou nejčastější slova nahrazena neexistujícími slovy, u kterých rodilí mluvčí potvrdí, že se jedná o výrazy, které se shodují s anglickou fonetikou i ortografií. Jednoduchá syntax, lexis i gramatika zajistí, že pozornost studentů nebude odváděna od cílové slovní zásoby. Vzorek studentů bude rozdělen na dvě skupiny. Jedné ze skupin bude text kromě četby i přehrán (namluvený rodilým mluvčím), zatímco druhé skupině bude poskytnuta možnost text přečíst jednou navíc. Cílem práce je tak nejen analyzovat účinnost GR, ale také změřit účinnost kombinace čtení a poslechu. Účinnost bude změřena několika testy (multiple choice, překlad, word recognition) v předem určených intervalech (bezprostředně po testu, následující týden, po třech měsících). Testy budou zkoumat částečnou i úplnou znalost.
Čtvrtá kapitola se zaměří na intepretaci dat získaných v testu a pokusí se je kontrastovat s již existujícím výzkumem. V páté kapitole budou shrnuty poznatky práce. Replikace zmíněných studií v jiném jazyce skýtá potenciální východiska pro další výzkum a má uplatnění i ve výuce.
Práce bude vypracována v anglickém jazyce.
References
Chun, Eunjin & Choi, Sungmook & Kim, Junsoo. (2012). “The effect of extensive reading and paired-associate learning on long-term vocabulary retention: An event-related potential study.” Neuroscience Letters 521, 125-129.

Day, Robert. (2015). “Extending Extensive Reading.” Reading in a Foreign Language 27, 294-301.

Grabe, William. (2009). Reading in a Second Language: Moving from Theory to Practice. Cambridge: Cambridge University Press.

Grabe, William & Stoller, Fredericka L., eds. (2011). Teaching and Researching Reading. London: Routledge.

Hiebert, Elfrieda H. & Kamil, Michael L., eds. (2005). Teaching and Learning Vocabulary: Bringing Research to Practice. Mahwah: Lawrence Erlbaum Associates.

Horst, Marlise. “Learning L2 Vocabulary through Extensive Reading: A Measurement Study.” The Canadian Modern Language Review, 61.3, 355-382.

Hu, M. H. & Nation, Paul. (2000). “Unknown Vocabulary Density and Reading Comprehension.” Reading in a Foreign Language 13, 403-430.

Lems, Kristin & Miller, Leah D. & Soro, Tenena M. (2010). Teaching Reading to English Language Learners: Insights from Linguistics. New York: The Guilford Press.

Senoo, Yasuko & Yonemoto, Kazuhiro. (2014). “Vocabulary Learning Through Extensive Reading: A Case Study.” The Canadian Journal of Applied Linguistics 17.2, 1-22.

Schmitt, Norbert. (2010). Researching Vocabulary: A Vocabulary Research Manual. New York: Macmillan.

Silberstein, Sandra. (1994). Techniques and Resources in Teaching Reading. Oxford: Oxford University Press.

Suk, Namhee. (2016). “The Effects of Extensive Reading on Reading Comprehension, Reading Rate, and Vocabulary Acquisition.” Reading Research Quarterly 52(1), 73-91.

Waring, R. & Takaki M. (2003). “At what rate do learners learn and retain new vocabulary from reading a graded reader?” Reading in a Foreign Language 15. Retrieved from: http://nflrc.hawaii.edu/rfl/October2003/waring/waring.html#appendixc (accessed 10 Oct 2017).

Webb, Stuart & Chang, Anna C-S. (2015). “Second language vocabulary learning through extensive reading with audio support: How do frequency and distribution of occurrence affect learning?” Language Teaching Research 19(6), 667-686.
 
Charles University | Information system of Charles University | http://www.cuni.cz/UKEN-329.html