Thesis (Selection of subject)Thesis (Selection of subject)(version: 368)
Thesis details
   Login via CAS
Postoje občanů ČR k restrikcím kouření
Thesis title in Czech: Postoje občanů ČR k restrikcím kouření
Thesis title in English: Attitudes of Czech public towards smoking regulations
Key words: zákaz kouření|veřejné zdraví|veřejné mínění|osobní svoboda|regulace kouření|liberalismus
English key words: smoking ban|public health|public opinion|health policy|smoking regulations|liberalism
Academic year of topic announcement: 2016/2017
Thesis type: Bachelor's thesis
Thesis language: čeština
Department: Department of Sociology (21-KSOC)
Supervisor: PhDr. Jiří Vinopal, Ph.D.
Author: hidden - assigned and confirmed by the Study Dept.
Date of registration: 30.05.2017
Date of assignment: 30.05.2017
Administrator's approval: not processed yet
Confirmed by Study dept. on: 06.06.2017
Date and time of defence: 12.06.2018 13:30
Date of electronic submission:17.05.2018
Date of proceeded defence: 12.06.2018
Submitted/finalized: committed by student and finalized
Opponents: Mgr. Jaromír Mazák, Ph.D.
 
 
 
Guidelines
Polemika o tom, kam až může legislativa zajít ve snaze o prosazování veřejného zdraví je provázena bouřlivými výměnami názorů a dotýká se i tématu osobní svobody jedince. Konflikt osobní svobody se snahou státu o boj za veřejné zdraví tedy na poli sociálních věd neztrácí na relevanci. Ve své bakalářské práci se budu zabývattématempostojů občanů ČR k zákazu kouření v restauračních zařízeních, výzkumným problémem bude analýza postojů občanů k této problematice před uvedením nařízení v platnost a bezprostředně po něm.
Výzkumná otázka: Jak se projevil zákaz kouření v restauracích v postojích občanů k této problematice?
Z hlediska postoje veřejnosti k zákazu kouření v restauracích můžeme sledovat dlouhodobý trend rostoucí podpory zákazu. Lze vyslovit domněnku, že postoj veřejnosti se mění pod vlivem dostupnějších informací o škodlivosti aktivního i pasivního kouření a informací o regulaci kouření v restauracích ve zbytku Evropské unie. Zároveň lze vyslovithypotézu, že menší podporu bude mít zákaz kouření mezi samotnými kuřáky, jejichž svobody se zákaz spolu s podnikateli nejvíce dotkne. Je však otázkou, jak na postoje veřejnosti zapůsobí zavedení konkrétního opatření v květnu 2017, které omezí individuální svobodu jedince. Sníží se podpora zákazu kouření v restauracích pod vlivem odporu ke státu „utahujícímu šrouby“ individuální svobody? Nebo se naopak podpora zákazu zvýší pod vlivem pozitivní zkušenosti s restauracemi bez zápachu? Nebo zůstane postoj veřejnosti konstantní a zákaz nebude mít z krátkodobého hlediska větší vliv?Závěr, který očekávám je poslední možnost – vzhledem k dlouhé historii veřejné diskuse o zákazu kouření v ČR lze očekávat, že se jedná o poměrně stabilní postoj, na který nebude mít zavedení konkrétního opatření zásadní vliv.
Pro samotnou analýzu použiji výzkumy Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) provedené v letech 2008 až 2015; v případě shodnosti metodologických přístupů a reprezentativnosti dat lze postoupit v analýze vývoje těchto postojů až do roku 2005, a to díky dlouhodobému výzkumu prevalence kouření prováděném Státním zdravotnickým ústavem v letech 1997 až 2011. Ve výzkumné části práce navážu na existující výzkumy a doplním je o data vlastní, z výzkumu CVVM na podzim 2017.
Cílemmé práce je tedy analyzovat a interpretovat postoje občanů ke kouření v restauracích pod vlivem plošného zákazu. Data budu srovnávat na základě sociálně demografických a socio-ekonomických charakteristik.
Empirická část práce se bude opírat o teoretická východiska týkající se konfliktu osobní svobody jedince a zásahů státu. Proto budu v teoretické části vycházet převážně ze zdrojů týkajících se veřejného zdraví a jednání ovlivňující zdraví. Dále využiji články týkající se snahy o omezení patologických jevů ve společnosti (zákaz kouření lze považovat za jeden z nich) a důsledků těchto opatření. Častým tématem je i oprávněnost takových intervencí.
References
Berlin, I. (1999). Čtyři eseje o svobodě. Prostor, Praha.
Dahrendorf, R. (2007). Hledání nového řádu: přednášky o politice svobody v 21. století. Paseka, Praha.
Gostin, L. & Gostin, K. (2009). Special Issue: A broader liberty: J. S. Mill, paternalism and the public's health. Public health, 123214-221.Začátek formuláře
Heywood, A. (1994). Politická ideologie. Victoria Publishing, Praha.
Levin, M. (2009). John Stuart Mill’s On Liberty 150 years later. Journal of Liberal History, 64, 15-20.
Mill, J. S. (2001). O politickej slobode. Kalligram, Bratislava.Začátek formuláře
Mill, J. S. On Liberty. In: Warnock, M. (2003). Utilitarianism and On Liberty Including Mill's ‘Essay on Bentham’ and selections from the writings of Jeremy Bentham and John Austin.
Parkin, S. G. (2013). Habitus and drug using environments: health, place and lived-experience. Farnham: Ashgate. Retrieved fromhttp://site.ebrary.com/lib/cuni/Doc?id=10727487.
Pope, T. (2000). Balancing Public Health against Individual Liberty: The Ethics of Smoking Regulations, University of Pitsburgh Law Review, 61(2), 419-498.
Rozin, P. (2014). Freedom, Choice and Public Well-Being: Some Psychological perspectives. Society, 51(3), 237-246.
 
Charles University | Information system of Charles University | http://www.cuni.cz/UKEN-329.html