Thesis (Selection of subject)Thesis (Selection of subject)(version: 368)
Thesis details
   Login via CAS
Využití NAB (Neuropsychological Assessment Battery) v diferenciální diagnostice psychogenních neepileptických záchvatů (PNES).
Thesis title in Czech: Využití NAB (Neuropsychological Assessment Battery) v diferenciální diagnostice psychogenních neepileptických záchvatů (PNES).
Thesis title in English: The use of NAB (Neuropsychological Assessment Battery) in the differential diagnosis of psychogenic nonepileptic seizures (PNES).
Key words: Psychogenní neepileptické záchvaty|Neuropsychological Assessment Battery|Neuropsychologická diagnostika|Kognitivní funkce
English key words: Psychogenic nonepileptic seizures|Neuropsychological Assessment Battery|Neuropsychological diagnosis|Cognitive functions
Academic year of topic announcement: 2016/2017
Thesis type: diploma thesis
Thesis language: čeština
Department: Department of Psychology (21-KPS)
Supervisor: prof. PhDr. Lenka Krámská, Ph.D.
Author: hidden - assigned and confirmed by the Study Dept.
Date of registration: 17.05.2017
Date of assignment: 17.05.2017
Administrator's approval: not processed yet
Confirmed by Study dept. on: 27.09.2017
Date and time of defence: 03.09.2018 00:00
Date of electronic submission:28.06.2018
Date of proceeded defence: 03.09.2018
Submitted/finalized: committed by student
Opponents: doc. PhDr. Petr Kulišťák, Ph.D.
 
 
 
Guidelines
Diferenciální diagnostika epileptických záchvatů je mnohdy velmi komplikovaná a stanovení správné diagnózy může trvat i několik let. Zvláštním případem je pak rozlišení psychogenních neepileptických záchvatů od epileptických záchvatů. Nedílnou součástí diferenciální diagnostiky vedle epileptologického vyšetření (video EEG monitorace) je i vyšetření neuropsychologické. V diplomové práci se tedy zaměřím na možnosti využití NAB (Neuropsychological Assessment Battery) v diferenciální diagnostice epilepsie a PNES (psychogenních neepileptických záchvatů). V rámci výzkumu nejdříve porovnám výsledky pacientů s PNES s výsledky pacientů trpících epilepsií. Následně předložím screeningový modul i kontrolní skupině (jedincům bez diagnózy PNES, epilepsie, nebo jiného neurologického onemocnění) a porovnám kontrolní skupinu se skupinou PNES a epilepsie.
Cílem diplomové práce je zjistit, zda neuropsychologické vyšetření pomocí NAB může lékařům a psychologům poskytnout konkrétní informace, které by diferenciální diagnostiku PNES a epilepsie zjednodušily. Tato zjištění by v ideálním případě měla vést k přesnější diferenciální diagnostice PNES, například tím, že se v budoucnu sníží počet falešně pozitivních výsledků v diagnostice epilepsie.
References
Alsaadi, T.M. (2005). Psychogenic nonepileptic seizures. American Family Physician. 72(5), 849-856.

Ettinger, A.B. (1999). A comprehensive profile of clinical, psychiatric and psychosocial characteristics of patients with psychogenic nonepileptic seizures. Epilepsia, 40(9), 1292-1298.

Gavett, B., & Gurnani, A. (2016). Practice effects on story memory and list learning tests in the neuropsychological assessment of older adults. Plos One, 11(10), 1-17.

Seidl, Z. (2015). Neurologie pro studium i praxi (2.ed.).Praha: Grada

Strauss, E. (2009). Developments in Neuropsychological assessment: Refining psychometric and clinical interpretive methods. Canadian Psychology, 50(3), 196-209.
 
Charles University | Information system of Charles University | http://www.cuni.cz/UKEN-329.html